Strona główna / Lokalne / JACHTFLM w Tawernie w Marinie w Basenie Północnym

JACHTFLM w Tawernie w Marinie w Basenie Północnym

Zapraszamy w najbliższą sobotę, 10 lipca 2021 roku o godzinie 17.00 do Tawerny w Marinie Basenu Północnego na pokaz filmów żeglarskich JachtFilm. Wstęp wolny. Obowiązywać będzie stosowny reżim sanitarny. Liczba miejsc w Tawernie jest ograniczona do ok. 50 osób.

W repertuarze dwie produkcje, „Robert Manry na morzu” oraz „Zagubieni”.

Wydarzenie odbywa się w ramach Portu Kultury Pomorza Zachodniego – Świnoujście 2021 finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Miasto Świnoujście. Organizatorem jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

godz. 17.15

Zagubieni

Australia, 2009

Czas trwania: 56 minut

„Raj to więcej, niż piękne plaże.

Przyjaciele to więcej, niż grupa ludzi, która spędza wspólnie czas.

A wolność? Wolność to więcej, niż tylko rejs dookoła świata.”

Bohaterami filmu są młodzi ludzie, którzy uczestniczą w swego rodzaju eksperymencie, przypominającym Big Borthera pod żaglami. Pomysłodawcą rejsu, głównym organizatorem i kapitanem jachtu Kijana był Jesse Martin, młody Australijczyk, pierwszy z „nastolatków”, którzy na przełomie wieku ruszyli w samotne wokółziemskie rejsy pod żaglami.

Jesse Martin jest najmłodszym żeglarzem, który opłynął świat jachtem żaglowy samotnie, bez przystanków i bez żadnej asysty po drodze. Swój samotny rejs ukończył 31 października 1999 roku, po 328 dniach na morzu. Miał 17 lat.

Po rejsie stał się bardzo rozpoznawalną osobą, w Australii był celebrytą. Był zapraszany do stacji TV, do różnego rodzaju show. Opowiadał o swoim wyczynie, o byciu sobą, realizacji planów, marzeń. Miał wielki wpływ szczególnie na młodych ludzi. Był bezpośrednim inspiratorem wokółziemskiego rejsu Jessiki Watson, który odbył się kilka lat później.

Mając takie osiągnięcia i sławę nie miał wielkiego problemu by zebrać od australijskiej telewizji i sponsorów prawie 2 mln dolarów na kolejny żeglarski projekt. Wymyślił 3–letni rejs dookoła świata. Jego trasa miała prowadzić przez najpiękniejsze i najciekawsze miejsca na ziemi. Jesse chciał udowodnić, że młodzi ludzie potrafią realizować wielkie przedsięwzięcia. Mieli żeglować, miło spędzać czas i filmować swoje przygody. Mieli nabierać doświadczenia i dorośleć.

Zrealizowany w trakcie tej podróży przez Jesse film został upubliczniony dopiero w 2009 roku. „Zagubieni” to opowieść o pasji, młodości, marzeniach… ale przede wszystkim o niedojrzałości, życiowej naiwności, i próbie mierzenia sił na zamiary.

Trailer filmu:

https://youtu.be/_P36Vh5Swv4

 

godz. 19.30

ROBERT MANRY NA MORZU. W KILWATERZE MARZEŃ.

USA, 2018

Czas trwania: 94 minuty

Film opowiada prawdziwą historię człowieka, który od dzieciństwa marzył o żeglowaniu i swe marzenie spełnił wiele lat później. Jest to także historia rejsu najmniejszą żaglówką jaka kiedykolwiek przepłynęła Atlantyk.

W 1965 roku, Robert Manry był typowym mieszkańcem przedmieść amerykańskiego miasta Cleveland w stanie Ohio. Miał żonę, dwójkę dzieci i psa. Domek z garażem i podjazdem. Miał także monotonną pracę na stanowisku korektora tekstów w dzienniku Plain Dealer.

Pewnego dnia redakcję gazety obiegła szokująca wszystkich wiadomość, że Robert Manry właśnie wyruszył w samotną podróż przez Atlantyk na żaglówce o długości 4,11 metra. W tamtych czasach taka podróż była wydarzeniem tak niecodziennym lot w kosmos. Z tego powodu, Manry, zanim jeszcze dopłynął do portu stał się celem dzikiego dziennikarskiego szturmu. Redakcje dwóch największych gazet prześcigały się w sposobach dotarcia do informacji „z pierwszej ręki” na temat tego rejsu.

Żeglarska odyseja Roberta Manry zakończyła się po 78 dniach w Falmouth w Anglii. Jego rejs był wspaniałym wyczynem żeglarskim – wzbudził ogromne zainteresowanie i entuzjazm rzeszy sympatyków. W porcie Falmouth sternika malutkiej łódki „Tinkerbelle” witał 20-tysięczny tłum Brytyjczyków, stał się bohaterem także we własnym kraju.

Trailer filmu:

https://youtu.be/r06aTF-slHk

Zobacz również

101. parkrun dla Horsta

Pamiętacie, jak w dzieciństwie spędzaliście się każdą wolną chwilę na dworze? Zabawy poza domem były …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.