środa , 5 października 2022
Strona główna / Witamy na świecie / Tak zmienia się Karsibór. Trwają roboty na drodze i nad wodą

Tak zmienia się Karsibór. Trwają roboty na drodze i nad wodą

Na pierwszym odcinku modernizowanej ulicy 1 Maja wykonawca wymienił już sieci biegnące pod jezdnią, przygotowuje podłoże pod parking przy kościele i układa krawężniki. Trwają także prace nad wodą, w miejscu, gdzie będzie deptak.

Przez ostatnie 2-3 lata przebudowywaliśmy, utwardzaliśmy mniejsze, boczne ulice w Karsiborze. To Barkowa, Ogrodowa, I Armii Wojska Polskiego, Osadników Wojskowych, Owocowa, Prosta, Wąska, Brzozowa i Promowa, Warzywna, Wierzbowa, Trzcinowa, Miodowa czy wreszcie Kanałowa – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Ulica 1 Maja to główna droga Karsiboru. Nawierzchnia była już zniszczona, nie było chodnika dla pieszych ani drogi dla rowerów.

Jej gruntowna przebudowa rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Wykonawcą jest firma Met – Instal z Miękowa koło Goleniowa, która wygrała przetarg. Z uwagi na długość (niemal 3 kilometry), ulica została podzielona na odcinki, na których kolejno prowadzone są roboty. Pierwszy etap, to odcinek od kościoła do tzw. zielonego przystanku u zbiegu ulic 1 Maja i Ogrodowej. 

Po przebudowie ulica będzie miała szerokość 5,5 metrów (na łukach do 8  metrów). Po obu stronach jezdni powstanie chodnik o szerokości 1,5 metra od strony południowej i 2 metry od strony północnej. Wzdłuż jezdni wybudowana zostanie ścieżka rowerowa o szerokości 2,5 metra.

Z uwagi na cenne gatunkowo drzewa, które rosną na znacznej długości ulicy (Aleja Dębowa), prace budowlane prowadzone są pod nadzorem przyrodniczym. Głównym zadaniem szczecińskiej firmy Bartosz Startek jest nadzór i zapobieganie ewentualnym uszkodzeniom/stratom drzewostanu rosnącego wzdłuż modernizowanej drogi oraz ochrona cennych i chronionych gatunków roślin oraz siedlisk. Po zakończeniu inwestycji zajmie się również nadzorem w zakresie nasadzeń różnego rodzaju niskiej i wysokiej zieleni, lokalizacji tych nasadzeń, jej pielęgnacji itp.

Z drugiej strony, kawałek za zjazdem z mostu prowadzącego na wyspę, trwają prace przy deptaku, który powstanie wzdłuż ulicy nad samą wodą. To tam, gdzie jeszcze do niedawna piękny widok na wodę zasłaniały tzw. rybaczówki. Aktualnie wbijane są tam specjalne ścianki, które zabezpieczą ziemię.

Koszt całej inwestycji to – zgodnie z umową – ponad 35,5 mln złotych. Niemal 13 mln złotych pochodzi z dofinansowania, jakie Miasto otrzymało z Funduszu Dróg Samorządowych. Reszta pochodzi z budżetu miasta. Inwestycja ma zakończyć się w 2022 roku.

Info i fot BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Flora Marta Łużna

Ur. 20.06.2018 o godz. 14:13. Waga/długość: 3600/54 cm. Imiona rodziców: Marta i Paweł.

Jeden komentarz

  1. No super aż jedno zdjęcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.