Strona główna / Lokalne / Już wiedzą czym jest handel ludźmi

Już wiedzą czym jest handel ludźmi

W związku z obchodzonym Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi w Zespole Szkół w Świnoujściu Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I w Świnoujściu odbyły się zajęcia z uczniami, podczas których omówione zostały sposoby, jakie wykorzystują przestępcy, aby pozyskać potencjalne ofiary oraz jak bronić się przed tym, aby nie stać się towarem. Uczniowie wykazali się nie tylko ogromną wiedzą na ten temat, ale także bardzo aktywnie brali udział w dyskusji.

Może się wydawać, że handel ludźmi to problem, który występuje tylko w filmach akcji. Nic bardziej mylnego, współczesne niewolnictwo, czyli handel ludźmi jest realnym problemem, który może dotknąć każdego z nas, członków naszych rodzin czy znajomych. Jest to jedna z najcięższych zbrodni, która godzi w niezbywalne prawa człowieka, jakimi są ludzka wolność oraz godność. Przestępcy zajmujący się handlem ludźmi wykorzystują różne sztuczki, aby zwabić niczego nieświadomą ofiarę wprost w swoje sidła.

Realia mogą być szokujące. Handel ludźmi to jedno z trzech najbardziej dochodowych przestępstw na świecie. Koszt zakupu człowieka to kwota od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Współczesne niewolnictwo przybiera różne formy. Dotychczas dominującą formą była tzw. eksploatacja seksualna, która ustępuje miejsca pracy przymusowej. W dalszej kolejności jest zmuszanie do prostytucji, wykorzystanie w przemyśle erotycznym, żebractwie, zmuszanie do popełniania przestępstw, zawierania przymusowych małżeństw przy użyciu różnorodnych metod i środków w celu wykorzystania, nawet za zgodą ofiary.

Wybierając pracę za granicą, upewnijmy się, czy pracodawca, który oferuje nam zatrudnienie, faktycznie istnieje, sprawdźmy opinie na temat interesującej nas firmy oraz jej historię na rynku. To pozwoli zmniejszyć ryzyko, że zamiast upragnionej, dobrze płatnej pracy zastaniemy na miejscu istne piekło.

Przestępcy związani z handlem ludźmi biorą na swój celownik także samotne osoby, które szukają w internecie znajomości, przyjaźni czy miłości, po czym nawiązują z nimi kontakt. Posługując się zdjęciami z sieci oraz fałszywymi kontami na portalach społecznościowych, kreują fikcyjne postaci, za które później się podają. Przestępca poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie pod pretekstem rozpoczęcia wspólnego życia w innym kraju, zwabia ofiarę wprost w swoje sidła.

 

sierż. Kamil Zwierzchowski

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Zobacz również

Przytór. Tak teraz wygląda ulica Gradowa

Zakończyła się przebudowa ulicy Gradowej. Do końca stycznia wykonawca ma jeszcze usunąć usterki. To już …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.