Strona główna / Lokalne / W przypadku spotkania wilka, nie podejmujmy działań na własną rękę
fot. Marcin Gazałka

W przypadku spotkania wilka, nie podejmujmy działań na własną rękę

Pora zacząć się przyzwyczajać do obecności wilków. Te drapieżniki wracają na tereny na których niegdyś występowały. Niedawno wilki widziano w okolicy Barlinka, Goleniowa i w samym Świnoujściu. Mówi na antenie Twojego Radia Adam Gełdon z Lasów Państwowych, znawca wilków.

– Wilki akurat rekolonizują obecnie obszary na których kiedyś występowały. Ich zasięg gwałtownie rośnie.  Wszystkie szlaki migracyjne, które wilki wykorzystują doprowadziły do tego, że przemieszczają się na zachód kraju – mówi Adam Gełdon.

Obecność wilków w regionie największy strach wzbudza u osób mieszkających w domkach jednorodzinnych, posiadających psy, a także tam gdzie hoduje się zwierzęta. Wilk nie zaatakuje, jeśli odpowiednio zabezpieczymy inwentarz.

– W Polsce nie dość, że działa jeden z najlepiej sprawdzonych systemów wypłaty odszkodowań w Europie, to jeszcze w dodatku mamy w szeregu wiele metod alternatywnych, które są bardzo skuteczne. Nawet takie powszechne fladry, czyli wstążki wiszące po prostu na sznurku. To ogrodzenie takimi fladrami jest bardzo skuteczne, jeśli chodzi o zwierzęta hodowlane. Jest też kilka reguł, chociażby to żeby nie wypasać, gdzieś tam przy samym lesie, po zmierzchu, spędzać na noc do zagród czy pilnować inwentarzu w ramach większej wspólnoty. Jest dużo takich metod, a same formy ochrony inwentarza to chociażby ogrodzenia, psy stróżujące, pastuchy elektryczne, czy chociażby te najmniej kosztujące fladry – dodaje Adam Gełdon.

W przypadku spotkania wilka, nie podejmujmy działań na własną rękę. Wilki są w Polsce gatunkiem pod ochroną.

Rozmowa Dnia do wysłuchania na stronie Twojego Radia: https://twojeradio.fm/adam-geldon-wilki-pojawiaja-sie-na-obszarach-na-ktorych-juz-wystepowaly.html

Foto: Marcin Gazałka

Zobacz również

Świnoujście w sobotę było najgorętszym miastem w Polsce

Kolejne tegoroczne rekordy temperatur zostały pobite. W sobotę najcieplej było w Świnoujściu. Tam termometry pokazały …

2 komentarze

  1. A może by tak ograniczyć pogłowie wilka a nie zabezpieczać województwo za miliony złotych?

  2. Bardziej bym się bała tego leśniczego Adama.Brr co za twarz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.