poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Bez kategorii / Sprzątanie po remoncie – na kim ciążą poszczególne obowiązki

Sprzątanie po remoncie – na kim ciążą poszczególne obowiązki

Każdy remont wiąże się z powstawaniem znacznej ilości odpadów, a często także gruzu. Pył i kurz nieodłącznie towarzyszą wierceniom w ścianach i skuwaniu glazury. Dochodzą do tego elementy starego wyposażenia i instalacji. Po zakończonym remoncie należy uporządkować miejsce pracy. Kto ma to zrobić – właściciel remontowanego obiektu czy ekipa, która przeprowadziła remont? Wyjaśniamy to zagadnienie.

Odpady a prawo

Zgodnie z Ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. [1] za uporządkowanie miejsca remontowanego odpowiedzialność ponosi wytwórca odpadów. Zatem z założenia obowiązek oczyszczenia terenu i pozbycia się odpadów spoczywa na osobach bezpośrednio przeprowadzających prace remontowe.

Oznacza to, że jeżeli zatrudniamy do remontu domu firmę i zlecamy skucie glazury w łazience, wymianę instalacji elektrycznej lub gazowej bądź stolarki drzwiowej i okiennej, mamy prawo spodziewać się, że firma ta zadba o wywiezienie gruzu i odpadów, które ma obowiązek również zagospodarować.

Niestety, w praktyce często wygląda to zupełnie inaczej. Zdarza się, że zleceniodawca oczekuje od wykonawcy posprzątania miejsca po remoncie, a ten uchyla się od odpowiedzialności i dochodzi do konfliktu. Otóż art. 3 ust. 3 w p. 32 wspomnianej ustawy podaje definicję wytwórcy odpadów: […] rozumie się przez to każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdego, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej. W świetle tego przepisu, jeżeli w umowie widnieje zapis, że zleceniodawca sprząta po remoncie we własnym zakresie, wówczas nie może on żądać tego od ekipy remontowej. Dlatego przed przystąpieniem ekipy do pracy należy dokładnie przeczytać treść umowy.

Należy również wziąć pod uwagę, że w przypadku, kiedy zleceniodawca zatrudnił ekipę jedynie np. do położenia paneli podłogowych, a inne prace wykonuje sam, nie może domagać się usunięcia gruzu i odpadów od tej ekipy. Jest ona odpowiedzialna za usunięcie jedynie tych odpadów, które sama wytworzyła.

Sprzątanie własnym sumptem

W sytuacji, kiedy tak wynika z umowy lub zleceniodawca większość prac wykonał samodzielnie, to właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność za uprzątnięcie i wywóz gruzu i odpadów. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, oferującej wywóz  gruzu i odpadów poremontowych. Firmy takie funkcjonują w większych miastach, a zasięg ich usług obejmuje miejscowości w promieniu nawet kilkudziesięciu kilometrów od swojej siedziby. Mają swoje strony internetowe i można bez trudu zlokalizować najbliżej działającą. Nie jest możliwe legalne pozbycie się odpadów w inny sposób; nie wolno ich umieszczać w osiedlowych śmietnikach na odpady komunalne, a tym bardziej wywozić np. do lasu i porzucać. Grożą za to surowe kary.

Należy oszacować ilość gruzu i odpadów, a następnie skontaktować się z taką firmą telefonicznie lub mailowo, podać przybliżoną ilość do wywiezienia i zamówić kontener. Niektóre firmy dostarczą kontener na gruz nawet tego samego dnia. Po zapełnieniu kontenera wystarczy zadzwonić i poprosić o jego odebranie. Można zamówić pojemnik na czysty gruz bądź na odpady zmieszane. Firma odbierze je i dostarczy do punktu, gdzie zostaną posortowane, poddane recyklingowi bądź utylizacji. Jeżeli zleceniodawca ma kłopot z określeniem rodzajów i ilości odpadów, pracownik firmy usługowej pomoże w ustaleniu i doradzi wybór najbardziej odpowiedniego rodzaju i wielkości kontenera. Firmy wywożące gruz i odpady dysponują wszelkimi certyfikatami i pozwoleniami, dlatego klient może być spokojny o legalny wywóz i zagospodarowanie odpadów.

 

 

[1] Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 779, 784.

Zobacz również

Praca z domu a wysokość rachunków za energię elektryczną

Od momentu odwołania stanu epidemii w naszym kraju, wiele firm zdecydowało się na powrót pracowników …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.