Strona główna / Lokalne / Od 1 stycznia górny próg opłat za śmieci naliczanych metodą wodną
Foto: PAP/Paweł Supernak

Od 1 stycznia górny próg opłat za śmieci naliczanych metodą wodną

Od 1 stycznia wprowadzimy górny próg opłat za gospodarkę odpadową naliczanych metodą wodną. Nie powinien on przekraczać 150 zł – poinformował w czwartek podczas briefingu wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Ozdoba poinformował, że wysokie koszty gospodarowania odpadami spowodowały konieczność doprecyzowania przepisów regulujących naliczanie opłat za śmieci metodą wodną.

„Wydałem polecenie, aby przygotować przepisy doprecyzowujące metodę od wody, która daje możliwość uchronienia polskiej rodziny, polskiego emeryta (przed wysokimi opłatami – PAP)” – przekazał wiceminister klimatu i środowiska.

Przypomniał, że obecnie w polskim prawie uregulowane są cztery metody naliczania opłat za wywóz odpadów: od osoby, od metra kwadratowego, od typu nieruchomości i od wody.

Zdaniem polityka wywóz odpadów musi być kosztem przewidywalnym i jak najniższym. „Mowa tu o portfelach polskich mieszkańców” – zaznaczył

„Od przyszłego roku będzie trzeba wprowadzić górny próg, najwyższa możliwa cena to 150 zł” – powiedział Ozdoba. „Wprowadzamy bufor awaryjny, aby nie było przekraczania kwot zawartych w regulacjach ustawowych” – dodał.

Jak wyjaśnił wiceszeł MKiŚ, znowelizowane z jego inicjatywy przepisy zakładają też możliwość dofinansowania systemu gospodarki odpadowej przez samorządy. „Dajemy jak największą możliwość uelastyczniania systemu gospodarki odpadowej. To samorząd ma decydować” – wskazał Ozdoba. (PAP)

mfr/ mk/

Zobacz również

Kilkaset osób odwiedziło międzyzdrojskie muzeum Wolińskiego Parku Narodowego

Za darmo można było wejść do muzeum i na własne oczy przekonać się jakie zwierzęta …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.