Strona główna / Lokalne / Uchwała krajobrazowa: znikają szpecące szyldy i reklamy

Uchwała krajobrazowa: znikają szpecące szyldy i reklamy

Pierwsze trzysta reklam i szyldów, które nie spełniały standardów uchwały krajobrazowej, zniknęło w ostatnich miesiącach z przestrzeni miasta. Wkrótce mogą zostać zastąpione przez estetyczne zamienniki. Kolejne zawiadomienia w tej sprawie będą trafiać do właścicieli reklam do 30 czerwca, kiedy upływa termin dostosowania szyldów do wymogów uchwały.

Od lipca 2020 roku w Świnoujściu obowiązuje uchwała krajobrazowa, która określiła zasady i warunki lokalizacji tablic oraz urządzeń reklamowych na terenie miasta. Ich właściciele mają czas do lipca 2021 r., by wygląd i miejsce usytuowania reklam dostosować do zapisów uchwały. Urząd Miasta najpierw przeprowadził akcję informacyjną. Urzędnicy kontaktowali się z administratorami nieruchomości i właścicielami, których istniejące reklamy naruszały ustalenia uchwały krajobrazowej.

– Do właścicieli banerów i szyldów reklamowych trafiło już niemal trzysta zawiadomień informujących o nowych przepisach i konieczności dostosowania się do nich – mówi Barbara Michalska, Zastępca Prezydenta Miasta. – Wszystkie zostały uwzględnione. W efekcie szpecące reklamy zniknęły z miejskiego krajobrazu. I nadal będą znikać, bo to proces długofalowy.

Nowo ustawiane tablice i urządzenia reklamowe, usytuowane na terenie Świnoujścia, muszą spełniać przepisy uchwały krajobrazowej. Jej szczegółowe zapisy wraz z wytycznymi można znaleźć na stronie www.swinoujscie.pl.

– Przedsiębiorcy rozumieją konieczność dostosowania się do tych zapisów – tłumaczy Barbara Michalska. – Chętnie współpracują z miastem. W ramach dobrej, obopólnej współpracy nie nakładamy kar, ale wysyłamy zawiadomienia, by na czas dostosować się do przepisów. Jest pandemia, wiele trudności wynikających z niej, dlatego nie prowadziliśmy dotąd żadnych postępowań administracyjnych.

A co z wielkoformatowymi tablicami reklamowymi, których również w Świnoujściu nie brakuje? One również będą musiały zostać dostosowane do lokalnych przepisów. Duże obiekty reklamowe najczęściej pozostają w dyspozycji sieci handlowych lub wspólnot administrujących budynkami mieszkalnymi. Wszyscy zarządcy i właściciele reklam otrzymali z Urzędu Miasta informację, że do 30 czerwca 2021 roku reklamy będą musiały zniknąć z nośników. Jeśli tak się nie stanie, podmiot, który umieścił tablicę reklamową lub urządzenie reklamowe niezgodnie z przepisami podlega karze pieniężnej. Szczegółowe informacje można otrzymać pod nr telefonów: 91 327-87-57 lub 693-443-952.

Pełną treść uchwały, szczegóły nowych zasad umieszczania reklam i szyldów, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl zakładka “Uchwała krajobrazowa”; bezpośredni link: http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/126/15384

oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Świnoujście pod adresem:

http://bip.um.swinoujscie.pl/artykul/293/28712/uchwala-krajobrazowa.

Każdy nośnik reklamowy, zgodny z uchwałą krajobrazową musi posiadać stosowną naklejkę / oznaczenie. Wniosek do pobrania w sprawie uzyskania oznaczenia znajduje się przy Stanowisku Obsługi Interesantów UM lub pod linkiem http://www.swinoujscie.pl/uploads/files/aktualnosci/WNS_na_oznaczenie.pdf

UM Świnoujście

Zobacz również

Już w tę sobotę Piknik Rodzinny Osiedla Warszów

– Wspólnie z Agnieszką Krawczyk i wieloma naszymi wolontariuszami już dzisiaj przyłączamy się do zaproszenia …

Jeden komentarz

  1. Nareszcie znikają te jarmarczne dekoracje. Otoczenie normalnieje nieco. Super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.