środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Komu wolno korzystać z pływalni, a komu nie?

Komu wolno korzystać z pływalni, a komu nie?

Aktualnie obowiązujące przepisy nie pozwalają na korzystanie z pływalni. Wyjątkiem są zawodnicy kadry narodowej. Dlatego Kluby Pływackie w Świnoujściu posiadają licencję Polskiego Związku Sportowego oraz zgłosili swoich podopiecznych w systemie licencyjnym Polskiego Związku Pływackiego. Sami instruktorzy także musieli postarać się o licencje Związku, aby móc prowadzić zajęcia w ramach sportu kwalifikowanego. Wszystko po to, aby dzieci i młodzież mogła korzystać z zajęć pływackich. Jednak basen Uznam Arena jest dla nich nadal zamknięty.

Jak tłumaczy dyrektor OSiR-u wszystko przez przepisy. Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. z zakazu prowadzenia basenów, siłowni, klubów i centrów fitness zwolnione są podmioty świadczące tego rodzaju usługi na rzecz członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.

Stowarzyszenie WinKids z którym się kontaktowaliśmy w tej sprawie, opiekujące się młodymi pływakami w Świnoujściu, dostarczyło do OSIR Wyspiarz licencję klubową Polskiego Związku Sportowego i wykaz numerów licencji zawodników oraz uchwałę Polskiego Związku Pływackiego, który jest polskim związkiem sportowym w sportach olimpijskich. Dyrekcja OSIR Wyspiarz stoi na stanowisku, że to nie wystarczy, aby dzieci i młodzież mogły korzystać z pływalni.

– Ostatnie przepisy zmieniły się 15.04.2021. Dz.U. poz.700. Niestety baseny nadal pozostają zamknięte. (…) Szkoła nauki pływania, gier i zabaw oraz doskonalenia technik ratownictwa Winkids zgodnie z Rozporządzeniem nie jest uprawniona do korzystania z basenu – tłumaczy Anna Kryszan, dyrektor OSiR Wyspiarz. – Proszę wierzyć bardzo nam zależy na jak najszybszym uruchomieniu wszystkich obiektów – podkreśla.

Z tym stanowiskiem nie zgadza się Prezes Stowarzyszenia Aleksandra Andryszak, która od trzech tygodni wysyłając pisma do Pani Dyrektor stara się otrzymać jasną i rzetelną odpowiedź w związku z decyzją z dnia 26 marca, gdzie pomimo jasnych zapisów rozporządzenia, Pani Dyrektor zabrania korzystać członkom kadry narodowej z obiektów sportowych. Taką informację kluby otrzymały 26 marca, w której zostały poinformowane, że działalność pływalni zostaje wstrzymana „bez prawa wyjątków dot. kadry narodowej” – przekazuje nam Prezes Stowarzyszenia. Ponadto w naszym Mieście jest sporo osób, które będąc członkami kadry narodowej reprezentuje nasze Miasto w innych sportach. Jedną z takich dyscyplin jest triathlon, gdzie świnoujscy zawodnicy startują w zawodach na całym świecie i z sukcesami reprezentują nasze Miasto. Niestety decyzja Pani Dyrektor, która wyklucza wyjątek kadry narodowej uniemożliwia im od trzech tygodni korzystanie z pływalni, pomimo tego, że mają taką możliwość prawną.

Większość szkół pływackich w Polsce działa normalnie. Zajęcia na basenach odbywają się mimo kolejnych obostrzeń. Działają na licencjach Polskiego Związku Pływackiego lub innych związków zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem. To pozwala im na prowadzenie zajęć i utrzymywanie sprawności fizycznej podopiecznych bez łamania prawa.

Zobacz również

ZUS: termin płatności bonem turystycznym został wydłużony do 31 marca 2023 r.

Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.