Strona główna / Lokalne / Podarujmy sobie i bliskim bezpieczeństwo tej jesieni

Podarujmy sobie i bliskim bezpieczeństwo tej jesieni

Początek kalendarzowej jesieni to niewątpliwie jedna z barwniejszych pór roku, jednak należy mieć na uwadze to, że jesień pomimo swojego piękna, jest także bardzo kapryśną porą roku, podczas której warto zadbać nie tylko o ciepłe ubrania, ale także o własne bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Padające deszcze i szybko nadchodzący zmrok utrudniają poruszanie się po drogach nie tylko kierowcom, ale także pieszym i rowerzystom, dlatego zadbajmy przede wszystkim o dobrym stan techniczny naszych pojazdów i odpowiednią widoczność w ruchu drogowym.

Zobacz więcej na drodze

Sprawne oświetlenie zewnętrzne pojazdu powoduje nie tylko większy komfort podróżowania, ale przede wszystkim wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jesień to czas, w którym większość z nas będzie podróżować po zmroku. Sprawne oświetlenie zewnętrzne pojazdu pozwoli dostrzec zagrożenie o wiele wcześniej, co da kierowcy cenne sekundy na reakcję. Ponadto, regularne sprawdzanie oświetlenia oraz jego regulacja pozwoli bezpiecznie podróżować innym uczestnikom ruchu drogowego, ponieważ nie będą oślepiani przez nieprawidłowo ustawione światła mijania.

Opony jako niedocenieni bohaterowie

Powierzchnia styku opon samochodu osobowego z jezdnią to w przybliżeniu powierzchnia czterech kartek formatu A4. Opony to także jedyny punkt styku samochodu z jezdnią, dlatego należy dbać nie tylko o prawidłowe ciśnienie w ogumieniu naszego auta, ale przede wszystkim o dobry stan techniczny opony, ponieważ opona zbyt mocno wyeksploatowana albo ta, która z biegiem czasu utraciła swoje fabryczne właściwości, może nas zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. Warto dodać, że odpowiedni stan ogumienia wpływa nie tylko na komfort podróżowania czy mniejsze spalanie naszego pojazdu, ale w szczególności na przyczepność w zakrętach, trakcję i hamowanie, które mogą okazać się na wagę złota w sytuacji awaryjnej na drodze.

Ile warte jest życie Twoje i Twoich bliskich?

Takie pytanie powinien zadać sobie każdy, kto po zmroku wychodzi na ulicę bez elementów odblaskowych. Pieszy po zmroku, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, bez elementów odblaskowych, widoczny jest dla kierującego zaledwie z około 20 metrów. W analogicznych warunkach osoba wyposażona w elementy odblaskowe widoczna jest dla kierującego samochodem już ze 150 metrów. Najtańsza opaska odblaskowa, która potrafi uratować życie, kosztuje mniej niż złotówkę. Dobrym pomysłem jest podarowanie elementów odblaskowych najmłodszym, którzy uczęszczając do szkoły, przemierzają drogę z domu do szkoły lub ze szkoły do domu po zmroku.

Należy pamiętać, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Niestosowanie się do tego obowiązku może zakończyć się w najgorszym przypadku nie tylko mandatem, ale nawet utratą zdrowia lub życia w przypadku gdy dojdzie do potrącenia pieszego przez kierującego pojazdem.

Widoczny rowerzysta

Rowerzysta w rozumieniu „Kodeksu Drogowego” jest kierującym, dlatego tak jak kierujący pojazdami mechanicznymi, ma obowiązek stosowania się do znaków czy sygnałów, ale także do poruszania się sprawnym technicznie rowerem. Jesień to najlepsza pora, aby dbając o własne bezpieczeństwo na drodze, przypomnieć sobie obowiązkowe wyposażenie roweru:

  •         światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
  •         światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające — z tyłu,
  •         co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  •         dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Wsiadając na rower, warto także założyć kask, który może uratować nam życie w przypadku upadku z jednośladu.

 

sierż. Kamil Zwierzchowski

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Zobacz również

Komu przysługuje dodatek elektryczny. Wniosek do pobrania

Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w przypadku gdy główne źródło ogrzewania …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.