Połącz się z nami

Lokalne

W przyszłym roku do użytku zostanie oddany tunel. Czy miasto czeka komunikacyjna katastrofa i to już na wjeździe do miasta?

Opublikowano

w dniu

Jednym z problemów o których ostatnio robi się coraz głośniej, jest układ komunikacyjny, który powstaje na prawobrzeżu- tuż przed wjazdem do tunelu. Strategiczne, dwupasowe rondo będzie kluczowym elementem tego systemu. Na kilkanaście miesięcy przed otwarciem, okazuje się, że powstający właśnie układ dróg może sprawić wiele problemów i to już przed wjazdem do tunelu… zakorkować główny wjazd do miasta!

Takie potencjalne zagrożenie wynika z planów, według których nieduże, dwupasowe rondo ma obsłużyć nie tylko cały ruch do miasta przez tunel, ale także terminal promów morskich!

– Proszę sobie wyobrazić, że na to rondo w stosunkowo krótkim  czasie będzie wjeżdżać kilkaset tirów – po przypłynięciu promów ze Szwecji, a do tego cały ruch do miasta, który kiedyś był rozłożony na dwie przeprawy – mówi jeden ze zaniepokojonych urzędników samorządu. – Warto dodać, że wcześniej planowano osobny wjazd na terminal, ale z niego zrezygnowano – dodaje nie kryjąc zdenerwowania.

Z nieoficjalnych informacji jakie udało nam się uzyskać wynika, że przedstawiciele branży portowej próbowali przekonać samorząd do zmiany projektu. Jak na razie bezskutecznie, bo zdaniem osób odpowiedzialnych po stronie świnoujskiego samorządu za to przedsięwzięcie wystarczy postawiać… światła drogowe!

Samorząd na pytanie  o wyżej przedstawiony problem oficjalnie nam odpowiedział:

„Organizacja ruchu zarówno w zakresie tunelu pod Świną, jak też w zakresie drogi ekspresowej S3, jest obecnie w procesie opracowywania – zarówno dotycząca wjazdu i wyjazdu pojazdów z tunelu, jak i dojazdu pojazdów ciężarowych z terminala promowego. Zarząd terminala promowego powinien w ramach swojej inwestycji również zaprojektować rozwiązania komunikacyjne z drogami publicznymi, z uwzględnieniem skutków włączania do drogi (w tym samochodów ciężarowych z naczepami zjeżdżających z promów morskich). Przewidywane jest także wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania ruchem, w ramach wdrażania którego zaprojektowane i wprowadzone zostaną zmiany w zakresie organizacji ruchu w mieście, w tym na prawobrzeżu, obejmujące dodatkowe możliwości sterowania ruchem.”

Czy zatem już za kilka miesięcy czeka nas komunikacyjny chaos? Ile takich „niespodzianek” i potencjalnych kryzysów czeka na po otwarciu tunelu? I czy naprawdę wszystko idzie w dobrym kierunku? Wszystko wskazuje, że na to pytanie poznamy odpowiedź już za kilkanaście miesięcy, w 2023 roku gdy oddany do użytku zostanie tunel. Tylko wtedy na rozwiązanie wielu z tych problemów może być za późno.

Nasz komentarz

Co może być powodem wyjątkowego, dobrego humoru naszych samorządowców i pewność, że po otwarciu tunelu wszystko będzie działać tak jak należy? Niemal w każdym publicznym wystąpieniu Ci zapewniają nas, że wszystko jest w porządku, a nasze miasto czeka świetlana przyszłość.  Na pewno?

Czytaj dalej
6 komentarzy

1 Komentarz

 1. Lukasz temu

  4 lutego 2022 na 20:08

  Nawet jak będą początkowe problemy to tunel zmieni dalszy rozwój miasta na plus. Niech ci co straszą tunelem zajmą się lepiej swoim osieroconym elektoratem.

  • Lesiu temu

   5 lutego 2022 na 10:00

   o Basia wróciła z urlopu!

 2. hmm temu

  4 lutego 2022 na 16:44

  1. „których nie duże, dwupasowe rondo” -> raczej wcale nie takie nieduże (pisane łącznie swoją drogą). Podobne dwupasmowe rondo (a nawet mniejsze) jest w Łunowie, obsługuje obecnie ruch z 2 przepraw miejskich, terminala morskiego oraz lokalny. Ronda super radzą sobie z rozładowaniem ruchu (widać to po rondach w mieście, aż żal że miasto tak mało ich buduje – cała 11 Listopada powinna być z rondami, a nie skrzyżowaniach ze światłami). Propozycja świateł przed rondem traktuję jako nieśmieszny żart.
  2. Oczywiście, że lepiej byłoby gdyby wjazd do tunelu był bezpośredni, po osobnej estakadzie nad rondem, a zjazdy/wjazdy tak jak pozostałe węzły na drodze klasy S. Ale to już dość duży wzrost kosztów, a będąc realistami lepiej mieć tunel z takim wjazdem, niż wcale.

  • Burd temu

   5 lutego 2022 na 13:18

   Kolega chyba żartuje z tym rondem w Łunowie !! Tylko przypominam, że wyjazd z tunelu będzie powodował iż ruch na rondzie będzie ciągły a nie co 20 minut i to robi bardzo dużą różnicę i problem z równoczesnym wyjazdem z tunelu i z przeprawy morskiej (a ilość samochodów i ich częstotliwość zaraz się zwiększy po uruchomieniu następnego „stanowiska”)

   • hmm temu

    5 lutego 2022 na 22:11

    No to chyba tym bardziej nie będzie się korkować? Prędzej korki powstają po skumulowanym ruchu z przeprawy co 20 minut i skumulowanym z terminala promowego, a nie ciągłym? Przecież argument ruchu ciągłego działa właśnie na korzyść ciągłości ruchu, a nie korków.
    A to rondo na Warszowie będzie o wiele większe niż to rondo w Łunowie. Szukanie problemów na siłę. Zanim tam będą korki to minie wieeeeeele lat, teraz SDR (średni dobowy ruch) jest taki, że spokojnie takie rondo powinno to ogarnąć. Ruch musiałby bardzo wzrosnąć, a zanim to się stanie minie wiele lat, jak będą problemy będzie można przebudować ten węzeł za te X lat. GDDKiA wypuściła stosunkowo niedawno wyniki pomiarów GPR (generalny pomiar ruchu) 2021, proszę się zapoznać i zobaczyć jakie mamy tutaj na DK 3 przy Świnoujściu. To są liczby i inżyniera.

    Szukanie problemów na siłę i „strasznie tunelem” ciąg dalszy.

   • hmm temu

    7 lutego 2022 na 12:28

    Swoją drogą to co dołożyło ruchu na to rondo jest brak przejazdu dla samochodów w ciągu ul. Ludzi Morza. I przypomnę – GDDKiA planując drogę S3 miała taki przejazd w swoich planach. Ale potem przyszły konsultacje społecznie i zarówno część mieszkańców jak i część radnych taki plan oprotestowała, niby z powodu tego, że S3 w tym pierwotnym kształcie podzieliłaby dzielnicę na pół. A jest przecież zupełnie odwrotnie – teraz, aby przejechać z jednej części Warszowa do drugiej, nie będzie można po prostu przejechać ul. Ludzi Morza pod S3, tylko będzie trzeba „ładować się” naokoło i przejeżdżać przez to rondo – oczywiście zwiększając ruch na rondzie i dodatkowo jadąc naokoło… I to jest większy niż wspomniany w artykule problem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524