Strona główna / Lokalne / Szefernaker: do gmin uzdrowiskowych trafi ponad 240 mln zł na inwestycje
Warszawa, 09.05.2022. Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnêtrznych i Administracji, pe³nomocnik rz¹du ds. uchodŸców wojennych z Ukrainy Pawe³ Szefernaker podczas konferencji prasowej dot. miêdzynarodowej konferencji szefów resortów spraw wewnêtrznych nt. kwestii uchodŸców wojennych z terenów objêtej wojn¹ Ukrainy, 9 bm. w gmachu MSWiA w Warszawie. (amb) PAP/Leszek Szymañski

Szefernaker: do gmin uzdrowiskowych trafi ponad 240 mln zł na inwestycje

Ponad 240 mln złotych trafi do gmin uzdrowiskowych w ramach przeznaczonej dla nich edycji Programu Inwestycji Strategicznych – ogłosił w sobotę w Ustce wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Dofinansowanie otrzyma 49 gmin, które wnioskowały o takie wsparcie.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker oraz rzecznik rządu Piotr Müller gościli w sobotę Ustce, gdzie na konferencji prasowej powiadomili o wynikach naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – “Polskie Uzdrowiska”.

 

Szefernaker przypomniał, że drugi nabór wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych trwał do 11 marca. W edycji “Polskie Uzdrowiska” samorządy mogły złożyć dwa wnioski – jeden do 2 mln złotych i jeden do 5 mln złotych. Dofinansowanie może wynieść do 98 procent wartości inwestycji, wymagany wkład własny gminy to 2 proc.

 

“Gminy uzdrowiskowe, które złożyły wnioski do funduszu inwestycji strategicznych, otrzymały z tego dodatkowego rozdania ponad 240 milionów złotych” – poinformował wiceminister. Jak zaznaczył, to dofinansowanie trafi do 49 gmin, które o nie wnioskowały.

 

W woj. pomorskim dofinansowanie otrzyma Ustka i Sopot. “Są to środki do 5 mln złotych na te inwestycje, które gminy złożyły, żeby zwiększać swoją bazę turystyczną i możliwości uzdrowiskowe. To są środki, które będą przeznaczone w dużej części na rewitalizację parków zdrojowych, na budowę basenów, tak, aby zwiększyć możliwości turystyczne tych gmin, czy tak jak w Ustce na modernizację dróg” – wyjaśnił Szefernaker.

 

Wiceszef MSWiA, tłumacząc konieczność wsparcia tych gmin, wskazywał na ich straty z powodu pandemii COVID-19. Do gmin w związku z lockdownem nie docierały podatki wynikające np. z opłaty uzdrowiskowej. “Gminy uzdrowiskowe w latach 2020-2021 miały duże straty związane właśnie z brakiem tych opłat, które na co dzień są w ich budżetach” – zaznaczył.

 

Szefernaker zapowiedział ponadto, że kolejną edycję Programu Inwestycji Strategicznych przeznaczoną dla wszystkich samorządów, rząd planuje rozstrzygnąć na przełomie maja i czerwca, a edycję dla gmin popegeerowskich – w drugiej połowie czerwca. Wiceszef MSWiA podkreślił, że konkretne inwestycje są możliwe dzięki dobrej współpracy rządu i samorządów i dodał, że do 95 proc. środków jest wkładem rządu.

 

Rzecznik rządu Piotr Müller dodał, że poza środkami z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, istotna dla nadmorskich gmin jest również budowa drogi ekspresowej S6 – Trasy Kaszubskiej. “Już niebawem w ciągu kilku tygodni zostanie otwarta droga między Gdynią Wielki Kack a Bożympolem Wielkim. To będzie ważny korytarz transportowy” – tłumaczył Müller i podał, że w tym roku zostaną podpisane finalne umowy na budowę dróg między Słupskiem a Koszalinem.

 

Dodał, że obecnie jest przebudowywana droga krajowa między Słupskiem a Ustką i koszt tej inwestycji wynosi ponad 150 mln zł. “Ona poprawi wartości turystyczne Ustki i łatwiejszy dojazd do tego miasta. W kompleksowy sposób patrzymy na region środkowopomorski, aby zwiększać atrakcyjność gospodarczą i turystyczną” – mówił Müller.(PAP)

 

Autor: Krzysztof Wójcik

 

kszy/ jann/

Zobacz również

Rola promów w przewozach cargo

Transport towarów drogą morską to jeden z najważniejszych elementów handlu międzynarodowego. Choć przedsiębiorcy mają do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.