Strona główna / Lokalne / Pamiętajmy również o odśnieżaniu dachów

Pamiętajmy również o odśnieżaniu dachów

W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy o konieczności odśnieżania dachów oraz usuwania lodowych sopli. Śnieg, który zalega na powierzchni dachu stanowi szczególne zagrożenie dla przechodniów oraz samochodów poruszających się wzdłuż budynków.

Przepisy prawa budowlanego mówią, że odśnieżanie dachów i usuwanie z nich sopli to obowiązek właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Zaniechanie tego obowiązku może być karane mandatem w wysokości 500 zł. Może wystawić go zarówno Straż Miejska, jak i inspektor nadzoru budowlanego. Policja także ma prawo ukarać właściciela lub zarządcę nieruchomości karą do 1000 zł. W przypadku odmowy zapłacenia kary policja może skierować sprawę do sądu. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe typu supermarkety, hale oraz magazyny.

Przyjmuje się, że świeży opad, tzw. puch śnieżny, jest najlżejszy. Metr sześcienny takiego puchu waży nie więcej niż 70 kg. Natomiast najcięższy jest śnieg mokry, którego waga może osiągać nawet 600 kg/m3. Wartości te zwiększają się, jeśli śniegu nie usuwa się od razu. Zlodowaciały i zleżały śnieg to już ciężar ponad 800kg/m3. Takie obciążenie dachu może być zagrożeniem nie tylko dla samego obiektu, ale przede wszystkim dla ludzi, którzy się w nim znajdują. Istotne jest więc, aby reagować szybko i dach odśnieżać systematycznie.

W związku z tym, że odśnieżanie dachu jest pracą na wysokości mogą ją wykonywać tylko wykwalifikowani pracownicy, którzy posiadają aktualne szkolenie BHP oraz przeszli odpowiednie przygotowanie dotyczące zagadnień na temat odśnieżania dachów.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.