Strona główna / Lokalne / „Wyspiarka” wydrążyła już pół kilometra. Tunel w Świnoujściu coraz bliżej

„Wyspiarka” wydrążyła już pół kilometra. Tunel w Świnoujściu coraz bliżej

507 metrów, tyle do tej pory wydrążył TBM Wyspiarka. Maszyna weszła już pod cieśninę Świny, a swoją pracę, czyli wykonywanie tunelu od wyspy Uznam na wyspę Wolin, powinna zakończyć we wrześniu. 

Prace są wykonywane nie tylko wewnątrz tunelu. W komorze startowej, która znajduje się na wyspie Uznam, trwa uszczelnienie ścian szczelinowych. W rejonie rampy i tunelu budowanego metodą stropową likwidowane są studnie odwodnieniowe. Nad segmentem siódmym – w ciągu starej nitki ulicy Karsiborskiej – kontynuowane są prace  przy wiadukcie. W segmentach dziesiątymi i jedenastym wykonywana jest izolacja stropu górnego.

Standardowo cały czas prowadzona jest produkcja segmentów obudowy tunelu. Wykonane w zakładzie prefabrykacji elementy są przewożone i składowane na placu magazynowym. Następnie segmenty są transportowane w okolice komory startowej, by trafić do maszyny TBM, która montuje je wewnątrz tunelu.

W zakładzie separacji trwa oddzielanie płuczki wiertniczej od urobku. Płuczka jest ponownie wykorzystywana do drążenia, a urobek jest transportowany na miejsce składowania przy ul. Karsiborskiej.

Kontynuowana jest przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz infrastruktury drogowej.

Z kolei po drugiej stronie Świny, na wyspie Wolin, prace koncentrują się głównie w rejonie szybu odbiorczego oraz rampy i tunelu wykonywanego metodą stopową.

Trwa odpompowywanie wody z wnętrza komory. W segmentach od pierwszego do szesnastego kontynuowane są roboty ziemne i konstrukcyjne.

Prowadzone są także roboty drogowe oraz przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu.

Zobacz również

Można już przejechać ulicą Dworcową

Ściągnięto znaki zakazujące skrętu  w prawo dla zjeżdżających z promów Bielik. Otwarto przejazd ulicą Dworcową. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.