Strona główna / Lokalne / Wyjaśniamy. Nie wszystkie drzewa należą do miasta

Wyjaśniamy. Nie wszystkie drzewa należą do miasta

Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o wycince drzew w lesie koło strzelnicy w pobliżu ulicy Rycerskiej. Niektórzy z Państwa winą za tę wycinkę obarczają prezydenta miasta. Wcześniej podobna sytuacja była, gdy urząd morski usuwał drzewa w pobliżu zachodniego falochronu. Tymczasem ani prezydent, ani w ogóle samorząd nie mają z tym nic wspólnego.

Zarówno jeśli chodzi o wcześniejszą wycinkę przy falochronie, jak i obecną w pobliżu ulicy Rycerskiej, oprócz zarzutów, że drzewa usuwane są na polecenia Miasta i prezydenta, pojawiły się również spekulacje, że na pewno w miejscu drzew powstaną kolejne apartamentowce. Oba zarzuty są nieprawdziwe.

Niepokój i obawy

Trzeba bowiem pamiętać, że nie wszystkie lasy, tereny zielone znajdujące się w granicach administracyjnych Świnoujścia należą do Miasta, a tym samym samorząd nimi zarządza; decyduje ile i kiedy drzew można usunąć.

Tak właśnie jest w przypadku terenu w pobliżu ulic Rycerskiej i Basztowej. Właścicielem tych gruntów są Lasy Państwowe. I to na ich zlecenie prowadzona jest tam aktualna wycinka drzew.

 Naturalnym jest, że wycinanie drzew budzi niepokoje i obawy mieszkańców – mówi Jarosław Jaz, Rzecznik Prezydenta Miasta. – Dlatego zwróciliśmy się do Lasów Państwowych, a konkretnie do Nadleśnictwa Międzyzdroje i Leśnictwa Świnoujście z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i powody wycinki.

Właściciel terenu wyjaśnia

Jak poinformował Marcin Stosik z Nadleśnictwa Międzyzdroje, wszystkie prace z zakresu gospodarki leśnej realizowane przez nadleśnictwo wykonywane są w oparciu o zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw środowiska, Plan Urządzania Lasu.

Lasy należące do Lasów Państwowych (Skarb Państwa) położone w granicach administracyjnych miasta są najczęściej lasami gospodarczymi. Oznacza to, że prowadzona jest w nich gospodarka leśna. Tak też jest w przypadku lasu w rejonie ulic Rycerskiej i Basztowej.

Jak zapewnia Zbigniew Pawłowski z Leśnictwa Świnoujście, trwająca tam wycinka drzew jest wpisana w gospodarkę leśną i jest zgodna z planem zarządzania lasem. Jak mówi, wszystkie prace z zakresu gospodarki leśnej realizowane przez nadleśnictwo wykonywane są w oparciu o zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw środowiska, Plan Urządzania Lasu.

Raz na 10 lat Lasy Państwowe sprawdzają stan drzew i przygotowują strategię ochrony lasów, w którą wpisane są także wycinki drzew – mówi Zbigniew Pawłowski z Leśnictwa Świnoujście.Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu mieszkańców uznaje wszystkie lasy za tereny rekreacyjne, parkowe, choć w rzeczywistości parkami nie są.

Dodał również, że Lasy Państwowe z jednej strony muszą zaspokoić potrzeby przemysłu, który zatrudnia tysiące ludzi i potrzebuje drewna. Z drugiej strony są racje mieszkańców, którzy najchętniej w ogóle zrezygnowaliby z wycinek. Są też nadleśnictwa, które nie otrzymują pieniędzy na organizację leśnych parkingów, utrzymanie małej infrastruktury czy wreszcie sprzątanie lasu bo ze śmieciami jest coraz większy problem. Pieniądze na te cele pozyskiwane są między innymi ze sprzedaży wyciętego drewna.

Leśnictwo Świnoujście planuje jeszcze wycinki oraz przecinki buków, olch i sosen w okolicy ulicy Basztowej oraz za pasem granicznym.

Przy falochronie drzewa usunął urząd morski

Podobnie sytuacja wyglądała z wycinką drzew w rejonie zachodniego falochronu. Przypomnijmy raz jeszcze. Drzewa usunięto na zlecenie Urzędu Morskiego, który zapewniał że było to niezbędne dla bezpieczeństwa żeglugi.

Rzecznik urzędu morskiego Ewa Wieczorek wyjaśniała, że wycinka była konieczna ze względu na odsłonięcie nabieżnika „Galeriowa – Młyny”. W żegludze nabieżnik oznacza dwie stawy nabieżnikowe lub inne stałe obiekty ustawione tak, że łącząca je linia prosta wyznacza żądany kierunek.

Wycinka była niezbędna dla niczym niezakłóconej tzw. wizury nabieżnikowej – dodaje Ewa Wieczorek, Rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie.Wykonano tam nowe nasadzenia, które w razie konieczności będą uzupełniane.

 

Tekst: BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Wściekłe Pięści Węża z Pucharem

W dniach 12-13.06.2021 r., na hali Uznam Arena odbył się turniej koszykówki o Puchar Dyrektora …

4 komentarze

 1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

  W całej Polsce wycina się drzewa na masową skalę.
  Tutaj pewien jutuber “Uszi” porusza ten ważny temat;
  https://youtu.be/EhUorE7S1Ho

 2. Tak zgadza się, reszta drzew należy do tańczących na lotnisku 🤣

 3. Absolwent ochrony środowiska

  Benek weź sobie lewatywę…

 4. Tak dla tego rządu las to jest skład desek nic więcej i tyle temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.