Strona główna / Lokalne / Tunel w Świnoujściu. Doświadczenia z budowy posłużą innym

Tunel w Świnoujściu. Doświadczenia z budowy posłużą innym

Na początku kwietnia inżynierowie budownictwa z całej Polski spotkają się w Świnoujściu na sympozjum poświęconym budowie tunelu pomiędzy wyspani Uznam i Wolin.

Podobne spotkania odbywają się zawsze przy okazji kluczowych inwestycji. W Polsce od kilku lat obserwujemy wzrost budownictwa tunelowego. Coraz więcej takich inwestycji realizowanych jest w technologii TBM.

Tak było w przypadku podwodnego tunelu dla linii metra w Warszawie, przesyłowego ścieków sanitarnych do oczyszczalni ścieków „Czajka” pod Wisłą w Warszawie, tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. A teraz tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu.

Każda z tych inwestycji to nowe doświadczenia i wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć – mówi I Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. – Sympozja, także to nasze w Świnoujściu, służą przybliżeniu szczegółów, całego procesu inwestycyjnego oraz dzieleniu się zdobytymi doświadczeniami ze specjalistami z zakresu budownictwa. 

Przedstawiciele wykonawcy konsorcjum firm PORR/Gülermak opowiedzą ze szczegółami o parametrach eksploatacyjnych i konstrukcyjnych oraz technologii wykonania tunelu, a także m.in. produkcji prefabrykatów wykorzystanych do budowy tunelu, projektowaniu i realizacji dróg dojazdowych, doborze maszyny drążącej TBM, warunkach geologiczno – inżynierskich, z jakimi musieli zmierzyć przy tej inwestycji i wyzwaniami związanymi z wykonaniem wyjść ewakuacyjnych.

Świnoujski podwodny tunel będzie najdłuższym w Polsce zrealizowanym w technologii TBM. Wraz z drogami dojazdowymi będzie miał 3,2 km, a część drążona w technologii TBM – 1760 metrów.

Głównym Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem Zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Wykonawcą – konsorcjum PORR/Gülermak. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrentz. Koszt inwestycji to ponad 900 mln złotych, z czego aż 85 procent pochodzi z Unii Europejskiej. Resztę dokłada Gmina Miasto Świnoujście ze swojego budżetu.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Świnoujski szpital: „Byliśmy na Jarmarku Wikingów”

Nawet wiking musi dbać o zdrowie – stąd obecność pracowników świnoujskiego szpitala na Festiwalu Słowian …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.