niedziela , 27 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / Czasami nie wystarczy „wziąć się w garść”. Warto poszukać pomocy specjalisty

Czasami nie wystarczy „wziąć się w garść”. Warto poszukać pomocy specjalisty

Nie wszyscy wiedzą, że w Świnoujściu istnieje Centrum Zdrowia Psychicznego, które ma spore sukcesy w leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych oraz uzależnień. Leczenie odbywa się tutaj bezpłatnie w oparciu o Narodowy Fundusz Zdrowia i dotacje Miasta.

W czasie pandemii coraz więcej osób potrzebuje wsparcia. Specjaliści mówią, że nie ma się czego wstydzić i warto poszukać fachowej pomocy. A o tym, jaką pomoc możemy uzyskać, rozmawiamy z Anetą Całus, psychoterapeutą uzależnień, kierownikiem Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły w Świnoujściu.

– Proszę przybliżyć Czytelnikom, od kiedy istnieje Centrum Zdrowia Psychicznego w Świnoujściu i czym się zajmuje.

– Centrum Zdrowia Psychicznego, pod wspomnianą nazwą, istnieje od 2013 roku. Wcześniej przy naszym szpitalu funkcjonowała Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Psychiatryczny Oddział Dzienny. Zmiana wynikała z odgórnych planów organizacji tego typu lecznictwa w naszym kraju.  Narodowy Program Zdrowia Psychicznego rekomendował powstawanie takich placówek. Założenia były takie, żeby w województwach i powiatach tworzyć tego typu centra, co miało zachęcić ludzi do korzystania z opieki psychiatrycznej jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Dzisiaj nasze świnoujskie Centrum Zdrowia Psychicznego zatrudnia 12 pracowników. To wyspecjalizowana kadra; dwóch lekarzy psychiatrów, psychologów, specjalistów terapii uzależnień, psychoterapeutów, pielęgniarki oraz terapeutę zajęciowego. Nasza placówka realizuje także programy finansowane nie tylko przez NFZ, ale i przez Miasto. Są one skierowane zarówno do np. młodzieży, która eksperymentuje ze środkami psychotropowymi, jak i do osób dorosłych i seniorów. Brakuje natomiast w naszej placówce specjalistów psychiatrii dziecięcej i takich cały czas poszukujemy oraz zachęcamy do pracy u nas.

– Leczenie jest bezpłatne.

– Tak. Zarówno leczenie psychiatryczne jak i leczenie uzależnień jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Bezpłatne jest również leczenie dla pacjentów nieubezpieczonych. Wyjątki mogą dotyczyć czasami leczenia psychiatrycznego. Weryfikujemy, dlaczego dana osoba nie posiada ubezpieczenia. Ale nawet w takim przypadku, jeżeli lekarz stwierdzi np. psychozę, to leczenie jest dla pacjenta darmowe. Jeżeli natomiast chodzi o lecznictwo odwykowe, to wizyty są bezpłatne zawsze, bez względu na to, czy pacjent jest ubezpieczony, czy nie i bez względu na to, jakie są powody braku ubezpieczenia. Namawiamy także osoby bezrobotne do rejestracji w Urzędzie Pracy, bo dzięki temu będą oni mogli zostać objęci ubezpieczeniem zdrowotnym.

– Kto może liczyć na pomoc w Centrum Zdrowia Psychicznego?

– Zajmujemy się leczeniem konkretnych jednostek chorobowych, takich jak depresja czy nerwica, a także uzależnieniami, ale chcemy podkreślić, że jesteśmy do dyspozycji dla wszystkich, którzy odczuwają jakikolwiek dyskomfort i zaczynają spostrzegać, że ich stan negatywnie wpływa na ich relacje osobiste lub społeczne. Jeżeli nasze życie zostaje zaburzone, to powinniśmy udać się do specjalisty. Wielu naszym pacjentom udało się oczywiście pomóc, ale sukcesem dla nas jest także to, że pacjent, który np. zmaga się z problemem uzależnienia po pierwszej wizycie decyduje się do nas wrócić. Jego motywacja do tego, żeby walczyć z problemem, jest kluczowa.

– Czy problemy związane ze zdrowiem psychicznym i uzależnieniami nadal bywają wstydliwe dla pacjentów?

– Świadomość, że problemy psychiczne wymagają leczenia tak samo jak np. zapalenie płuc czy ból zęba, zwiększyła się w ostatnim czasie. Błędem jednak byłoby przyznać, że problem ten nie jest wstydliwy dla wielu osób. Cały czas pokutuje przekonanie, że pomoc specjalisty nie jest potrzebna, a wystarczy „wziąć się w garść”. Otóż, bardzo często nie wystarczy, a problem, bez fachowej pomocy, będzie się najprawdopodobniej tylko pogłębiał. Tymczasem nie ma się czego wstydzić. Skoro możemy udać się do lekarza z problemami takimi jak gorączka i kaszel, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oczywista była dla nas wizyta u psychologa, psychiatry czy specjalisty uzależnień.

– Żyjemy w trudnym czasie pandemii. Chyba dość powszechne jest przekonanie, że sporo osób na całym świecie źle znosi sytuację. Część osób martwi się chorobą, a część utratą pracy albo niepewnym jutrem. 

– Gdy w zeszłym roku pandemia dotarła do Polski, to lęk z nią związany był wśród naszych pacjentów bardzo duży. Odbieraliśmy wiele telefonów. Ludzie szukali wsparcia. Osoby, które korzystają z pomocy naszych specjalistów bardzo dobrze poradziły sobie również z teleporadami. Obecnie, obserwujemy, że wśród zgłaszających się do nas pacjentów nastąpiło pogorszenie relacji społecznych, ale i domowych. Pandemia pokazała nam, jak bardzo potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi, przestrzeni, wolności. Staramy się przejść razem z naszymi pacjentami przez ten trudny okres.

– Wspomniała Pani o teleporadach.

– Korzystamy z tej formy komunikacji w sytuacjach, w których ograniczenie kontaktu nie wpływa na leczenie, np. gdy pacjent potrzebuje recepty. W sytuacjach jednak, gdy potrzebne jest bezpośrednie spotkanie, to odbywa się ono w gabinecie specjalisty, oczywiście w reżimie sanitarnym.

– Załóżmy, że dana osoba decyduje się skorzystać z Państwa pomocy. Co powinna zrobić?

– Centrum Zdrowia Psychicznego w Świnoujściu jest otwarte w godzinach od 7.30 do 18.00 od poniedziałku do piątku oraz w soboty w godzinach od 7.30 do 15.00. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem tel. 91 32 67 316, ale i rejestracji na miejscu. Nasz budynek mieści się obok szpitala, a wejście jest od ul. Jana z Kolna. Pacjent otrzyma pełną informację do kogo i kiedy ma się zgłosić.

– Dziękujemy za rozmowę.

Zobacz również

Spotkanie z posłem Dariuszem Wieczorkiem. Będzie można porozmawiać także o elektromobilności

Mieszkańcy Świnoujścia będą mogli w najbliższy poniedziałek spotkać się z posłem Nowej Lewicy Dariuszem Wieczorkiem. …

Jeden komentarz

  1. Może niejeden z nas ma taką potrzebę, i może warto byłoby się nad sobą pochylić???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.