Strona główna / Lokalne / Wiemy, ilu jest bezdomnych w Świnoujściu. Nie wszyscy chcą korzystać ze schroniska

Wiemy, ilu jest bezdomnych w Świnoujściu. Nie wszyscy chcą korzystać ze schroniska

Przy ul. Portowej 10 w Świnoujściu w Schronisku dla Osób Bezdomnych przebywające osoby pochodziły tylko z terenu Miasta Świnoujście. To 27 osób w tym 23 mężczyzn i 4 kobiety.

W miejscach niemieszkalnych (przyczepy campingowe, auta, kontenery, pustostany, szopy, garaże) przebywa 11 osób bezdomnych. Na ulicy przebywa 9 osób bezdomnych. Trzeba podkreślić, że liczba ta zmienia się, lecz liczba osób bezdomnych jest niższa w stosunku do lat poprzednich.

Osoby bezdomne, tak jak inne osoby potrzebujące pomocy, objęte są działaniami pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu. Mogą otrzymać różnorodną pomoc np. skierowanie do schroniska lub świadczenia pieniężne w formie zasiłków stałych, okresowych, celowych m. in. na żywność, leki, ubranie, po spełnieniu kryteriów określonych w ustawie o pomocy społecznej.

Jak wiadomo w mieście funkcjonuje Schronisko dla Osób Bezdomnych przy ul. Portowej 10. Do tej placówki są kierowane osoby na podstawie decyzji administracyjnych. W nagłych wypadkach, wynikających ze zdarzeń losowych, skierowanie może nastąpić bez wymaganych dokumentów, które będą skompletowane w terminie późniejszym. W okresie zimowym funkcjonuje również Ogrzewalnia przy ul. Portowej 10 w Świnoujściu.

Szczególnie w okresie jesienno – zimowym, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we współpracy z Komendą Miejską Policji oraz Strażą Miejską, w ramach akcji „Zima” wizytują miejsca, w których mogą być osoby bezdomne: altanki na działkach, bunkry, wydmy zdewastowane budynki, pustostany. Osoby te są informowane o możliwości skorzystania z pomocy, miejscu gdzie mogą skorzystać z noclegu. Pozostawiane są im ulotki z numerami telefonów do tutejszego Ośrodka oraz schroniska, numerem infolinii Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz adresem schroniska dla osób bezdomnych. Niektóre osoby bezdomne pochodzące z terenów innych gmin, po wyjaśnieniu ich sytuacji, są kierowane do ich właściwych miejscowo gmin – ośrodków pomocy społecznej.

Osoby bezdomne nie posiadające tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego są zgłaszane do świadczeń medycznych również za pośrednictwem MOPR-u. MOPR zatrudnia streetworkera, który pracuje z osobami bezdomnymi w środowisku, w którym przebywają. Do zadań streetworkera należy m. in. nawiązywanie kontaktów z osobami bezdomnymi, motywowanie ich do leczenia odwykowego i wychodzenia z bezdomności, udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych.

Zobacz również

Ruszyły wakacje! Ratownicy pilnują bezpieczeństwa kąpiących się na świnoujskiej plaży

W piątek na maszt przy bazie ratowników ratownicy wciągnęli Błękitną Flagę, międzynarodowe wyróżnienie, które otrzymały …

Jeden komentarz

  1. NO i tych 20 bezdomnych z ulicy oraz obiektów niemieszkalnych trudno będzie przekonać do zgłoszenia się na Portową 10. Sam nie pójdą, bo „tam nie wolno pić”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.