Strona główna / Lokalne / Zachodniopomorski Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny – Świnoujście 2021

Zachodniopomorski Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny – Świnoujście 2021

I Zachodniopomorski Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny – Świnoujście 2021 to nowe wydarzenie o randze międzynarodowej na mapie województwa Zachodniopomorskiego.

Pomysł Festiwalu zrodził się z miłości i pasji do polskiej sztuki tanecznej i muzycznej, a także z chęci poznania i popularyzowania folkloru innych narodów. Organizacja Festiwalu to również próba ukazania szerokiej publiczności tradycyjnej sztuki w sposób nowoczesny, dostępny i czytelny dla współczesnej, wymagającej publiczności, tak aby europejskie tańce narodowe stały się interesujące dla młodego pokolenia.

I Zachodniopomorski Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny to uczta współczesnego patriotyzmu, kultury i tradycji europejskich. Współorganizatorem Festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,  Miasto Świnoujście oraz Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. Pomysłodawcą i Gospodarzem I Zachodniopomorskiego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego jest Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”.

Program

19.08. (czwartek)

ok. godz. 18.30 Występ zespołów z okazji 10. Jubileuszu Promenady Europejskiej,

miejsce: parking graniczny Ahlbeck/Świnoujście

20.08. (piątek)

ok. 16.00 Przemarsz zespołów na trasie: promenada na wysokości tężni – Musza Koncertowa

ok. 17.00 Koncert zespołów

miejsce: Muszla Koncertowa

21.08. (sobota)

godz.20.00 Koncert Galowy

miejsce: Amfiteatr im. Marka Grechuty, ul. Chopina 30

na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

W Festiwalu biorą udział:

Tanzensemble Rudolstadt (Niemcy)

Tautinių šokių ansamblio „Grandinėl“ (Litwa)

Folklore Ensemble „RAKONCA FIĽAKOVO” (Słowacja)

Szczecinianie (Polska)

Dyrektor artystyczny festiwalu: Ewa Ott-Kamińska

Dyrektor muzyczny festiwalu: Krzysztof Kamiński

Reżyser i choreograf festiwalu: Łukasz Neter

Tanzensemble Rudolstadt

Założyciel i dyrektor – Rolf Födisch – od 1960 roku nadzorował szkolenia jako lider zespołu tanecznego artystycznej twórczości ludowej w Ludwigsburgu w Rudolstadt. W 2007 roku Rolf Födisch zrezygnował z pracy w zarządzie, a nowym prezesem zarządu została Isolde Bergmann, była tancerka zespołu. Karin Arnold, która przez wiele lat pracowała u boku Rolfa Födischa jako organizatora i kierowniczka szkoleń, została dyrektorem zarządzającym i dyrektorem artystycznym Turyngijskiego zespołu tańca ludowego. Odpowiada za próby, organizuje występy w kraju i za granicą oraz kreuje wizerunek zespołu ciekawymi choreografiami. Siedziba zespołu mieści się w Rudolstadt w Turyngii w Niemczech.

Tautinių šokių ansamblio „Grandinėl

Od początku istnienia zespołu jego liderem i choreografem jest animatorka kultury i baletmistrz Zita Šeputytė – Rimkuvienė. Jest także stałym członkiem organizacji IOV.  Zespół „Grandinėlė“ powstał w 1977 roku i od tego czasu reprezentuje północny region Litwy i przedstawia litewskie tańce ludowe, zabawy, a także najnowsze ludowe kompozycje sceniczne. Siedziba zespołu znajduje się w Panevezys na Litwie.

Folklore Ensemble „RAKONCA FIĽAKOVO”

Zespół Folklorystyczny Rakonca działa w Osadzie Fiľakovo od 1995 roku. Celem zespołu jest przedstawienie tradycyjnej węgierskiej kultury tanecznej na scenie oraz wmacnianie lokalnego patriotyzmu. Występują na scenie 20-25 razy w roku, są znani jako zespół narodowy Słowacji.  Zespół Folklorystyczny „Rakonca” wykonuje tańce węgierskie z różnych regionów Kotliny Karpackiej. Liderami zespołu są Norbert Varga, Lia Varga i Erik Brusznyai.

Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” – jest Reprezentacyjnym Zespołem Pomorza Zachodniego i Honorowym Ambasadorem Szczecina, ale przede wszystkim wizytówką polskiej kultury w kraju i za granicą. W swoją pracę angażuje dziś ponad trzystu artystów w różnym wieku: tancerzy, śpiewaków, solistów oraz muzyków. Zespół współpracuje z najwybitniejszymi choreografami, regionalistami i ekspertami w dziedzinie polskich tańców narodowych i regionalnych. Kierownictwo zespołu tworzą: Ewa Ott- Kamińska – dyrektor artystyczna i założycielka Zespołu, Komisarz Regionu Zachodniopomorskiego Polskiej Sekcji CIOFF, Kazimierz Ott – Prezes Stowarzyszenia ZPiT „Szczecinianie” oraz Krzysztof Kamiński – dyrektor muzyczny. Od 8 lat „Szczecinianie” są jedynym Zespołem Folklorystycznym w naszym Regionie, który posiada przyznaną i aktualną weryfikację Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), która jest członkiem UNESCO. Profesjonalizm Zespołu podziwiany jest nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej. Dlatego Zespół w ciągu ostatnich tylko pięciu lat zapraszany był na najważniejsze i najbardziej prestiżowe Międzynarodowe Festiwale Folkloru odbywające się w Polsce, Tunezji, Indiach, Chinach, Portugalii, Włoszech, Niemczech, czy Turcji.

Zobacz również

Dopłata do roweru elektrycznego dla każdego mieszkańca Świnoujścia? Tego chcą niektórzy radni

– Uważamy, że jest odpowiedni moment do tego, aby stworzyć program dopłat zachęcający mieszkańców naszego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.