Strona główna / Lokalne / Jaka jest rola naszego szpitala w walce z epidemią? Wyjaśniamy

Jaka jest rola naszego szpitala w walce z epidemią? Wyjaśniamy

W ostatnich tygodniach dziennikarze pytają nas o rolę naszego szpitala w związku z epidemią koronawirusa. Najważniejsza informacja jest taka, że nasz szpital nie został przekształcony w placówkę, która zajmuje się wyłącznie problemem wspomnianego wirusa, czyli w tzw. „szpital covidowy”. Co to oznacza? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Strategia Ministerstwa Zdrowia

Działania poszczególnych szpitali w naszym województwie muszą być skoordynowane. W ostatnim czasie, co kilka dni, odbywają się konferencje z udziałem wojewody zachodniopomorskiego, dyrektorów szpitali z naszego regionu, a także prof. Miłosza Parczewskiego, specjalisty chorób zakaźnych. Bierze w nich udział Dorota Konkolewska, prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły. Podczas spotkań dyskusja dotyczy kwestii zabezpieczenia poszczególnych powiatów dla pacjentów chorych na COVID-19.

– Działania naszego szpitala są zgodne z ogłoszoną przez ministra zdrowia nową, jesienną polityką tworzenia miejsc w każdym powiecie dla pacjentów chorych na koronawirusa. W powiatach, w których są dwa szpitale, jeden  przekształca swoją działalność na leczenie chorych zakaźnych, a drugi pozostaje szpitalem dla pacjentów niecovidowych – tłumaczy D. Konkolewska – W naszym mieście mamy jeden szpital. Musi on zapewnić opiekę zdrowotną zarówno dla jednych jak i drugich. Utworzenie miejsc w szpitalu pierwszej referencyjności w ten sposób, żeby nie doszło do zakażenia innych pacjentów, jest wyzwaniem dla zarządzającego, jak i kadry medycznej – dodaje.

Dlaczego „tylko 10 łóżek” w samym szpitalu?

W naszym województwie znajdują się więc obecnie szpitale covidowe, których zadaniem jest leczenie wyłącznie tych pacjentów, którzy chorują na COVID-19. Pozostałe posiadają jedynie pewną liczbę miejsc, w których pacjentów z koronawirusem można przyjąć. Świnoujski szpital spełnia właśnie tę drugą rolę. Na potrzeby pacjentów zakażonych koronawirusem wykorzystano pomieszczenia najmniejszego w naszym szpitalu oddziału pediatrycznego, a miejsca dla pacjentów z tego oddziału przeniesiono w inne miejsce w budynku.

W oddziale dla pacjentów z koronawirusem dedykowanych jest sześć łóżek, w tym dwa z respiratorami. Cztery miejsca w Izbie Przyjęć wydzielono dla osób, które wykazują objawy zakażenia koronawirusem, ale nie mają potwierdzenia w teście. W tym miejscu prowadzona jest diagnostyka. W zależności od stanu pacjenta, może trafić on na oddział, do izolatorium lub do domu. Wszystkie te miejsca zostały przygotowane na potrzeby świnoujskiej społeczności.

– Oddział dla pacjentów zakażonych COVID-19 to konieczność zajęcia określonej przestrzeni. W przypadku naszego szpitala przestrzeń zajmują inne oddziały: ginekologiczno-położniczy, noworodkowy, chirurgiczny, intensywnej opieki medycznej, w których lekarze i pielęgniarki również zajmują się leczeniem, a czasami ratowaniem ludzkiego życia – tłumaczą pracownicy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu.

75 łóżek dla chorych na COVID-19 w Uzdrowisku

Sprawa utworzenia w Świnoujściu izolatorium również odbyła się w ramach ustaleń, w których szpital brał udział. Propozycja utworzenia izolatorium w Uzdrowisku Świnoujście przyjęta została od razu. Tworzonych jest tam 75 miejsc dla chorych na COVID-19. Wkrótce izolatorium rozpocznie swoją działalność.

Czy w naszym małym szpitalu można skutecznie leczyć koronawirusa?

Lekarze interniści zajmują się w swojej medycznej działalności i tymi chorobami. Przebieg choroby u poszczególnych osób jest zróżnicowany. Raz w tygodniu odbywają się konsultacje z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych prof. Miłoszem Parczewskim, który odpowiada na szereg pytań i wątpliwości odnośnie sposobu leczenia pacjentów zakażonych COVID-19. Robimy wszystko, żeby pomóc pacjentom, którzy cierpią na tę chorobę. Musimy być dobrej myśli. Zdecydowana większość pacjentów wychodzi z walki z koronawirusem zwycięsko.

Przewidzieliśmy decyzję ministerstwa. Mamy testy antygenowe.

W miniony piątek (30 października) Ministerstwo Zdrowia uznało wyniki testów antygenowych za miarodajne. W naszej Izbie Przyjęć takie testy wykonujemy od tygodnia. Dla pacjentów ambulatoryjnych będą dostępne za kilka dni. Jesteśmy prawdopodobnie jedynym szpitalem powiatowym w naszym województwie, który tymi testami obecnie dysponuje!

– Założyliśmy, że resort zdrowia uzna, że testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR – dodaje D. Konkolewska – Cena testów antygenowych jest znacznie niższa niż testów PCR. Przypomnijmy, że te komercyjne w Świnoujściu kosztowały 400 złotych. Koszt testu antygenowego to 1/4 obecnej ceny testu PCR.

 

Zobacz również

Kurtyka zachęca do udziału w akcji “Zanocuj w lesie”

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji “Zanocuj w lesie”, a tym samym odpoczynku na łonie …

Jeden komentarz

  1. Rzeczowa informacja. Dobrze byłoby żeby każdy przeczytał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.