Strona główna / Lokalne / Olimpijski ceremoniał na otwarcie Uznam Areny

Olimpijski ceremoniał na otwarcie Uznam Areny

Władze miasta, młodzi zawodnicy zrzeszeni w sportowych klubach i legendarni zachodniopomorscy olimpijczycy otworzyli dziś Uznam Arenę w Świnoujściu, czyli nowy kompleks sportowo – rekreacyjny przy ulicy Grodzkiej. Z basenów mieszkańcy będą mogli korzystać od 12 lutego.

Kiedy w Świnoujściu pierwsi goście zwiedzali wnętrza Uznam Areny, w Warszawie premier RP ogłosił, że od 12 lutego baseny w całym kraju (poza aquaparkami) będą otwarte dla wszystkich chętnych. To doskonała informacja dla mieszkańców miasta, którzy będą mogli swobodnie korzystać z nowo oddanego 25-metrowego basenu w Uznam Arenie. Ale nie jest to jedyna atrakcja w tym miejscu.

– Udało się spełnić marzenia wielu mieszkańców naszego miasta – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Ten piękny obiekt, godny XXI wieku, z którego możemy być dumni. Dziś oddajemy go użytkownikom: uczniom pobliskiej szkoły, ale również tym świnoujścianom, którzy będą chcieli korzystać z basenów, hali sportowej czy ścianki wspinaczkowej. Zapraszam Was wszystkich.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi i poświęceniu obiektu przez księdza dziekana Piotra Superlaka, goście byli świadkami olimpijskiego ceremoniału otwarcia. Młodzi zawodnicy przepłynęli basen z flagą olimpijską i zapaloną pochodnią. Olimpijski znicz zapalił Janusz Brzozowski, brązowy medalista w piłkę ręczną w Montrealu. Otwarcie uświetnili również utytułowani żeglarze: Janusz Olszewski i Ryszard Chybiński oraz prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć. W hali sportowej młodzi zawodnicy rozegrali pokazowy mecz piłki nożnej.

Podczas otwarcia Uznam Areny Prezydent Janusz Żmurkiewicz wręczył wyróżnienie Zbigniewowi Koselowi, mieszkańcowi Świnoujścia, który jest autorem nazwy obiektu. To roczny karnet wstępu do obiektu na wszystkie atrakcje dla dwóch osób.

Najważniejsze informacje o obiekcie

– Uznam Arena to nowoczesny basen z dwoma nieckami, ruchomym dnem i masażerami, fińska sauna, równie nowoczesna hala sportowa z boiskami do piłek nożnej, siatkowej, koszykówki, ręcznej oraz tenisa i badmintona oraz ścianką wspinaczkową i siłownia. Obiekt został przekazany w administrację OSIR Wyspiarz.

– W części basenowej znajdują się dwie niecki. Wszystkie są podświetlane i wyposażone w podwodne kamery, dzięki którym ratownicy mogą na bieżąco monitorować co dzieje się na dnie. Jedna niecka ma ruchome dno, którym można regulować jej głębokość od 2 metrów do zera. W małej niecce zamontowane są masażery do pleców i karku oraz tzw. wodospad. Woda w basenach jest dodatkowo dezynfekowana lampami UV. Tuż obok znajduje się pomieszczenie z fińską sauną. Ozdobą basenów jest wielka mozaika, wykonana na podstawie obrazu świnoujskiego artysty Jana Bociągi, zatytułowanego „Nad zalewem”.

– W drugiej części Uznam Areny znajduje się hala sportowa z 130 miejscami dla publiczności oraz ścianką wspinaczkową, z której jednocześnie może korzystać do 10 osób. Od reszty hali będzie oddzielona specjalną, opuszczaną kurtyną.

– Powierzchnia użytkowa kompleksu sportowego 3.285,90 metrów kwadratowych

– Sala sportowa z holem i zapleczem – 1.755,50 metrów kwadratowych

– Pływalnia z zapleczem – 1.530, 40 metrów kwadratowych

– Projektant: MRZEWA Architekci z Łodzi

– Generalny wykonawca: MIRBUD ze Skierniewic

– Koszt inwestycji: 42 mln złotych brutto (razem z zagospodarowaniem terenu wokół oraz budową drugiego wielofunkcyjnego boiska na zewnątrz obiektu).

– Inwestor: Gmina Miasto Świnoujście

– Dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych – Ministerstwo Sportu 4,5 mln złotych do budowy basenu

BIK UM Świnoujście

 

Zobacz również

Komu przysługuje dodatek elektryczny. Wniosek do pobrania

Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w przypadku gdy główne źródło ogrzewania …

Jeden komentarz

 1. NOWE TRADYCJE

  Jak tak patrzę, to widzę, że śnieg
  Dziś tradycji zamienia nam bieg
  Już zajączek się spieszy do dzieci
  A tu drzewo lampkami mu świeci.

  Pewnie, żeby nie zgubił w Przytorze
  Swych prezentów co chowa już w norze
  I nie jedno tu drzewo, lecz więcej
  Świeci na zalewowej w podzięce.

  A może to jednak gapowe
  Bo w końcu pieniądze państwowe
  Jezus już dawno na ziemi świętuje
  A Urząd wciąż jeszcze tak kolęduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.