Strona główna / Lokalne / Rządowy Fundusz Polski Ład. Co dla Świnoujścia?

Rządowy Fundusz Polski Ład. Co dla Świnoujścia?

Budowy stacji uzdatniania wody, nowego układu komunikacyjnego w rejonie ulicy Jachtowej i zakup ekologicznych miejskich autobusów – takie trzy wnioski Miasto zamierza złożyć do Rządowego Funduszu Polski Ład.

Jutro (piątek 3 lipca) radni mają przegłosować zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, które umożliwią miasto skuteczne starania o środki z Funduszu.

Jest o co walczyć

Zgodnie z założeniami, każdy samorząd może złożyć wnioski o środki na trzy inwestycje. Jeden bez górnego limitu wydatków. Drugi o wartości do 30 mln złotych. Oba, jeśli zostaną przyjęte, uzyskają aż 95 procent dofinansowania z Polskiego Ładu. Pozostałe 5 procent samorząd musi sfinansować z własnego budżetu. I wreszcie trzeci wniosek o wartości do 5 mln złotych, w którym dofinansowanie z unijnych środków wynosić będzie 85 procent.

A chodzi o naprawdę duże pieniądze. W przypadku Świnoujścia sama budowa stacji uzdatniania wody szacowana jest na 70 mln złotych. Budowa nowej drogi dojazdowej do dzielnicy uzdrowiskowej to kolejne 30 mln złotych.

To byłby nasz sukces

Uzyskanie z Polskiego Ładu środków na budowę stacji uzdatniania wody Mulnik byłoby dużym sukcesem dla Świnoujścia. W przeciwnym razie inwestycja ta spadłaby na barki Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Ten z kolei musiałbym korzystać z kredytów, aby ją zrealizować.

Środki z Funduszu odciążą nasz zakład – mówił dziś na konferencji prasowej Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i dodał:  Moment rozdziału funduszy z Polskiego Ładu dobrze wpisuje się w powiązaną ze  stacją uzdatniania wody inna inwestycją Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Mówię tu o budowie ujęcia wody Mulnik. Wykonawca został już wyłoniony w przetarg. W sierpniu planowane jest podpisanie umowy.   

Budowa nowego układu komunikacyjnego w rejonie ulic Jachtowa i Rogozińskiego sprawi, że z ruchu pojazdów odciążona będzie obecna ulica Chrobrego, która biegnie przez Park Zdrojowy. Nowa ulica (wraz z chodnikami i drogami dla rowerów) dobrze skomunikuje wschodnią część dzielnicy uzdrowiskowej z resztą miasta, w tym drogą dojazdową z i do tunelu pod Świną. Położona zostanie sieć wodno – kanalizacyjna i co.

I wreszcie nowe autobusy dla komunikacji miejskiej. Ze środków Polskiego Ładu planowany jest zakup pojazdów typu Euro 6, czyli spełniający normy emisji spalin przez najbliższe 10 lat. Koszt jednego to około miliona złotych.

Oczywiście moglibyśmy kupić autobusy elektryczne, a konkretnie to jeden, bo na tyle wystarczyłoby nam pieniędzy. Takie są drogie. Razem z oprzyrządowaniem od 3,2 do 3,6 mln złotych – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Po Świnoujściu jeżdżą miejskie autobusy hybrydowe. Doświadczenie wykazało, że na krótkich odcinkach nie przynoszą aż tylu korzyści, jak w miastach, gdzie odcinki pomiędzy przystankami są dłuższe. A cena takiego autobusu to średnio 1,5 mln złotych.

Dlatego teraz chcielibyśmy kupić autobusy Euro 6 – wyjaśnia prezydent. – A kolejne to już pewnie będą elektryczne.

Info i fot. BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Wstępnie policzono pieniądze zebrane przez WOŚP w Świnoujściu

Podczas 31. Finału WOŚP w Świnoujściu wolontariusze zebrali 194 800,00 zł – poinformował Harcerski Sztab WOŚP. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.