Strona główna / Lokalne / Ostatnie dni konsultacji społecznych w Świnoujściu

Ostatnie dni konsultacji społecznych w Świnoujściu

Tylko do niedzieli (tj. 31.10) świnoujścianie mogą zgłaszać swoje pomysły, opinie i wnioski w ramach konsultacji społecznych „Twój Ruch”. Urząd w trakcie ostatnich dni wysyła mieszkańcom gazety informacyjne. O konsultacjach będzie można dowiedzieć się też z lokalnych stacji: jednej radiowej i dwóch telewizyjnych.

Na podstawie głosu mieszkańców, Urząd Miasta Świnoujście przygotuje rekomendację, którą przedstawi w listopadzie podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. To na niej zapadnie decyzja, jak będzie wyglądać komunikacyjna przyszłość Świnoujścia.

Trzy propozycje, które są przedmiotem konsultacji:

  • scenariusz zachowawczy – priorytet mają samochody osobowe, których ruch na ulicach znacząco wzrośnie. Nie zakłada się ograniczeń dla jakiejkolwiek grupy użytkowników systemu transportowego;
  • scenariusz zrównoważony – próba zrównoważenia wszystkich środków transportu na korzyść tych bardziej ekologicznych, m.in. komunikacji miejskiej. Ruch aut pozostanie na obecnym poziomie;
  • scenariusz nastawiony na mieszkańca – ułatwienia dla podróży rowerem i pieszo, rozbudowa infrastruktury pieszo-rowerowej. Na części ulic ograniczony zostanie ruch samochodowy. Spadek ruchu aut na korzyść podróży rowerem.

Każdy ze scenariuszy jest pewnym fundamentem, na podstawie którego będziemy w kolejnych latach rozwijać komunikację w Świnoujściu – mówi Zastępca Prezydenta Świnoujścia, Barbara Michalska. – Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego tak ważne było dla nas, aby sami mieszkańcy wypowiedzieli się w sprawie tych zmian. Podkreślam, że niezależnie od wybranego scenariusza, Świnoujście jest gotowe na przyjęcie dodatkowego ruchu samochodowego po otwarciu tunelu pod Świną. Od dłuższego czasu prowadziliśmy pod tym względem szereg inwestycji. 

Głównym powodem rozpoczęcia się konsultacji społecznych jest właśnie budowa tunelu łączącego Uznam i Wolin. Jak nigdy dotąd skróci on czas podróży samochodem między wyspami. Uruchomienie tego połączenia spowoduje jednak, że istnieje ryzyko wzrostu podróży samochodami po Świnoujściu aż o 25% do 2042. Drastycznie może zmienić się sposób, w jaki mieszkańcy poruszają się po mieście.

Świnoujścianie mogą zgłaszać swoje uwagi, komentarze i pomysły w ramach konsultacji społecznych na dwa sposoby:

  • wysyłać maile na specjalną skrzynkę mailową: konsultacje@um.swinoujscie.pl;
  • wrzucać uwagi w wersji papierowej do niebieskiego pudełka z napisem „Konsultacje społeczne”. Znajduje się ono na parterze budynku Urzędu Miasta Świnoujście przy ulicy Wojska Polskiego 1/5.

Mieszkańcy szczegółowe informacje znajdą na stronie Urzędu Miasta Świnoujście: www.swinoujscie.pl

Zobacz również

W zdrowym ciele, zdrowy duch

W tym roku reprezentanci 8. Flotylli Obrony Wybrzeża nie mają sobie równych w sportach zespołowych. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.