Strona główna / Lokalne / Minął termin składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2022

Minął termin składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2022

12 wniosków wpłynęło w terminie do Budżetu Obywatelskiego 2022. Teraz wszystkie przejdą wstępną weryfikacje pod kątem zgodności z regulaminem BO, merytorycznym i techniczno – finansowym. To już ósma edycja Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście. Zobacz, jakie wnioski zostały złożone.

Przewidywana kwota na realizację zwycięskich wniosków BO 2022 wynosi 3,3 mln zł. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, BO jest podzielony na tzw. twarde (inwestycyjne) propozycje i tzw. miękkie (o charakterze prospołecznym, kulturalne, sportowe itd.)

Łączny koszt realizacji projektów tzw. twardych nie może przekroczyć kwoty 3 050 000,00 zł. Natomiast tzw. miękkich – 250 000,00 zł.

Koszt realizacji jednego projektu tzw. twardego nie może przekroczyć 1 mln złotych, a miękkiego – 40 tys. złotych.

WYKAZ WNIOSKÓW ZŁOŻONYCH DO BO 2022

HARMONIA W PRACY, HARMONIA WE MNIE. STOP WYPALENIU ZAWODOWEMU

Zorganizowanie dwudniowych warsztatów wyjazdowych dla osób czynnych zawodowo pracujących w instytucjach i firmach na terenie miasta prowadzonych przez psychologów. Głównym tematem zajęć będzie syndrom wypalenia zawodowego powstałego w wyniku przeciążenia emocjonalnego oraz fizycznego powodowanego przez stres. Uczestnicy warsztatów nabędą umiejętności radzenia sobie ze stresem, odbędą spotkania z psychologiem i odnajdą spokój w życiu zawodowym i osobistym. Realizacja dla 45 uczestników biorących udział w pięciu grupach, w ramach kilkugodzinnych zajęć. Zakup gadżetów relaksujących i książek.

TECHNIKA DLA ZDROWIA

Zakup sprzętu i oprogramowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i jakości opieki nad pacjentem

Dokonanie zakupu sprzętu medycznego i oprogramowania dla zapewnienia szybkości i skuteczności działania służb medycznych w sytuacjach szybkiej diagnostyki pacjenta obłożnie chorego, reanimowanego lub znieczulonego podczas zabiegu. Poprawa bezpieczeństwa medycznego pacjentów szpitala podczas zabiegów resuscytacyjnych i znieczuleń. Zakup mobilnego cyfrowego aparatu RTG, sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, urządzenia do kompresji klatki piersiowej przy reanimacji oraz holterów ciśnieniowych EKG.

RATUJEMY UCZĄC

Aktywizacja młodzieży poprzez zdobywanie dodatkowych uprawnień i kwalifikacji oraz poszerzenie wiedzy z zakresu ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy. Spotkania z uczniami w szkołach ponadpodstawowych, szkoleniowy obóz sportowy dla 15 osób, prowadzenie zajęć edukacyjno-profilaktycznych oraz przeprowadzenie szkolenia profilaktycznego dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w Świnoujściu z zakresu pierwszej pomocy. Zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie Miasta, jak również korzystających z obszarów wodnych.

ZDROWIE NA WYSPACH

Zachęcenie mieszkańców do dbania o własne zdrowie. Pokazanie jaki wpływ ma zdrowe odżywanie, kondycja fizyczna i psychiczna. Zapoznanie mieszkańców miasta z piramidą zdrowia. Projekt ma na celu edukację na temat nie marnowania jedzenia i wykorzystania funkcjonującej w mieście – jadłodzielni. Wsparciem i edukacją objęci będą wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek za pomocą festynu o tematyce zdrowotnej.

INFOLINIA – WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

COVID-19 wpłynął negatywnie na życie wielu mieszkańców- zwłaszcza dzieci i nastolatków. Wirus spowodował stres, niepokój i poczucie bezradności, co wpłynęło negatywnie na rozwój społeczny osób młodych. Priorytetem w tym zakresie jest szeroka oferta wsparcia psychologicznego mieszkańców poprzez pomoc udzielaną telefonicznie lub online. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają gotowości na bezpośredni kontakt ze specjalistą, a także dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami.

A JOURNEY TO THE GREAT UNKNOWN – PODRÓŻ W WIELKĄ NIEZNANĄ

anglojęzyczny projekt czytelniczy w Szkole Podstawowej nr 1 w Świnoujściu

Projekt ma na celu utworzenie nowoczesnej czytelni językowej dla uczniów klas 4-8, która będzie miejscem odpoczynku i poszerzania kompetencji językowych. Korzystanie z zasobów czytelni językowej umożliwi uczniom systematyczne ćwiczenie porozumiewania się w języku angielskim poprzez cykliczne dyskusje nad danym tekstem literackim przy wsparciu nauczyciela. Zaplanowano drobne prace remontowe oraz zakup mebli, miniwieży do audiobooków, aktualnych pozycji literackich i multimedialnych.

