Połącz się z nami

Lokalne

Rozpoczęło się głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego 2022

Opublikowano

w dniu

Cztery projekty „twarde”, czyli o charakterze inwestycyjnym oraz siedem projektów „miękkich”, czyli o charakterze zdrowotnym, kulturalnym i oświatowym zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego 2022. Głosowanie trwa do 5 października.

– Do ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego w Świnoujściu zakwalifikowały się bardzo ciekawe projekty – mówi Prezydent Miasta Janusz ŻmurkiewiczDziękuję wnioskodawcom, a mieszkańców zachęcam do głosowania. Dajmy dowód na to, że świnoujścianom zależy na naszym mieście i jego rozwoju.

Suma kwot projektów „twardych” zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2022 wynosi 2 418 350 zł, zaś projekty „miękkie” to szacowany koszt 227 400 zł.

Głosy można oddawać:

1)  na Stanowisku Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5;

2)  w Informacji Turystycznej, Plac Słowiański 6/1;

3)  w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Piłsudskiego 15;

4)  w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 1 – Osiedle Przytór-Łunowo, ul. Zalewowa 40;

5)  w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 2 – Osiedle Warszów, ul. Sosnowa 18;

6)  w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 3 – Osiedle Karsibór, ul. 1 Maja 40;

7)  drogą elektroniczną, przesyłając wypełnioną, zeskanowaną kartę do głosowania na adres wo.kancelaria@um.swinoujscie.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP na formularzu „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”;

8)  poprzez przesłanie na adres Urzędu Miasta Świnoujście (ul. Wojska Polskiego 1/5, 72-600 Świnoujście) karty do głosowania z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski 2021 r.”. Za datę oddania głosu w ten sposób uważa się datę stempla pocztowego.

Uwaga. We wszystkich wymienionych wyżej miejscach dostępne są karty do głosowania. Formularz karty można pobrać także na bip.swinoujscie.pl.

Zobacz na jakie projekty można głosować:

Projekty twarde

TECHNIKA DLA ZDROWIA – zakup sprzętu i oprogramowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i jakości opieki nad pacjentem

Zakup sprzętu medycznego i oprogramowania dla zapewnienia szybkości oraz skuteczności działania służb medycznych w sytuacjach szybkiej diagnostyki pacjenta obłożnie chorego, reanimowanego lub znieczulonego podczas zabiegu. Poprawa bezpieczeństwa medycznego pacjentów szpitala podczas zabiegów resuscytacyjnych i znieczuleń. Zakup mobilnego cyfrowego aparatu RTG, sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, urządzenia do kompresji klatki piersiowej przy reanimacji oraz holterów ciśnieniowych EKG.

Wnioskodawca: Szpital Miejski, szacowany koszt: 1 000 000 zł

 

PRZYSTAŃ ZABAWY – sala aktywności dla uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu

Projekt ma na celu utworzenie nowoczesnej sali zabaw i wypoczynku dla uczniów klas 1-3. Utworzenie przestrzeni rozrywki w istniejącym pomieszczeniu, poprzez przearanżowanie zyska nowy wymiar, zastosowanie dopasowane do potrzeb psycho-rozwojowych dzieci. Zaplanowano drobne prace ogólnobudowlane oraz doposażenie sali w sprzęt służący rekreacji, aktywności i wyciszeniu dzieci.

Wnioskodawca: Szkoła Podstawowa Nr 1, szacowany koszt: 90 000 zł

 

„ISKRA ŻYCIA” – publiczny dostęp do urządzeń ratujących życie – AED

W ramach projektu planowany jest zakup urządzeń AED i umieszczenie ich w miejscach użyteczności publicznej, tj. szkoły, przedszkola, autobusy Komunikacji Miejskiej, obiekty sportowe i kultury. Zakup AED ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców miasta szczególnie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Przywrócenie w ciągu 4 minut akcji serca może uchronić poszkodowanego od nieodwracalnych zmian w mózgu, a użycie AED w ciągu 2 minut od zatrzymania pracy serca – zwiększa szanse poszkodowanego o 70% na przeżycie.

Wnioskodawca: Jarosław Włodarczyk, szacowany koszt: 428 350 zł

 

PLAC AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ – OCR od Juniora do Seniora

Projekt ma na celu umożliwienie organizowania zawodów OCR, stworzenie miejsca wypadowo-treningowego dla pobliskich drużyn sportowych OCR, a także stworzenie własnej drużyny sportowej OCR reprezentującej miasto. Ważnym elementem przedsięwzięcia są alternatywne zajęcia wychowania fizycznego oraz międzypokoleniowe miejsce spędzenia wspólnego czasu dla całej rodziny. Zakup i instalacja urządzeń infrastruktury sportowej w postaci przeszkód i bram przeszkodowych.

