Strona główna / Lokalne / Dzień Flagi RP i Święto Narodowe Trzeciego Maja

Dzień Flagi RP i Święto Narodowe Trzeciego Maja

W majowy długi weekend, 2 i 3 maja, marynarze uczczą Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja. W jednostkach wojskowych na maszt zostanie podniesiona flaga państwowa, a na okrętach wielka gala banderowa.

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w poniedziałek o godzinie 08.00 na wszystkich okrętach flotylli podniesiona zostanie wielka gala banderowa, a po zachodzie słońca zapalona gala świetlna. W związku z trwającą pandemią, obchody zostaną upamiętnione poprzez złożenie wiązanki kwiatów przez delegację 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na Placu Słowiańskim w Świnoujściu pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”. Natomiast w Garnizonie Dziwnów przy „Pomniku Zwycięstwa” wystawiony zostanie posterunek honorowy, a kwiaty złoży delegacja 8. Batalionu Saperów.
***
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dzień, pomiędzy dwoma Świętami Państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreśla także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Już od siedemnastu lat 2 maja to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Data ta ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej.
***
Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową, którą sejm przyjął właśnie tego dnia. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego państwa opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą spisaną na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Po upadku niepodległej Rzeczypospolitej w 1795 r. stała się symbolem walki o odzyskanie suwerenności.

Zobacz również

Pamięci Tych, którzy nie powrócili z morza

Morski żywioł nie był nigdy Waszym wrogiem, nie był też przyjacielem. Ale wiedzieliście doskonale, że …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.