Strona główna / Lokalne / IKEA pokazała swój sklep w Szczecinie od wewnątrz. Zobacz film!

IKEA pokazała swój sklep w Szczecinie od wewnątrz. Zobacz film!

Pozytywny wpływ na ludzi, dbałość o środowisko naturalne i kurczące się zasoby planety oraz przejście w 2030 roku na gospodarkę o obiegu zamkniętym – to główne cele strategii People & Planet Positive przyjętej w 2012 roku przez IKEA. Powstający w Szczecinie sklep, jego infrastruktura i oferta, będzie te cele konsekwentnie realizować.

Zrównoważony już na etapie planowania

Już sam proces inwestycyjny nowego sklepu IKEA w Szczecinie – od planowania, przez projekt, aż po samą budowę, odbywa się w oparciu o normy i regulacje BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). To metoda oceny budynku, ale i samego procesu budowy pod kątem ich wpływu na ludzi i środowisko naturalne. Obejmuje różne obszary – od oświetlenia poprzez obieg ciepła i wody, aż po śledzenie śladu węglowego całego procesu budowy. Inwestycje w oparciu o certyfikat BREEAM to głównie biurowce, rzadko stosuje się tak surowe normy podczas tworzenia sklepów wielkopowierzchniowych. Proces ubiegania się o certyfikat rozpoczęty jeszcze przed projektem zakończy się po oddaniu sklepu do użytku.

Ogrzewany i chłodzony energią geotermalną

Sklep IKEA będzie całkowicie niezależny od zewnętrznej sieci ciepłowniczej. Do ogrzania obiektu używana będzie energia pozyskana z ziemi za pomocą gruntowych wymienników ciepła. Tworzą one zamknięty obieg wody, którego „sercem” jest pompa ciepła. Zimna woda wpompowywana jest na głębokość około 100 metrów i tam ogrzewana naturalną energią geotermalną. Następnie wpompowywana jest na powierzchnię, a po przejściu przez pompy ciepła używana jest do ogrzania budynku oraz przygotowania ciepłej wody. Aby korzystać z naturalnej energii, jaką daje ziemia, wykonano 192 odwierty. W przeciwieństwie do innych tego typu inwestycji, w obiegu nie stosuje się glikolu, a jedynie wodę, co jest bezpieczniejsze dla środowiska. Jedynie w okresie najniższych temperatur jako zapasowe źródło ciepła mogą być wykorzystane dwa kotły grzewcze zasilane paliwem ekologicznym z biomasy – pelletem.

Latem energia geotermalna będzie naturalnym źródłem chłodu i wesprze tradycyjną klimatyzację. Natomiast w okresach przejściowych – wiosną, jesienią oraz w czasie dużych różnic temperatur między dniem a nocą – instalacje grzewcze i wentylacja będą działały w trybie freecooling. W tym trybie pompy cieplne są wyłączone, a obiekt jest wentylowany świeżym powietrzem, które w zależności od potrzeb schładza go lub ogrzewa.

Dodatkowo do podgrzania wody w sklepie będzie wykorzystywana energia cieplna wytwarzana przez urządzenia chłodnicze, w które wyposażona jest część gastronomiczna sklepu IKEA.

Oświetlany światłem naturalnym

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego to nie tylko oszczędność energii. Dzienne światło zapewnia pracownikom i klientom sklepu większy komfort pracy i zakupów, a także pozwala na zapoznanie się z asortymentem IKEA w bardziej naturalnym świetle. W szczecińskim sklepie zastosowano m.in. przeszklenia w elewacji budynku, jak również świetliki rurowe. Zamontowana w nich soczewka skupia światło naturalne, doświetlając przestrzeń. Natomiast system oświetlenia sztucznego oparty jest wyłącznie o energooszczędne żarówki LED.

Wykorzystujący deszczówkę

Dla IKEA woda zawsze była cennym surowcem, z którego trzeba korzystać świadomie i używać wielokrotnie, wszędzie tam, gdzie to możliwe. Dlatego szczeciński sklep pełen będzie wodooszczędnych rozwiązań. W obiekcie wykorzystywana będzie woda opadowa. Deszczówka zbierana z dachu sklepu będzie oczyszczana i przechowywana w zbiornikach wewnętrznych obiektu, a następnie wykorzystywana do spłukiwania toalet i podlewania łąki kwietnej, która powstanie wokół budynku. Dodatkowo sklep został wyposażony w monitoring zużycia wody, zapobiegający ewentualnym jej wyciekom.

Otoczony zielenią

Dbanie o zieleń i zasoby naturalne to coś, co w specjalny sposób łączy naszą markę i miasto Szczecin. Zaplanowaliśmy inwestycję tak, aby była samowystarczalna, nie obciążała środowiska naturalnego, a tam, gdzie to możliwe, maksymalizowała wartość ekologiczną terenu. Stąd pomysł dzikich łąk kwietnych obok sklepu. Naturalna, nieprzystrzyżona trawa i dzikie kwiaty przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności miejskiej fauny i flory. Na terenach zielonych zainstalujemy kilkadziesiąt domków dla ptaków, nietoperzy i owadów.” – mówi Mikołaj Makowski, Krajowy Kierownik Projektu, odpowiedzialny za szczecińską inwestycję.

Łąki kwietne będą otaczały sklep z boku i z tyłu, będą tu rosły także rodzime gatunki drzew, m.in. miododajne lipy zasadzone z myślą o owadach. Natomiast  od frontu klientów przywita zieleń o bardziej parkowym charakterze – graby, róże, hortensje i trawy ozdobne.

