Strona główna / Lokalne / 100 tysięcy szklanych elementów zdobi ścianę świnoujskich basenów

100 tysięcy szklanych elementów zdobi ścianę świnoujskich basenów

Piękna mozaika przedstawiająca obraz naszego świnoujskiego artysty malarza Jana Bociągi zdobi jedną ze ścian basenów w kompleksie Uznam Arena. Mozaika ma prawie 40 metrów kwadratowych powierzchni i złożona jest – uwaga – z niemal 100 tysięcy drobnych szklanych elementów.

Przeniesiony na ścianę obraz Jana Bociągi nosi tytuł „Nad zalewem”. Natomiast autorką samej mozaiki jest mgr sztuki Justyna Klimczewska. Prace nad mozaiką trwały kilka miesięcy. Najpierw w swojej pracowni pani Justyna układała poszczególne elementy, a potem kawałek po kawałku przenosiła je na ścianę już w Uznam Arenie. Na koniec całość była jeszcze fugowana i retuszowana.

Gotowa mozaika przyciąga wzrok zaraz po wejściu na basen.

– I takie było założenie. Chcemy, aby była symbolem, wizytówką naszych basenów, a jednocześnie twórczości pana Jana. Naszego świnoujskiego artysty – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska.

Jan Bociąga jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W Świnoujściu mieszka od 1969 roku. W 2020 roku obchodził 60-lecie pracy twórczej. Artysta tworzy głównie abstrakcyjne pejzaże. Znany jest także z tego, że sam tworzył mozaiki.  Aktualnie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie można obejrzeć jego wystawę. Z powodu pandemii – wirtualnie na stronie internetowej ZKP w zakładce „wystawy”; bezpośredni link: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/wystawy/jan-bociaga-kolor-i-geometria-2/

Wystawa będzie czynna do końca stycznia.

Tekst i zdjęcia BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Próbna ewakuacja na terenie Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego

W dniu 23 listopada 2022 r. na terenie Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu …

Jeden komentarz

  1. Mi nie podobają się dzieła tego pana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.