Strona główna / Lokalne / Wykonano ponad 12 mln 225 tys. szczepień przeciw COVID-19
Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Wykonano ponad 12 mln 225 tys. szczepień przeciw COVID-19

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 są 3 mln 184 tys. 152 osoby. Wykonano w sumie 12 mln 225 tys. 861 zastrzyków. Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta po polsku i po angielsku.

Pierwszą dawkę otrzymało 9 186 041 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 220 325.

Od początku szczepień w Polsce, czyli od 27 grudnia ub.r., zutylizowano 11 994 dawki. W tym samym czasie zanotowano 6996 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia.

Do Polski dostarczono w sumie 15 381 800 szczepionek, z czego 13 556 520 trafiło do punktów szczepień.

Zgodnie z harmonogram szczepień w czwartek 6 maja zapisywać mogą się urodzeni w latach 1992-1993, którzy w I kwartale nie zgłosili chęci zaszczepienia. Równocześnie trwają zapisy starszych roczników i wszystkich osób pełnoletnich, które to uczyniły.

7 maja będą mogły zapisywać się roczniki 1994-1996, 8 maja – roczniki 1997-1999, 9 maja – roczniki 2000-2003. Oznacza to, że od 9 maja e-skierowanie będzie miał już wystawione każdy pełnoletni Polak.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w środę, że ostatniej doby zwolniono blisko 18 tys. terminów na szczepienia, na które były umówione osoby, którym udało się zaszczepić wcześniej, czyli 1-3 maja.

Wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw COVID-19, którzy mieli aktywne e-skierowanie, mogli skorzystać w ramach akcji „Zaszczep się w majówkę” z jednodawkowej szczepionki firmy Johnson & Johnson. Nie musiały umawiać się na wizytę, wystarczyło udać się do mobilnych punktów szczepień. Okazało się jednak, że w systemie rejestracji terminy, na które wcześniej się poumawiały, pozostawały zablokowane.

„Ostatniej doby zwolniliśmy blisko 18 tys. terminów. Wysyłane są SMS-y, obdzwaniane są osoby, które te terminy miały. Kolejne zwalniane terminy Centrum e-Zdrowie wprowadza do systemu” – powiedział.

W czwartek zostanie uruchomiony punkt szczepień przeciw COVID-19 typu drive-thru w pobliżu szpitala tymczasowego na terenie Targów Kielce. Za prowadzenie szczepień będzie odpowiedzialny Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

Osoby mające e-skierowanie będą mogły się zaszczepić bez wysiadania z auta. Zgłaszając się do punktu, warto mieć przy sobie wypełniony formularz kwalifikacyjny o stanie zdrowia. Zgłaszający będą mogli szablon otrzymać również na miejscu – poinformowała w środę Barbara Iwan, koordynująca szczepienia z ramienia szpitala wojewódzkiego.

W środę ruszył punkt szczepień drive-thru na parkingu Stadionu Gdańsk, w pobliżu szpitala tymczasowego. Punkt będzie czynny przez siedem dni w tygodniu od godz. 8.00 do 20.00.

Po szczepieniu osoby kierujące autem będą musiały odczekać na parkingu około 20 minut, a pasażerowie kwadrans.

Wojciech Andrusiewicz poinformował, że zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta po polsku i po angielsku.

Wyjaśnił, że informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie (P1), co oznacza, że widzi ją nasz np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień jest też na Internetowym Koncie Pacjenta.

Można to sprawdzić, logując się na konto pacjenta, wybierając zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”. Tam powinna być informacja o przebytym szczepieniu przeciw COVID-19 i kod QR.

„W IKP dostępne są dwie wersje językowe zaświadczenia – w języku polskim i angielskim” – podał rzecznik MZ.

Zarejestrować się na szczepienia można przez” system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 rano za pośrednictwem infolinii 989.

E-skierowania na szczepienia wystawiane są w systemie automatycznie, zgodnie z harmonogramem szczepień. Obecnie takie skierowanie wystawione mają wszystkie osoby w wieku 30 lat i starsze, jak również osoby 18 plus, pod warunkiem, że na początku roku zadeklarowały taką wolę na stronie pacjent.gov.pl. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Zobacz również

Można już przejechać ulicą Dworcową

Ściągnięto znaki zakazujące skrętu  w prawo dla zjeżdżających z promów Bielik. Otwarto przejazd ulicą Dworcową. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.