Strona główna / Lokalne / Wyremontowali bezcenny zabytek

Wyremontowali bezcenny zabytek

Muzeum w Forcie Gerharda znane jest nie tylko z nietypowego programu zwiedzania. To także jedna z największych militarnych kolekcji w Polsce, która z roku na rok się powiększa i jest znana wśród miłośników militariów nie tylko z Polski.

Jednym z najcenniejszych eksponatów tej kolekcji jest niemiecka armata przeciwlotnicza flak 8,8 cm wz. 37/2! Działo jest jednym z najbardziej znanych armat z tego okresu.

 „Flak” to w języku niemieckim skrót od słów „Flugabwehrkanone” (lub „Fliegerabwehrkanone”) – działo przeciwlotnicze, gdyż takie było oryginalne przeznaczenie tej broni. W wojsku niemieckim były one popularnie znane jako „Acht-Acht” (osiem-osiem), skrót od Acht-Komma-Acht Zentimeter (osiem przecinek osiem centymetra).

„Świnoujska” armata została wyprodukowana w Niemczech, w czasie wojny przekazana armii fińskiej, by po wojnie wrócić do jednej z największych prywatnych kolekcji … w Niemczech. Po kilku latach negocjacji eksponat trafił do Świnoujścia- to jedyny tego typu zabytek w polskich kolekcjach!

– To prawdziwy unika! Dziś, po przeprowadzeniu fachowej konserwacji i naprawie usterek jest to wyjątkowy artefakt i

Warto dodać, że poza armatą w kolekcji muzeum jest także specjalny agregat BMW z 1941 roku i wieki reflektor z 1939 roku. Oba zabytki stanowią komplet,z armatą.

Remont armaty był możliwy dzięki wsparciu muzeum przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Firma w 2021 roku jest oficjalnym Mecenasem MOW.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kluczowym zadaniem GAZ-SYSTEM S.A. jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego. Spółka jest właścicielem świnoujskiego Terminalu LNG.

Zobacz również

Świnoujski szpital: „Byliśmy na Jarmarku Wikingów”

Nawet wiking musi dbać o zdrowie – stąd obecność pracowników świnoujskiego szpitala na Festiwalu Słowian …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.