Strona główna / Lokalne / Tunel w Świnoujściu. Potężna maszyna wraca do Chin.

Tunel w Świnoujściu. Potężna maszyna wraca do Chin.

Potężna maszyna TBM, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Uznam i Wolin wraca do chińskiej firmy, która ją wyprodukowała. W świnoujskim porcie właśnie trwa jej załadunek na statek.

TBM przypłynęła z Chin do Świnoujścia w październiku 2020 roku. Przez kolejne tygodnie trwało jej składanie w komorze startowej na wyspie Uznam, skąd w marcu 2021 roku rozpoczęła drążenia tunelu pod Świną. Świnoujścianie nazwali maszynę TBM Wyspiarka.

Przy jej obsłudze całą dobę pracowało około 100 osób. W drugiej połowie września 2021 roku Wyspiarka dotarła do mety i „zameldowała się” w komorze odbiorczej na wyspy Wolin.

Tego typu maszyny nie nadają się do powtórnego wykorzystania przy drążeniu innego tunelu. Każda jest produkowana pod konkretną inwestycje, warunki geologiczne itd. Zamawiającym TBM był wykonawca tunelu konsorcjum PORR/Gülermak. W umowie znalazł się zapis, że po zakończeniu pracy producent odkupi maszynę za określony ułamek jej wartości (kwota jest objęta tajemnicą handlową).

Załadunek TBM na statek ma potrwać do najbliższego piątku 25 marca. Statek zacumowany jest przy Nabrzeżu Górników i dobrze widać go z Nabrzeża Władysława IV oraz portu jachtowego.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w Zachodniopomorskiem. W północnych częściach regionu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.