niedziela , 27 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / Prezydent: jestem gotów się zaszczepić. Wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień
Foto: PAP/Adam Warżawa

Prezydent: jestem gotów się zaszczepić. Wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień

Jestem gotów się zaszczepić i wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień; uważam, że tego wymaga w tej sytuacji zdrowy rozsądek – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślał, szczepionka jest jedyną szansą na pokonanie pandemii koronawirusa.

Szczepienia na COVID-19 były jednym z tematów rozmowy z prezydentem w Polsat News. „Szczepionka – jak na razie – jest rozprowadzana już w kilku krajach i wydaje się, że dzisiaj jest ona jedyną szansą na to, żebyśmy pokonali pandemię koronawirusa” – mówił i podkreślał, że on innej szansy nie widzi.

Podkreślał, że rozmawiał w ostatnim czasie z wieloma ekspertami i lekarzami m.in. z prof. Andrzejem Horbanem, prof. Krzysztofem Simonem i prof. Jarosławem Pinkasem. „Przekonanie ekspertów jest powszechne, że jedynie szczepionka jest dzisiaj tym sposobem, który pozwoli nam zażegnać pandemia koronawirusa najszybciej jak to jest możliwe” – powiedział.

Duda przypomniał, że sam już chorował na COVID-19 i choć nie miał bardzo poważnych symptomów i nie było w jego przypadku zagrożenia dla jego zdrowia i życia, to przez kilka tygodni był osłabiony po chorobie i wyraźnie czuł, że nie jest to zwykła grypa.

Pytany, czy zaszczepi się publicznie przeciwko COVID-19 odparł: „Jestem gotów się zaszczepić, oczywiście i wezmę udział Narodowym Programie Szczepień – deklaruje to jasno i wyraźnie”.

Jak dodał, „jest tylko kwestia, w jakiej kolejności będą szczepieni ozdrowieńcy”. „Jeżeli będzie tylko taka możliwość, bez odbierania tej szczepionki komuś bardziej potrzebującemu, oczywiście, że się zaszczepię dlatego, że uważam, że tego wymaga w tej sytuacji zdrowy rozsądek” – podkreślił Duda.

„Musimy powrócić na normalną drogę funkcjonowania i rozwoju. To jest niszczące dla nas jako państwa, to jest niszczące dla nas jako społeczeństwa ta pandemia koronawirusa. Musimy jak najszybciej się jej pozbyć i uczynić wszystko, żeby ją jak najszybciej zniwelować” – mówił.

Prezydent zgodził się po części z premierem Mateuszem Morawieckim, że szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem. „Jeżeli spojrzymy na to jak na sprawę państwową, a jak patrzę, choć chce bardzo mocno podkreślić – szczepienie jest nieobowiązkowe, absolutnie nieobowiązkowe, to nie jest szczepienie przymusowe. W tym sensie przenośni, że chodzi o ratowanie gospodarki, że właśnie chodzi o stabilizację państwa, że chodzi o powrót państwa na normalne tory, można powiedzieć, że w jakimś sensie jest to patriotyczny obowiązek” – powiedział Duda.

Wyraził nadzieję, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień uda się pokonać koronawirusa. „Mam nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy kolejnego 2021 roku się to stanie i w drugiej połowie roku już będzie mogli poważnie myśleć o normalnym, prawdziwym rozwoju i że będzie to też dla nas taki czas, kiedy wszyscy z entuzjazmem pójdziemy w powrót do tego normalnego życia” – mówił.

Jak poinformował we wtorek premier, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia szczepionki przeciwko COVID-19 dotrą do Polski, a pierwsze szczepienia odbędą się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. „Będziemy najpierw szczepili grupę zero, czyli służby medyczne, które najbardziej tego potrzebują” – oświadczył szef rządu.

Jak dodał, po Świętach przystąpimy do Narodowego Programu Szczepień, który przez najbliższe kilka miesięcy będzie największym zadaniem logistycznym z jakim mierzymy się w ostatnich latach.

„Będziemy mieli tak ułożony proces, żeby był on nie tylko komfortowy, ale przede wszystkim z utrzymaniem parametrów bezpieczeństwa dla wszystkich osób, które będą się chciały zaszczepić” – zapewnił premier. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

Zobacz również

Spotkanie z posłem Dariuszem Wieczorkiem. Będzie można porozmawiać także o elektromobilności

Mieszkańcy Świnoujścia będą mogli w najbliższy poniedziałek spotkać się z posłem Nowej Lewicy Dariuszem Wieczorkiem. …

Jeden komentarz

  1. Napewno witaminki mu do strzykawki dadzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.