Przyjazne miejsce pracy

Otwarcie sklepu w Szczecinie poprzedziła szeroko zakrojona akcja rekrutacyjna. Towarzysząca jej kampania przedstawiała wartości IKEA, takie jak otwartość, akceptacja, szacunek i różnorodność. W wyniku rekrutacji przyjęto 260 osób. Zatrudnieni mogą liczyć na różnorodny pakiet benefitów pracowniczych, m.in. prywatną opiekę medyczną na terenie całego kraju. Natomiast dzięki systemowi kafeteryjnemu, co miesiąc pracownik otrzyma określoną liczbę punktów, które będzie mógł wymienić na to, co naprawdę lubi, czyli tysiące benefitów z możliwością realizacji w całej Polsce: turystyka, kultura, rekreacja, zakupy i wiele więcej. Ponadto, wspomniane wcześniej korzyści dla pracowników obejmują również dofinasowanie do posiłków w restauracji pracowniczej, zniżkę pracowniczą na zakupy w IKEA i przysługują pracownikom bez względu na wysokość etatu, czy zajmowane stanowisko. Dodatkowo IKEA oferuje swoim pracownikom Pracowniczy Plan Emerytalny (PPE), udział w Programie Lojalnościowym TACK oraz dodatkowy miesiąc płatnego urlopu ojcowskiego.

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. IKEA dba o to, aby pracownicy czuli się bezpiecznie, mogli się rozwijać w zgodzie ze swoimi talentami, mieli realny wpływ na firmę, w której na co dzień pracują.

Otwartość mieszkańców i władz miasta towarzyszyły inwestycji od samego początku. Szczecinianie, podobnie jak my, patrzą w przyszłość przez pryzmat troski o planetę i jej zasoby. Nasze wartości stanowią wspólne ramy dla prowadzenia naszego biznesu oraz do współdziałania ze sobą i z otoczeniem. Dzięki temu kultura IKEA pozostaje silna, żywa i namacalna– mówi Karol Tomczyk, Dyrektor Regionu.IKEA jest dla wielu ludzi. Zapraszamy do nas wszystkich mieszkańców regionu, którzy poszukują dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych produktów wyposażenia wnętrz, przyjaznych dla otoczenia i w przystępnej cenie. Jestem przekonany, że każdy znajdzie w naszym nowopowstającym sklepie mnóstwo inspirujących rozwiązań i pięknych produktów dla swojego domu ” – dodaje.

Produkty i rozwiązania z myślą o planecie

IKEA chce inspirować i umożliwiać klientom prowadzenie bardziej zrównoważonego i zdrowego życia. Nasze codzienne wybory dotyczące używanych produktów czy stosowanej diety mają ogromny wpływ na przyszłość naszą i kolejnych pokoleń. Dlatego w ofercie sklepu znajdą się proste i przystępne cenowo produkty, które ułatwią szczecinianom oszczędzanie wody i energii, zainspirują do zrównoważonej diety czy też pomogą we właściwej segregacji domowych odpadów.

Otwarty w pierwszej połowie roku

Nie znamy jeszcze dokładnej daty otwarcia, ale wiadomo, że przypadnie ono w drugim kwartale tego roku. Na terenie sklepu trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe. Oficjalny adres sklepu IKEA w Szczecinie to ulica Białowieska 2. Będzie tu można dojechać komunikacją miejską ze wszystkich stron miasta. Przygotowano także darmowy parking z 750 miejscami postojowymi, w tym dla rodzin z dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami i zadaszony parking na rowery i motocykle. Na posiadaczy aut elektrycznych czeka osiem płatnych stanowisk płatnego szybkiego ładowania.

Na otwarciu sklepu IKEA nie kończą się inwestycje marki w Szczecinie. Po otwarciu planowany jest dalszy rozwój infrastruktury drogowej w najbliższym obszarze IKEA. 

Sklep w Szczecinie to dwunasta tego typu inwestycja w Polsce. Zostanie otwarty w 60. rocznicę obecności marki w naszym kraju. Obecnie firma w swoich planach stawia na otwieranie nowych miejsc spotkań z klientami, m.in. Punktów Odbioru Zamówień IKEA i rozwój biznesu wielokanałowego, koncentrując się na sprzedaży online, usłudze dostawy do domu i zdalnego projektowania oraz Aplikacji mobilnej IKEA. Jednocześnie nie zmienia się cel, jakim jest dostarczanie produktów oraz rozwiązań, stworzonych z myślą o lepszym życiu w domu, dostępnych dla większości i zaprojektowanych z poszanowaniem planety oraz jej zasobów.

W 2012 roku, w ramach strategii „People & Planet Positive”, podjęto szereg działań, troszcząc się o lepsze życie ludzi i środowisko, począwszy od produkcji energii odnawialnej, przez inicjatywy na rzecz ograniczania odpadów, po wspieranie organizacji zajmujących się edukacją ekologiczną najmłodszych. Inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym farmy wiatrowe w Polsce, to jeden ze strategicznych elementów realizacji globalnej strategii zrównoważonego rozwoju. Od 2016 roku sześć farm wiatrowych IKEA w Polsce generuje więcej energii, niż firma zużywa we wszystkich sklepach IKEA, centrach dystrybucyjnych, centrach handlowych i biurach w Polsce.  

Marka podjęła także zobowiązanie, że do 2030 roku stanie się biznesem w pełni cyrkularnym, czyli opartym o gospodarkę o obiegu zamkniętym. Do tego czasu IKEA będzie korzystać wyłącznie z materiałów odnawialnych lub produktów pochodzących z recyklingu. Jednocześnie będzie inspirować klientów do zmian poprzez oferowanie usług w celu naprawy, odsprzedaży lub modyfikowania produktów wyposażenia domu. 

Zobacz również

Przez wiele dni mieszkała w porzuconym samochodzie

W związku z niską temperaturą panującą na zewnątrz, Straż Miejska zwiększyła kontrole miejsc bytowania osób …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.