Strona główna / Lokalne / Po spotkaniu z mieszkańcami Karsiboru

Po spotkaniu z mieszkańcami Karsiboru

W czwartek odbyło się spotkanie z mieszkańcami Karsiboru. Organizatorem spotkania był Zarząd Osiedla Karsibór. Na spotkanie przybyło około 70 – ciu mieszkańców wyspy, wykonawcy inwestycji z Met – Instalu sp. z o.o., inspektorzy nadzoru z firmy Eko-Inwest, niektórzy radni miasta Świnoujście i pracownicy Urzędu Miasta Świnoujście wraz Barbarą Michalską Zastępcą Prezydenta Miasta Świnoujście.

Głównym celem spotkania było omówienie wszystkich spraw związanych z przebudową ul.
1 Maja wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego w Świnoujściu. Pytań mieszkańców było bardzo dużo i  dotyczyły między innymi szczegółów technicznych chodników, wjazdów na posesję, szerokości tych wjazdów, doprowadzenia wody, nasadzeń zieleni, zmiany miejsca wiat autobusowych, oświetlenia, ścieżek rowerowych oraz chodników współdzielonych lub odrębnych, dozwolonej prędkości na ulicy.

Ważną sprawą okazała się także kanalizacja sanitarna. Mieszkańcy otrzymali informacje, że kładzione są rury przystosowane do kanalizacji podciśnieniowej nie tylko pod główną drogą ale także pod drogami bocznymi.

Sporną kwestią natomiast okazała się sprawa dzików spacerujących po ulicach. Niektórzy z mieszkańców zwracali uwagę na to, że zwierzęta stanowią zagrożenie nie tyko dla osób dorosłych ale przede wszystkim dla dzieci. Dodatkowym problemem okazały się również zniszczenia dokonywane przez zwierzęta oraz dokarmianie ich przez niektórych mieszkańców. Sympatycy dzików wskazywali natomiast, że odłowienie dzików nie jest dobrym rozwiązaniem tej sytuacji i zachęcali do zaakceptowania zachowań zwierząt ale zgodzili się, że dokarmianie zwierząt nie jest właściwym pomysłem.

Przedstawiciele firm Met – Instal oraz Eko – Inwest zapewnili mieszkańców, że jeśli będą mieli dodatkowe pytania, to zawsze mogą uzyskać odpowiedź na nie w biurze budowy.

W dalszej części spotkania prezentacja Joanny Dąbrowskiej Głównego Specjalisty z Wydziału Urbanistyki i Architektury otworzyła dyskusję na temat rozwoju przestrzennego wyspy Karsibór
w kontekście opracowywanej zmiany planu.

Prezentacja zawierała informacje na temat tego czym jest plan, o czym rozstrzyga, jakie są jego funkcje oraz jakie są plany na przyszłość?  Mieszkańcy pytali między innymi o dopuszczalną wielkości działek w nowym planie zagospodarowania przestrzennego, o sklepy wielkopowierzchniowe oraz o działki z budynkami, które objęte są ochroną konserwatora zabytków. Ustalono, że w październiku odbędzie się kolejne spotkanie z mieszkańcami poświęcone tematyce zagospodarowania przestrzennego wyspy.

Ważnym elementem spotkania była także informacja o trwających konsultacjach społecznych „Twój Ruch” na temat Koncepcji Sytemu Zarządzania Ruchem w Świnoujściu. W związku z tym, ze po otwarciu tunelu nastąpi zmiana układu komunikacyjnego w Świnoujściu mieszkańcom rozdano broszury informacyjne na temat proponowanych scenariuszy dotyczących przyszłych rozwiązań, zaproszono do przysyłania uwag, sugestii i propozycji oraz ustalono, że jeśli mieszkańcy wyspy Karsibór będą zainteresowani dodatkowym spotkaniem i przeanalizowaniem tych zagadnień, to odbędzie się ono w październiku.

Na koniec spotkania przedstawiciel firmy STRABAG przestawił wizualizację przystani rybackiej po jej modernizacji. Głównym celem tej przebudowy jest poprawa bezpieczeństwa rybaków. Mieszkańcy podczas dyskusji zainteresowani byli przede wszystkim tym na jakich zasadach baza rybacka będzie dostępna. Kwestia ta pozostaje na chwilę obecną do ustalenia w przyszłości ponieważ wszystko zależeć będzie od tego kto będzie operatorem bazy.

Spotkanie trwało do godziny 21.00 i zakończyło się oklaskami mieszkańców.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.