Strona główna / Lokalne / Prezydent Andrzej Duda przyjechał na teren budowy tunelu w Świnoujściu
Foto: Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda przyjechał na teren budowy tunelu w Świnoujściu

To epokowe wydarzenie, ważne dla Pomorza Zachodniego. Tunel ułatwi życie i komunikację – mówił Prezydent podczas wizyty na terenie budowy tunelu pod dnem Świny – kluczowej inwestycji, która połączy Świnoujście z resztą Polski.

Jesteśmy na terenie bardzo ważnej, ogromnie oczekiwanej przez mieszkańców Świnoujścia budowy. Mówiliśmy, że chcemy zrealizować tę inwestycję i jak widać  słowo staje się faktem. Gratuluję ministrom Markowi Gróbarczykowi i Andrzejowi Adamczykowi. Cieszę się, że obietnice są dotrzymywane – podkreślił Andrzej Duda.

Świnoujście leży na dwóch wyspach: Uznam i Wolin. Główna część miasta leżąca na wyspie Uznam, jest odcięta od reszty kraju cieśniną Świna. Jedyne połączenie pomiędzy wyspami zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych. Efektem tej sytuacji są długie kolejki przed promami. Widoczne jest to, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy czas oczekiwania na przeprawę liczony jest w godzinach. Problemy te rozwiąże powstanie tunelu.  Całkowita długość nowej trasy będzie wynosić 3,2 km. Tunel będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce.

Maszyna drążąca TBM (ang. tunnel boring machine) „Wyspiarka”, która w marcu tego roku rozpoczęła wykonywanie tunelu w Świnoujściu, pokonała cieśninę Świna i dotarła do ściany komory odbiorczej na wyspie Wolin. To kluczowy moment w procesie powstawania inwestycji, która połączy Świnoujście z resztą Polski. Jesienią przyszłego roku planowane jest zakończenie inwestycji.

Foto: Marek Borawski/KPRP

Zobacz również

Karsibór. Nurkowie wyciągają z wody akumulatory i opony samochodowe

Kilkanaście akumulatorów i prawie 250 starych opon leżało na dnie tuż przy budowanej nowej przystani …

Jeden komentarz

  1. Tytul artykulu: Pierwszy dlugopis RP…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.