Strona główna / Lokalne / Lokalnie na rzecz ekoenergetyki. Regionalne nagrody „Zielony Feniks” przyznane

Lokalnie na rzecz ekoenergetyki. Regionalne nagrody „Zielony Feniks” przyznane

Znamy zachodniopomorskich laureatów III edycji konkursu „Zielony Feniks” na poziomie regionalnym. To nagroda przyznawana osobom, firmom czy instytucjom działającym lokalnie na rzecz ekoenergetyki. Gratulacje zwycięzcom przekazał 25 marca br. w Netto Arenie w Szczecinie wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Nagroda przyznawana jest pod auspicjami Fundacji Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS”, która to wspiera wszelkie organizacje społeczne, samorządowe i biznesowe w zakresie popularyzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii, energooszczędności, paliwa alternatywach oraz ekologicznej utylizacji odpadów.

Regionalna Komisja Konkursowa „ZIELONY FENIKS” w Szczecinie jako pierwsza w Polsce podjęła współpracę z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS” .

– Chcemy w ten sposób wyróżnić osoby, firmy i instytucje działające na teranie Pomorza Zachodniego za wkład w upowszechnianie i rozwój idei ekoenergetyki w naszym regionie – mówił wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Podjęcie współpracy wynikało z faktu, że województwo zachodniopomorskie jest wiodącym producentem energii z odnawialnych źródeł energii,  to tu działają firmy promujące OZE, produkujące elementy do farm wiatrowych, od lat prowadzone są badania naukowe dotyczące rozwoju OZE i to właśnie dlatego województwo zachodniopomorskie buduje swoją markę jako lidera rozwoju OZE. Na obszarze naszego województwa funkcjonuje 263 instalacji produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 1848,7 MW, co stanowi 19,2% mocy OZE zainstalowanych w kraju.

Laureaci III edycji regionalnej nagrody „Zielony feniks”

Kategoria I
Nagroda za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki (wsparcie polityczne, prawne, finansowe, edukacja, seminaria, publikacje)

Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o.o. Nagroda przyznana za cyklicznie organizowane konferencje z zakresu OZE, działania promocyjne prowadzone na Łasztowni, w tym eko patrol oraz kodeks bulwarowicza.

Kategoria II
Nagroda za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetyki (realizacja)

Gmina Miasto Szczecin. Nagroda przyznana za realizację szeregu programów promujących zachowania ekologiczne między innymi:
– realizacja programu „Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej Gminy Miasto Szczecin” w ramach której prowadzona jest termomodernizację energetyczną oraz montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach  należących do gminy.
– w ramach programu MEWA, Kafka, Zefirek finansowane są działania, mające na celu likwidację pieców na paliwo stałe i ich wymianę na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania.
– realizacja programu „Zakup bezemisyjnego taboru autobusowego wraz z infrastrukturą.” Wartość projektu – 29 583 345,00 zł. Wkład UE – 20 404 250,00 zł.

Kategoria III
Nagroda za osiągnięcia naukowe, badawcze w zakresie ekoenergetyki

1. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie jako Lider Konsorcjum naukowo – przemysłowego H2Buffer. Konsorcjum naukowo – przemysłowe H2Buffer tworzy ZUT jako lider, Uniwersytet Szczeciński i Enea Operator Sp. z o.o. Nagroda przyznana za prowadzone badania nad pierwszymi w Polsce rozwiązaniami związanymi z  bezobsługowym systemem stabilizacji pracy sieci dystrybucyjnej w oparciu o modułowe instalacje wodorowego bufora energetycznego.
2. Dr inż., mgr inż. arch. Karolina Kurtz- Orecka. Nagroda przyznana za działalność naukową i badawczą w zakresie efektywności energetycznej budynków oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w źródłach zaopatrujących budynki.

Dr Ewelina Kochanek. Wyróżnienie przyznane za działalność naukową i badawczą w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii.

Kategoria IV
Nagroda specjalna za całokształt osiągnięć w rozwoju polskiej ekoenergetyki

Pan Jacek Walski. Nagroda przyznana dla eksperta grupy zakupowej Województwa  oraz eksperta programu INT 190 MoRE – Modelowy Region Energii Odnawialnych wysp Uznam i Wolin oraz dla partnera w szkoleniach Województwa Zachodniopomorskiego dla gmin z naszego województwa w zakresie planowania energetycznego, oświetlenia gminnego, zakupów mediów energetycznych w ramach przetargów, możliwości pozyskania środków z UE na rozwój OZE. Za współpracę z mediami branżowymi, innowacyjność i badania. Pan Jacek Walski należy do Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz jest członkiem programu TRANSPARENCE dla europejskich firm realizujących umowy z gwarancją oszczędności (EPC) w ramach ESCO. Jest partnerem Instytutu Zarządzania, gdzie współpracując z IBM, realizował projekt „Marka i Marketing w energetyce”.

Zobacz również

W Świnoujściu przygotowują polsko-ukraiński festyn

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na pierwszy w Świnoujściu Festyn Integracyjny, polsko-ukraiński, który odbędzie się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.