niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Lokalne / Uznam Arena z nominacją do konkursu „Modernizacja Roku &Budowa XXI”

Uznam Arena z nominacją do konkursu „Modernizacja Roku &Budowa XXI”

Nowy kompleks sportowy przy ulicy Grodzkiej przeszedł pomyślnie procedury konkursowe i został zakwalifikowany do Finału Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Uznam Arena to nowa wizytówka miasta, która ma służyć mieszkańcom przez kolejnych wiele lat. Nam dorosłym, ale i uczniom świnoujskich szkół i przedszkoli oraz wszystkim naszym dzieciom – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska.

Przy jej budowie zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest ruchome dno pod dwoma torami dużej niecki basenu. Dzięki temu w zależności od potrzeb (np. do nauki pływania czy aqua aerobiku) można regulować jej głębokości od 0 do 2 metrów. W mniejszej niecce zamontowano masażery pleców i szyi oraz tzw. wodospad. Dla zwiększenia bezpieczeństwa obie niecki są podświetlane, a dodatkowo na basenie zamontowano kamery, dzięki którym ratownicy na bieżąco widzą, co dzieje się na dnie niecek.

Innowacyjny jest także sposób uzdatniania wody w obu basenach. Jest ona poddawana najpierw filtracji wstępnej, potem kolejno koagulacji powierzchniowej, filtracji przez złoże żwirowo-węglowe, dezynfekcji lampami UV, korekcie odczynu pH i dezynfekcji podchlorynem sodu. Przy obsłudze korzystających z basenów wykorzystywany jest innowacyjny Elektroniczny System Obsługi Klienta, tzw. ESOK. Czas pobytu rejestrowany jest na opasce (tzw. transponder), którą po zakupie biletu należy założyć na rękę. Można z nią pływać i w każdej chwili sprawdzić czas pobytu.

W obiekcie zastosowano także innowacyjne rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami. To m.in. automatyczny system przyzywania osoby do pomocy, który jest zamontowany w szatniach. Częścią obiektu jest także jego wystrój, zarówno basenów, sali sportowej, jak i holu. W założeniu, podobnie jak zastosowane rozwiązania techniczne, miał być nowoczesny i nadający charakter temu miejscu.

Do tej pory laureatami konkursu były trzy świnoujskie obiekty (w kolejności): za 2008 rok zmodernizowany budynek szpitala miejskiego, za 2013 rok przebudowany plac Wolności, a ostatnio, za 2014 rok również zmodernizowany Amfiteatr im. Marka Grechuty. Miasto zamontowało wówczas zadaszenie nad jego widownią. Unikatowy, jeśli nie najpiękniejszy w kraju, wygląd jest wizytówką tego miejsca.

Kopułę naszego amfiteatru, jej wyjątkowość, dostrzegli także członkowie jury ogólnopolskiego konkursu na najlepszą modernizację 2014 roku – mówi Barbara Michalska. – Została nagrodzona wyróżnieniem. Co zważywszy na prawie tysiąc zmodernizowanych obiektów, jakie wówczas zgłoszono, należy uznać za duży sukces.

O tym, jak bardzo jest to prestiżowy konkurs świadczy liczba edycji (tegoroczna jest już XXV) oraz jego patroni i partnerzy. To m.in. ministerstwa infrastruktury, rozwoju, pracy i technologii, klimatu i środowiska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, a w jury zasiadają m.in. naukowcy z politechnik i uniwersytetów technologicznych, architekci.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.