Strona główna / Lokalne / W Świnoujściu trwa rozładunek wielkiego „kreta”. Zobacz film i zdjęcia!

W Świnoujściu trwa rozładunek wielkiego „kreta”. Zobacz film i zdjęcia!

Gigant, w środę wieczorem na statku Da Chang przypłynął z portu Nansha w Chinach.  To on wydrąży tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. Po złożeniu jego tarcza będzie mieć średnicę 13,46 metra. Całkowita długość TBM (Tunnel Boring Machine) to około 100 metrów, a waga 2740 ton.

W Świnoujściu przy nabrzeżu 87, gdzie zacumował statek z maszyną TBM na pokładzie,  odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Inwestora – Prezydenta Miasta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, jego zastępcy Barbary Michalskiej oraz gości – Wiceministra Infrastruktury Marcina Horały, Wicewojewody Zachodniopomorskiego Marka Subocza, Sekretarza Generalnego Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Przemysława Włoska, zastępcy dyrektora szczecińskiego oddziału GDDKiA Marcina Mierzwy, oraz przedstawicieli generalnego wykonawcy firm PORR i Gülermak.

– Za pół roku ta wielka maszyna, która w tej chwili jest rozładowywana ze statku, będzie już złożona w komorze startowej i gotowa do rozpoczęcia drążenia tunelu pod dnem Świny – mówił dziś Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Miasta Świnoujście. – Szanowni państwo. Historia dzieje się na naszych oczach. Na stałe połączenie pomiędzy wyspami Uznam i Wolin czekaliśmy wiele lat. Ale teraz możemy już powiedzieć, że za dwa lata spełni się marzenie mieszkańców Świnoujścia.

Aby przyjąć i złożyć tak ogromną maszynę, wcześniej należało odpowiednio przygotować m. in. plac budowy i komorę startową.  Docelowo szyb startowy będzie miał około 120 metrów długości i 20 metrów szerokości.

Obecnie w komorze startowej zakończono montaż drugiego poziomu rozparcia tymczasowego, przygotowywane są miejsca w ścianach szczelinowych dla połączenia ich z płytą denną, tzw. zamki. Trwa odwadnianie komory, wykop podstropowy w części wschodniej oraz na bieżąco mycie ścian szczelinowych po ich odkopaniu. W początkowych segmentach rampy dojazdowej do tunelu, na zachód od ul. Karsiborskiej, trwa wykop pod płytę denną i przygotowanie podłoża dla jej wykonania. W segmencie siódmym, w miejscu przyszłego wiaduktu dla ul. Karsiborskiej nad odcinkiem rampy, usuwane były ostatnio murki prowadzące ścian szczelinowych i skuwano wierzch ścian szczelinowych. W segmentach dziesiątym i jedenastym wykonywana jest przesłona jet- grouting.

Jednocześnie cały czas trwa budowa odwodnienia drogi na zachód od ul. Karsiborskiej, a także przebudowa linii elektroenergetycznej średniego napięcia. Zarówno po zachodniej, jak i wschodniej stronie ul. Karsiborskiej trwa przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnej.

TBM rozpocznie drążenie tunelu po stronie wyspy Uznam i zakończy swoją pracę po drugiej stronie Świny. Z tego powodu intensywne prace prowadzone są także na wyspie Wolin, gdzie powstaje komora odbiorcza. Póki co wykonywane są dla niej ściany szczelinowe. Jednocześnie trwa wykonywanie murków prowadzących dla ścian szczelinowych tunelu odkrywkowego i rampy dojazdowej. Przygotowywany jest też plac, gdzie gigant po pracy zostanie rozmontowany.

Wydrążony tunel w najgłębszym miejscu znajdzie się 10 metrów pod dnem cieśniny. Sama Świna ma tam głębokość 13,5 metra. Maszyna TBM drążąc tunel jednocześnie układa betonowe pierścienie obudowy, których łącznie będzie 780. Każdy z dwumetrowych pierścieni ma się składać z ośmiu segmentów i ważyć 100 ton. W zakładzie prefabrykacji już rozpoczął się próbny montaż takiego pierścienia.

Fachowcy tłumaczą, że te elementy powstają z betonu na kruszywie łamanym granitowym. Część segmentów klasycznie jest zbrojona stalą zbrojeniową, a część włóknami stalowymi. Aby podnieść odporność betonu na działanie wysokich temperatur – np. w przypadku pożaru, dodawane są również włókna polipropylenowe.

Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce jest gdański tunel pod Martwą Wisłą – ma 1377 metrów. Tunel w Świnoujściu, którego inwestorem jest Miasto Świnoujście, po wybudowaniu będzie najdłuższą przeprawą podwodną o długości 1484 metrów.

Inwestorem zastępczym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz.

Koszt tej inwestycji to 912 462 026,68 PLN, z czego 775 677 722,67 PLN to dofinansowanie z Unii Europejskie (85 procent). Resztę inwestor – Gmina Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace zakończą się w ostatnim kwartale 2022 roku. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gülermak.

Materiały Urząd Miasta Świnoujście/Sweco

Zobacz również

Wszystkich Świętych. Zmiany w ruchu w rejonie cmentarza

Od godziny 8.00 w sobotę 30 października 2021r. do godziny 8.00 we wtorek 2 listopada …

9 komentarzy

 1. A gdzie Q…a ten film z rozładunku.
  Tych pajaców mamy już dość??

 2. Kilka lat temu nijaki Rosati z PO, obecnie spijający śmietankę w UE mówił, że jak taka mała mieścina jak Świnoujście chce tunelu, to niech go wybuduje za …. własną kasę! Jabłońska przemawiając na placu budowy nie wie nawet w ilu procentach do budowy dołoży kasę UE a ile miasto! To obciach pani radna Jabłońska, bo przecież to podstawa wiadomości o budowie tunelu!!!

 3. jabłońska i jej piękne przemówienie , dużo powiedziała i to w jakim stylu 🙂

 4. a ci z PO..w ogule nie powinni tam się pokazywać( przecież przez PO nie ma tunelu w Swinoujsciu)..

 5. to zasługa tylko i wyłącznie PISu oraz p Żmurkiwicza

  • A w czym zasługa pisu? Bo nie dali ani grosza?

   • Właśnie, jaka zasługa Pis??? Wszystkie plany strategiczne wychodzą oddolnie z samorzadow . Państwo ma obowiązek wspierać w realizacji tego projektu ,ponieważ jest to projekt twardy strategiczny dla CAŁEJ POLSKI. To środki z UE pozwalają zrealizować zadanie inwestycyjne. Również I przede wszystkim dążenie zaplecza samorządowego. MIESZKAŃCY ŚWINOUJŚCIA I turyści są dumni ze swoich dążeń uparcie i konsekwentnie dążyli., bez względu na ekipę rządzącą. POWODZENIA.

    • To tylko zasługa PIS i Jurkiewicza,to PiS podjął decyzję o budowie tunelu w Świnoujściu ,i załatwił finansowanie w UE i sprzyjał id początku tej inwestycji. PO od początku uwalała plany budowy tunelu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.