Strona główna / Lokalne / Zwierzęta w upały. Pomóżmy im przetrwać

Zwierzęta w upały. Pomóżmy im przetrwać

Nadchodzi lato i wraz z nim gorące dni. Pomóżmy przetrwać zwierzętom, nie tylko psom i kotom ale też ptakom, pszczołom, wiewiórkom i innym wolno żyjącym stworzeniom.

Przed Urzędem Miasta Świnoujście przez cały rok stoją naczynia z wodą dla psów. Stojak z dwiema metalowymi miskami na wodę znajduje się przy wejściu do głównego budynku. Dodatkowo, „urzędowe” miski z wodą znajdują się między innymi przy Placu Wolności, przy przeprawie promowej oraz w parkach.

– Przy wysokich temperaturach trzeba pamiętać o czworonożnych podopiecznych naszych interesantów oraz osób, które po prostu spacerują ze swoimi psami niedaleko urzędu – wyjaśnia naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Beata Tułodziecka-Terenda. – Choć sprawy mieszkańców staramy się załatwiać jak najszybciej, to nawet ten niedługi czas oczekiwania, psy mogą bezpiecznie spędzić przy misce ze świeżą wodą. Naczynia dla psów przed urzędem i w innych miejscach mają przypominać, jak istotne jest zapewnienie naszym zwierzętom wody w upalne dni

Dobrym pomysłem dla polepszenia samopoczucia psa jest także rozłożenie mokrego ręcznika lub maty chłodzącej, na której będzie mógł się położyć. Taka mata wypełniona jest specjalnym środkiem chłodzącym, który aktywuje się pod wpływem ciężaru zwierzęcia. Są też maty, które trzeba na kilka godzin pozostawić w lodówce, by się ochłodziły i dopiero potem można ich użyć. W upalne dni bardzo dobrze sprawdzają się także kamizelki chłodzące dla psów.

Jeśli zwierzę zostaje w domu, dobrym rozwiązaniem jest także otwarcie drzwi od łazienki, żeby kot lub pies mogły się chłodzić na zimnych płytkach. Zakazane jest trzymanie zwierząt na balkonie lub miejscu, gdzie nie będą miały możliwości schronienia się przed upałem. Każdego lata powtarzają się również sygnały dotyczące pozostawiania psów bez opieki w samochodach zaparkowanych w nasłonecznionych miejscach. Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, dlatego mogą chłodzić swój organizm tylko poprzez ziajanie. Samochód postawiony w cieniu nagrzewa się szybko i stanowi ogromne zagrożenie dla życia naszego pupila. Dlatego latem nie wolno zostawiać psa i kota w samochodzie.

– Latem warto pamiętać także o zabłąkanych psiakach, wolno bytujących kotach oraz ptakach. Wystarczy wystawić miseczkę z wodą przed domem lub koło śmietnika, najlepiej
w zacienionym miejscu. Wystawienie dla nich naczyń z wodą na osiedlach to drobny gest, od którego może zależeć ich przetrwanie w gorące dni –
dodaje naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska
i Leśnictwa Beata Tułodziecka – Terenda.

Ptaki uwielbiają pić wodę latem, a nawet kąpać się. Poidełka mogą być elementem dodającym uroku naszemu otoczeniu, są estetyczne, a przy tym przyjazne dla przyrody. Poidełka dla ptaków sprawdzą się na balkonie, tarasie lub nawet między drzewami na ulicy. Aby poidło dobrze służyło skrzydlatym wędrowcom, powinno być umieszczone w optymalnym, nieco ustronnym miejscu. O ile wróble i gołębie dość odważnie zbliżają się do człowieka, o tyle inne gatunki ptaków mogą być mniej śmiałe i nawet wielkie pragnienie nie przekona ich do skorzystania z nowego źródła wody.

– Naczynie z wodą powinno być na tyle niskie, żeby małe zwierzę mogło do niego dosięgnąć – mówi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Beata Tułodziecka – Terenda i dodaje, że ustawienie takiego naczynia to także odpowiedzialność. Wodę należy uzupełniać przynajmniej raz dziennie i w miarę możliwości przepłukać pojemnik. Najlepiej wybrać miejsce znajdujące się w głębokim cieniu i na uboczu.

Aby dostarczyć ptakom wody, nie potrzeba inwestować dużych sum pieniędzy
w tworzenie poidełek. Starym i zużytym przedmiotom można dać drugie życie. A zatem mogą to być kubki, garnki, miski, doniczki czy podstawki. Sprawdzi się także stary wazon oraz plastikowa butelka. Konieczne jest, aby przedmioty użyte do wykonania urządzenia nie były ostre i nie były prawdopodobną przyczyną uszkodzenia ich ciała.

Talerze i spodki, wypełnione kamykami, patyczkami, kwiatami, szyszkami oraz mchem to nie tylko dekoracje ale przede wszystkim, praktyczne narzędzie do pomocy owadom w trakcie suszy. Z powodu braku wody owady są w ekstremalnie trudnej sytuacji.

 

Uwaga: Mech w Polsce jest pod ochroną. Nie można w lesie zbierać mchu! Należy go zabrać go z własnego ogrodu lub kupić w kwiaciarni.

Poidełko dla pszczół, trzmieli, motyli i innych owadów nie może być zbyt głębokie, żeby owady mogły spokojnie przysiąść i nie wpaść do wody. Oczywiście warto pamiętać o regularnym uzupełnianiu poidła i ewentualnym porządkowaniu go, choć woda nie musi być czysta. Przypominamy, że poidełko dla owadów nie może być jedynie wypełnione kamieniami, ponieważ owady będą masowo podlatywać i się topić. Dobrym pomysłem jest także wypełnienie niskiego naczynia keramzytem.  Keramzyt jest porowatą, wypalaną gliną, w której szczelinach zatrzymywana jest woda. Jest dostępny w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach. Wilgotny keramzyt można wzbogacić o gałązki, trawy, wszystko co może sprawić, że owad może bezpiecznie usiąść.

Jeśli poidełko postawimy na ziemi jest spora szansa, że nie tylko owady z niego skorzystają ale również drobne ssaki, jak jeże.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Od soboty basen znowu działa

Od 22 stycznia otwarta jest  pływalnia w Uznam Arenie przy ulicy Grodzkiej 5. Pływalnia czynna …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.