Strona główna / Lokalne / Jak wygląda rekrutacja na myśliwego? Krok po kroku

Jak wygląda rekrutacja na myśliwego? Krok po kroku

Myśliwi są obecni w naszym społeczeństwie od zarania dziejów. Początkowo trudnili się głównie pozyskiwanie pożywienia aby wyżywić społeczność. Teraz głównie skupiają się na dbaniu o florę i faunę w okręgu podlegającym do koła łowieckiego do którego należy myśliwy.

Kto może zostać myśliwym?

Każda osoba zanim przystąpi do egzaminów na myśliwego musi spełnić kilka podstawowych wymagań. Kluczowym punktem jest odbycie rocznego stażu w kole łowieckim, które pozwoli zdobyć niezbędne doświadczenie teoretyczne i praktyczne łowieckie.

Wymagania do podejścia do egzaminu na myśliwego:

  • Pełnoletność;
  • Kandydat musi być polskim obywatelem (podwójne obywatelstwo też jest dopuszczalne);
  • Kandydat nie może mieć na koncie popełnionych przestępstw wymienionych w prawie łowieckim.

Po spełnieniu powyższych warunków możemy przystąpić do testów na myśliwego. Składa się on z trzech etapów i należy zdać po kolei każdy z nich. Negatywny wynik z jednego z etapów powoduje przerwanie egzaminu. Organizowane są one przez PZŁ we wszystkich częściach Polski.

Jak wygląda egzamin na myśliwego?

Testy PZŁ składają się z trzech etapów egzaminu – testu wiedzy, etapu ustnego oraz egzaminu strzeleckiego.  Poniżej znajdziecie dokładne opisy przebiegu każdego z poszczególnych etapów.

  1. Test z wiedzy o łowiectwie

Każdego roku egzamin wygląda bardzo podobnie. Zmieniają się jedynie zestawy pytań na arkuszach. Obejmują one 100 pytań zamkniętych z odpowiedziami A, B, C lub D i tylko jedna z nich jest prawidłowa. W 70% tych pytań znajdziecie głównie ogólna wiedzę o łowiectwie, pozostałe 30 pytań to pytania dotyczące bezpieczeństwa przed, w trakcie i bezpośrednio po polowaniu.

 „Bardzo pomocne w przypadku nauki do testów wiedzy o łowiectwie są rozwiązane arkusze wraz z odpowiedziami. Pozwala to w szybki i skuteczny sposób przyswoić dużą porcję wiedzy. Dzięki temu będziecie mieli znacznie większą szansę na pozytywny wynik testu” – radzi właściciel Odpowiedzi.com.pl

  1. Egzamin ustny wiedzy o łowiectwie

Jeżeli nauczyliście się już do egzaminu pisemnego to nie powinniście mieć żadnych problemów z zaliczeniem egzaminu ustnego. Zazwyczaj pojawiają się bardzo podobne pytania jak na egzaminie pisemnym.

  1. Test strzelecki

Każdy z myśliwych powinien przynajmniej przyzwoicie opanować umiejętność strzelania. Egzamin strzelecki składa się z trzech etapów i każdy z nich polega na zaliczeniu określonej ilości celnych strzałów w stosunku do oddanych.

Zadania na egzaminie strzeleckim:

  1. Strzelanie do rzutek – 4/10 celnych strzałów
  2. Makieta zająca – 4/10 celnych strzałów
  3. Makieta rogacz – 3/5 celnych strzałów

Zwracamy Wam uwagę, żeby bezwzględnie słuchać wszystkich poleceń instruktora. Niejednokrotnie zdarzało się, że kandydaci popisywali się i w tej sytuacji egzamin natychmiastowo kończył się z wynikiem negatywnym.

 

 

Zobacz również

Pamięci Tych, którzy nie powrócili z morza

Morski żywioł nie był nigdy Waszym wrogiem, nie był też przyjacielem. Ale wiedzieliście doskonale, że …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.