Strona główna / Lokalne / W Świnoujściu nie będzie podwyżek opłat za żłobek miejski

W Świnoujściu nie będzie podwyżek opłat za żłobek miejski

Opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim w Świnoujściu nie tylko nie zostaną podwyższone, a nawet będą niższe niż w roku 2020 i wyniosą 585 złotych miesięcznie. To efekt uchwały przyjętej przez radę miasta, która jest inicjatywą Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza.

Planowana na 2021 rok miesięczna opłata za żłobek miejski w Świnoujściu miała wynosić 689 złotych. To wysoka podwyżka, szczególnie w dobie pandemii, kiedy spora część mieszkańców miasta – szczególnie tych pracujących w branży turystycznej czy gastronomicznej – cierpi z powodu wprowadzonych przez rząd obostrzeń sanitarnych. Dlatego, dzięki propozycji Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza, opłaty za żłobek nie tylko nie podrożeją, ale będą niższe niż w roku 2020. Rodzice będą więc miesięcznie płacić 585 złotych.

Zgodnie z zapisami uchwały rady miasta, wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu 31 grudnia roku poprzedniego. Wynagrodzenie minimalne w grudniu 2019 roku wynosiło 2250 złotych. Zatem opłata miesięczna za pobyt dziecka w żłobku miejskim (ustalona w wysokości 17,5 procent minimalnego wynagrodzenia za rok 2019) kształtowała się w roku 2020 w wysokości 393,75 zł. Do tego dochodzi opłata za wyżywienie, więc w sumie miesięczny koszt pobytu dziecka w placówce wynosił 596,25 zł. Ale stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosła i na dzień 31 grudnia 2020 wynosiła już 2600 złotych. Zatem od stycznia 2021 roku opłata za pobyt dziecka w żłobku winna wzrosnąć do wysokości 455 złotych miesięcznie (oraz koszty wyżywienia).

– W celu utrzymania opłaty wnoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w żłobku miejskim na podobnym poziomie, proponuję obniżenie opłaty za pobyt dziecka z 17,5 procent do 13,5 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę – mówi Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Świnoujścia.Wówczas kwota za pobyt dziecka w żłobku wyniesie 585 złotych miesięcznie.

Rada Miasta Świnoujścia zgodziła się na to rozwiązanie niemal jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym). Opłata obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Wściekłe Pięści Węża z Pucharem

W dniach 12-13.06.2021 r., na hali Uznam Arena odbył się turniej koszykówki o Puchar Dyrektora …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.