poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / W Świnoujściu nie będzie podwyżek opłat za żłobek miejski

W Świnoujściu nie będzie podwyżek opłat za żłobek miejski

Opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim w Świnoujściu nie tylko nie zostaną podwyższone, a nawet będą niższe niż w roku 2020 i wyniosą 585 złotych miesięcznie. To efekt uchwały przyjętej przez radę miasta, która jest inicjatywą Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza.

Planowana na 2021 rok miesięczna opłata za żłobek miejski w Świnoujściu miała wynosić 689 złotych. To wysoka podwyżka, szczególnie w dobie pandemii, kiedy spora część mieszkańców miasta – szczególnie tych pracujących w branży turystycznej czy gastronomicznej – cierpi z powodu wprowadzonych przez rząd obostrzeń sanitarnych. Dlatego, dzięki propozycji Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza, opłaty za żłobek nie tylko nie podrożeją, ale będą niższe niż w roku 2020. Rodzice będą więc miesięcznie płacić 585 złotych.

Zgodnie z zapisami uchwały rady miasta, wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu 31 grudnia roku poprzedniego. Wynagrodzenie minimalne w grudniu 2019 roku wynosiło 2250 złotych. Zatem opłata miesięczna za pobyt dziecka w żłobku miejskim (ustalona w wysokości 17,5 procent minimalnego wynagrodzenia za rok 2019) kształtowała się w roku 2020 w wysokości 393,75 zł. Do tego dochodzi opłata za wyżywienie, więc w sumie miesięczny koszt pobytu dziecka w placówce wynosił 596,25 zł. Ale stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosła i na dzień 31 grudnia 2020 wynosiła już 2600 złotych. Zatem od stycznia 2021 roku opłata za pobyt dziecka w żłobku winna wzrosnąć do wysokości 455 złotych miesięcznie (oraz koszty wyżywienia).

– W celu utrzymania opłaty wnoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w żłobku miejskim na podobnym poziomie, proponuję obniżenie opłaty za pobyt dziecka z 17,5 procent do 13,5 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę – mówi Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Świnoujścia.Wówczas kwota za pobyt dziecka w żłobku wyniesie 585 złotych miesięcznie.

Rada Miasta Świnoujścia zgodziła się na to rozwiązanie niemal jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym). Opłata obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.