Wnioskodawca: Krzysztof Jachira, szacowany koszt: 900 000 zł

 

Projekty miękkie

HARMONIA W PRACY, HARMONIA WE MNIE. STOP WYPALENIU ZAWODOWEMU

Zorganizowanie dwudniowych warsztatów wyjazdowych dla osób czynnych zawodowo pracujących w instytucjach i firmach na terenie miasta prowadzonych przez psychologów. Głównym tematem zajęć będzie syndrom wypalenia zawodowego powstałego w wyniku przeciążenia emocjonalnego oraz fizycznego powodowanego przez stres. Uczestnicy warsztatów nabędą umiejętności radzenia sobie ze stresem, odbędą spotkania z psychologiem i odnajdą spokój w życiu zawodowym i osobistym. Realizacja dla 45 uczestników biorących udział w pięciu grupach, w ramach kilkugodzinnych zajęć. Zakup gadżetów relaksujących i książek.

Wnioskodawca: Szpital Miejski, szacowany koszt: 40 000 zł

 

RATUJEMY UCZĄC

Zdobywanie dodatkowych uprawnień i kwalifikacji oraz poszerzanie wiedzy z zakresu ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy. Spotkania z seniorami/słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku (ok. 200 osób), dziećmi uczęszczającymi do przedszkoli i szkół podstawowych oraz uczniami w szkołach ponadpodstawowych (900 osób), a także szkoleniowy obóz sportowy dla 15 osób oraz uzyskanie przez 15 osób dodatkowych kwalifikacji w postaci kursów: kurs ratownika i pomocy przedmedycznej wraz z obsługą defibratora. Zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie miasta, jak również korzystających z obszarów wodnych.

Wnioskodawca: Aleksandra Andryszak, szacowany koszt: 40 000 zł

 

ZDROWIE NA WYSPACH

Projekt ma na celu edukację na temat nie marnowania jedzenia i wykorzystania funkcjonującej w mieście jadłodzielni. Zachęcenie mieszkańców do dbania o własne zdrowie. Pokazanie jaki wpływ ma zdrowe odżywanie, kondycja fizyczna i psychiczna. Zapoznanie mieszkańców miasta z piramidą zdrowia. Zorganizowanie festynu o tematyce zdrowotnej dla wszystkich mieszkańców miasta.

Wnioskodawcy: Kamil Janta-Lipiński, Agata Tumasz-Nowotnik, Paweł Dziubek, szacowany koszt: 40 000 zł

 

INFOLINIA – WSPARCIA PSYCHOLOGICZNEGO

COVID-19 wpłynął negatywnie na życie wielu mieszkańców- zwłaszcza dzieci i młodzieży. Wirus spowodował stres, niepokój i poczucie bezradności, co wpłynęło negatywnie na rozwój społeczny osób młodych. Priorytetem w tym zakresie jest szeroka oferta wsparcia psychologicznego mieszkańców poprzez pomoc udzielaną telefonicznie lub online. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie są gotowe na bezpośredni kontakt ze specjalistą, a także dla osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami.

Wnioskodawca: Kamil Janta-Lipiński, szacowany koszt: 20 000 zł

 

A JOURNEY TO THE GREAT UNKNOWN – PODRÓŻ W WIELKĄ NIEZNANĄ – anglojęzyczny projekt czytelniczy w Szkole Podstawowej Nr 1

 

Projekt ma na celu utworzenie nowoczesnej czytelni językowej dla uczniów klas 4-8, która będzie miejscem odpoczynku i poszerzania kompetencji językowych. Korzystanie z zasobów czytelni językowej umożliwi uczniom systematyczne ćwiczenie porozumiewania się w języku angielskim poprzez cykliczne dyskusje nad danym tekstem literackim przy wsparciu nauczyciela. Zakup mebli, miniwieży do audiobooków, aktualnych pozycji literackich i multimedialnych.

Wnioskodawca: Szkoła Podstawowa nr 1, szacowany koszt: 11 000 zł

 

JĘZYKI OBCE DLA KAŻDEGO (angielski, niemiecki, hiszpański)

Nauka języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego w stopniu podstawowym, przeznaczone dla osób dorosłych. Projekt odpowiada na zapotrzebowanie możliwości lepszej komunikacji w naszym mieście jako ośrodka turystycznego, transgranicznego oraz portowego. Ukończenie zajęć poszerzy horyzonty językowe, jak również wpłynie na poprawę pamięci i koncentracji.

Wnioskodawca: Agnieszka Rachtan, Elżbieta Jabłońska, szacowany koszt: 36 400 zł

 

KINO LETNIE NA WYSPIE

Projekt dedykowany jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych spędzających lato w Świnoujściu. Organizacja kina familijnego połączonego z piknikiem rodzinnym odbywać się będzie w soboty w lipcu i sierpniu. Pokaz filmowy zorganizowany będzie za pośrednictwem profesjonalnej firmy zapewniającej sprzęt, obsługę oraz licencję filmową, nagłośnienie, transport sprzętu, sprzątanie po projekcji i wynajem leżaków. Projekt pozwala na nieodpłatny dostęp do szeroko pojętej kultury.

Wnioskodawca: Agnieszka Rachtan, Elżbieta Jabłońska, szacowany koszt: 40 000 zł

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524