Strona główna / Lokalne / Uchwała krajobrazowa: znikają szpecące szyldy i reklamy

Uchwała krajobrazowa: znikają szpecące szyldy i reklamy

Pierwsze trzysta reklam i szyldów, które nie spełniały standardów uchwały krajobrazowej, zniknęło w ostatnich miesiącach z przestrzeni miasta. Wkrótce mogą zostać zastąpione przez estetyczne zamienniki. Kolejne zawiadomienia w tej sprawie będą trafiać do właścicieli reklam do 30 czerwca, kiedy upływa termin dostosowania szyldów do wymogów uchwały.

Od lipca 2020 roku w Świnoujściu obowiązuje uchwała krajobrazowa, która określiła zasady i warunki lokalizacji tablic oraz urządzeń reklamowych na terenie miasta. Ich właściciele mają czas do lipca 2021 r., by wygląd i miejsce usytuowania reklam dostosować do zapisów uchwały. Urząd Miasta najpierw przeprowadził akcję informacyjną. Urzędnicy kontaktowali się z administratorami nieruchomości i właścicielami, których istniejące reklamy naruszały ustalenia uchwały krajobrazowej.

– Do właścicieli banerów i szyldów reklamowych trafiło już niemal trzysta zawiadomień informujących o nowych przepisach i konieczności dostosowania się do nich – mówi Barbara Michalska, Zastępca Prezydenta Miasta. – Wszystkie zostały uwzględnione. W efekcie szpecące reklamy zniknęły z miejskiego krajobrazu. I nadal będą znikać, bo to proces długofalowy.

Nowo ustawiane tablice i urządzenia reklamowe, usytuowane na terenie Świnoujścia, muszą spełniać przepisy uchwały krajobrazowej. Jej szczegółowe zapisy wraz z wytycznymi można znaleźć na stronie www.swinoujscie.pl.

– Przedsiębiorcy rozumieją konieczność dostosowania się do tych zapisów – tłumaczy Barbara Michalska. – Chętnie współpracują z miastem. W ramach dobrej, obopólnej współpracy nie nakładamy kar, ale wysyłamy zawiadomienia, by na czas dostosować się do przepisów. Jest pandemia, wiele trudności wynikających z niej, dlatego nie prowadziliśmy dotąd żadnych postępowań administracyjnych.

A co z wielkoformatowymi tablicami reklamowymi, których również w Świnoujściu nie brakuje? One również będą musiały zostać dostosowane do lokalnych przepisów. Duże obiekty reklamowe najczęściej pozostają w dyspozycji sieci handlowych lub wspólnot administrujących budynkami mieszkalnymi. Wszyscy zarządcy i właściciele reklam otrzymali z Urzędu Miasta informację, że do 30 czerwca 2021 roku reklamy będą musiały zniknąć z nośników. Jeśli tak się nie stanie, podmiot, który umieścił tablicę reklamową lub urządzenie reklamowe niezgodnie z przepisami podlega karze pieniężnej. Szczegółowe informacje można otrzymać pod nr telefonów: 91 327-87-57 lub 693-443-952.

Pełną treść uchwały, szczegóły nowych zasad umieszczania reklam i szyldów, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl zakładka “Uchwała krajobrazowa”; bezpośredni link: http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/126/15384

oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Świnoujście pod adresem:

http://bip.um.swinoujscie.pl/artykul/293/28712/uchwala-krajobrazowa.

Każdy nośnik reklamowy, zgodny z uchwałą krajobrazową musi posiadać stosowną naklejkę / oznaczenie. Wniosek do pobrania w sprawie uzyskania oznaczenia znajduje się przy Stanowisku Obsługi Interesantów UM lub pod linkiem http://www.swinoujscie.pl/uploads/files/aktualnosci/WNS_na_oznaczenie.pdf

UM Świnoujście

Zobacz również

Kurtyka zachęca do udziału w akcji “Zanocuj w lesie”

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji “Zanocuj w lesie”, a tym samym odpoczynku na łonie …

Jeden komentarz

  1. Nareszcie znikają te jarmarczne dekoracje. Otoczenie normalnieje nieco. Super!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.