Strona główna / Lokalne / Uwaga, można ubiegać się o dopłaty do czynszu

Uwaga, można ubiegać się o dopłaty do czynszu

Do 31 marca 2021 roku najemcy i podnajemcy lokali mieszkalnych, którzy utracili dochody z powodu pandemii, mogą składać wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego, powiększonego o dopłatę do czynszu. Dodatek nie jest przeznaczony dla osób zamieszkujących własne lokum.

Możliwość otrzymania dodatku pojawiła się od 4 stycznia, kiedy weszła w życie ustawa z 10.12.2020 o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Wprowadziła ona dopłaty do czynszu, które powiększone są o dodatki mieszkaniowe.

– Dzięki temu przepisy umożliwiają przyznanie powiększonych dodatków mieszkaniowych zarówno najemcom, jak i podnajemcom lokali, których dotknęły skutki pandemii – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Przepis dotyczy zarówno najemców mieszkań komunalnych, jak i osób, które wynajmują lokale na wolnym rynku.

Najemcy, którzy utracili dochody na skutek pandemii mogą składać wnioski do 31 marca 2021 roku. Niestety, przepisy nie dotyczą osób zamieszkujących własne mieszkanie. Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu przysługuje tylko najemcom lub podnajemcom lokalu mieszkalnego.

O jakie pieniądze chodzi?

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu stanowi 75 procent miesięcznego czynszu, który opłaca najemca. Nie może to być jednak kwota wyższa niż 1500 zł. Wysokość dopłaty stanowi różnicę między wysokością dodatku mieszkaniowego powiększonego o tę dopłatę a wysokością dodatku mieszkaniowego ustaloną zgodnie z art. 6 ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Pieniądze pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Oto, jakie wymagania należy spełnić, by otrzymać powiększony dodatek:

– wnioskodawca musi spełniać wymogi, które obowiązywały przy przyznaniu „zwykłego” dodatku mieszkaniowego;

– wcześniej nie przysługiwał wnioskodawcy powiększony dodatek mieszkaniowy;

– średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku był co najmniej o 25 procent niższy niż średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego osiągnięty w 2019 roku;

– wnioskodawca najmował lub podnajmował lokal przed 14 marca 2020 roku.

Do wniosku należy dołączyć adnotację „wniosek o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę czynszu”.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku:

– dokumenty potwierdzające wysokość miesięcznego czynszu opłacanego przez ubiegającego się o dodatek mieszkaniowy, powiększony o dopłatę czynszu (np. umowa najmu);

– oświadczenie o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym w 2019 roku na jednego członka gospodarstwa domowego ubiegającego się o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu;

– oświadczenie o spełnianiu przez ubiegającego się o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu, warunków, o których mowa w art. 15 pkt 2 i 3 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Nawet jeśli wnioskodawca nie spełni warunków pozwalających przydzielić mu dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu, nie wyklucza to przyznania mu dodatku mieszkaniowego bez tej dopłaty.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 091 327 87 40.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Wstępnie policzono pieniądze zebrane przez WOŚP w Świnoujściu

Podczas 31. Finału WOŚP w Świnoujściu wolontariusze zebrali 194 800,00 zł – poinformował Harcerski Sztab WOŚP. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.