PRZYSTAŃ ZABAWY

Sala aktywności dla uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP
w Świnoujściu

Projekt ma na celu utworzenie nowoczesnej sali zabaw i wypoczynku dla uczniów klas 1-3. Zaplanowana przestrzeń rozrywki powstałaby w istniejącym pomieszczeniu, poprzez rearanżację zyska nowy wymiar  i zastosowanie dopasowane do potrzeb psychorozwojowych dzieci. Zaplanowano drobne prace ogólnobudowlane oraz doposażenie sali w sprzęt służący rekreacji, aktywności i wyciszeniu dzieci klas młodszych.

JĘZYKI OBCE DLA KAŻDEGO

(ANGIELSKI, NIEMIECKI, HISZPAŃSKI)

Warsztaty językowe – w ramach, których odbywałyby się zajęcia nauki języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego w stopniu podstawowym i zaawansowanym, przeznaczone dla osób dorosłych w grupach 10 osobowych, 2 razy w tygodniu, w okresie luty-czerwiec. Celem projektu jest integracja mieszkańców, poprawa komunikacji z odwiedzającymi nasze miasto obcojęzycznymi turystami oraz poznanie kultury i zwyczajów krajów należących do Unii Europejskiej.

KINO LETNIE NA WYSPIE

Projekt dedykowany jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych spędzających lato w Świnoujściu. Organizacja kina familijnego połączonego z piknikiem rodzinnym odbywać się będzie w każdą sobotę. Pokaz filmowy zorganizowany będzie za pośrednictwem profesjonalnej firmy zapewniającej sprzęt, obsługę oraz licencję filmową, nagłośnienia, transport sprzętu, sprzątanie po projekcji

i wynajem leżaków. Projekt pozwala na nieodpłatny dostęp do szeroko pojętej kultury.

ŚWINOUJSKIE CENTRUM AKTYWNOŚCI I INTEGRACJI

„SPOŁECZNY ARCHIPELAG”

Projekt zakłada stworzenie w nieużytkowanej pływalni miejskiej przy ul. Żeromskiego całorocznego centrum społeczno-sportowego dla mieszkańców miasta oraz turystów. Budynek wraz z przyległym terenem będzie pełnił funkcje sportowe (rowery stacjonarne, mini tor dla rolek, stoły do pin-ponga, sprzęt do ćwiczeń, basen z gąbkami). Na zewnątrz obiektu wyznaczone zostanie miejsce na lodowisko. W ramach funkcji społecznych powstanie sala integracji społecznej, klubo-kawiarnia, miejsce na dyskusyjny klub filmowy, gry planszowe, gabinet dietetyka oraz gabinety fizjoterapeutyczne.

„ISKRA ŻYCIA”

publiczny dostęp do urządzeń ratujących życie AED

W ramach projektu planowany jest zakup 55 urządzeń i umieszczenie ich w miejscach użyteczności publicznej takich jak szkoły, przedszkola, autobusy Komunikacji Miejskiej, obiekty sportowe i kultury. Zakup AED ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców miasta szczególnie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Przywrócenie w ciągu 4 minut akcji serca może uchronić poszkodowanego od nieodwracalnych zmian w mózgu, a użycie AED w ciągu 2 minut od zatrzymania pracy serca – zwiększa szanse poszkodowanego o 70 % na przeżycie. Automatyczny defibrylator jest prosty w użyciu i mogą go obsługiwać osoby niemające wykształcenia medycznego.

PLAC AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

OCR od Juniora do Seniora

Projekt ma na celu umożliwienie organizowania zawodów OCR, stworzenie miejsca wypadowo- treningowego dla pobliskich drużyn sportowych OCR, a także stworzenie własnej drużyny sportowej OCR reprezentującej miasto. Ważnym elementem przedsięwzięcia są alternatywne zajęcia wychowania fizycznego oraz międzypokoleniowe miejsce dla spędzenia wspólnego czasu dla całej rodziny. Zakup i instalacja urządzeń infrastruktury sportowej w postaci przeszkód i bram przeszkodowych.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie zgodnie z harmonogramem opublikowana w dniu 31 sierpnia 2021 r. na stronie internetowej www.swinoujscie.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta bip.um.swinoujscie.pl (zakładka „Budżet Obywatelski) razem z kartą do głosowania. W tym dniu rozpocznie się głosowanie, które potrwa do 5 października 2021 r.

W miesiącach wrzesień-październik odbędą się również spotkania konsultacyjne autorów projektów z mieszkańcami Miasta oraz publiczna prezentacja projektów przez autorów.

INFORMACJE O BO 2022 r. oraz o poprzednich edycjach BO ZNAJDZIESZ RÓWNIEŻ W BIP, POD ADRESEM: http://bip.um.swinoujscie.pl/artykuly/1245/budzet-obywatelski

Info: BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Karsiborska przeprawa promowa stoi. Poczekamy co najmniej godzinę!

Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość z powodu dużej kolejki, jaka ma miejsce z obu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.