Strona główna / Lokalne / Baltic Business Forum 2022 „Energia dla odbudowy Ukrainy”

Baltic Business Forum 2022 „Energia dla odbudowy Ukrainy”

– Na Ukrainie trwa rosyjska agresja, co oczywiście utrudnia kontakty gospodarcze. Ale warto dyskutować już o tym, co będzie po – miejmy nadzieję – niedługo zakończonej wojnie. A więc o procesie odbudowy Ukrainy. Również o procesie odbudowy kontaktów handlowych – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz, zapowiadając 14. Baltic Business Forum, które odbędzie się 23-25 maja w Świnoujściu. Coroczne spotkanie przedstawicieli biznesu, polityki, samorządu dotyczyć będzie sytuacji w Ukrainie. Gośćmi specjalnymi będą ambasador Andrij Deszczycia oraz mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn.
Kiedy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełensky będzie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, tego samego dnia (23 maja) w Świnoujściu rozpocznie się 14. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy”. Wydarzenie organizowane przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą w tym roku ma wyjątkowy charakter. Agresja Rosji na Ukrainę, miliony uchodźców, ogromne zniszczenia kraju – to wszystko zmieniło sytuację gospodarczą i społeczną na Wschodzie, zrujnowało ukraiński przemysł, uniemożliwiło działalność tysięcy firm, zamroziło produkcję, utrudniło wymianę handlową. Jak pomóc Ukraińcom, jak wzmocnić tamtejsze firmy, jak w nowych warunkach rozdawać kontakty biznesowe – o tym dyskutować będą przedsiębiorcy, politycy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji branżowych.
– Na Ukrainie trwa rosyjska agresja, co oczywiście utrudnia kontakty gospodarcze. Ale warto dyskutować już o tym, co będzie po – miejmy nadzieję – niedługo zakończonej wojnie. A więc o procesie odbudowy Ukrainy. Również o procesie odbudowy kontaktów handlowych, kanałów transportowych – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, podczas konferencji prasowej zapowiadające 14. Baltic Business Forum. – Ukraina bardzo cierpi dziś z tego powodu, że ma zablokowane porty na Morzu Czarnym. W związku z tym nasz potencjał, zachodniopomorskich portów, może się okazać bardzo ciekawy do wykorzystania.
Marszałek województwa przypomniał, że co roku na Baltic Business Forum jednym z głównych tematów jest energetyka. A po wybuchu wojny na Ukrainie bezpieczeństwo energetyczne Europy stało się jeszcze większym wyzwaniem. Kolejnym dyskutowanym problemem jest kryzys uchodźczy, organizacja pomocy dla uciekających przed wojną.
– Brak słów, by wyrazić wszystko to, co w związku z Ukrainą przeżywamy. Co przeżywają nasi przyjaciele z Ukrainy – przyznał Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, organizator BBF.
Podkreślił, że przedsiębiorcy czy nawet szefowie organizacji gospodarczych na Ukrainie bohatersko bronią kraju (jako ochotnicy pełnią służbę na przykład w Kijowie), ale muszą bronić również swoich firm. Wiele z nich zawiesiło działalność. Zakłady przemysłowe są równane z ziemią. Rosja systemowo niszczy infrastrukturę Ukrainy.
– Chcemy rozmawiać o tym, jak funkcjonuje ukraińska gospodarka w warunkach wojny. Ale również o tym, co będzie się działo „dzień po”. Bo jedna rzecz to zaangażowanie świata zachodniego w odbudowę Ukrainy, strumienie finansowe. Ale druga kwestia to partnerstwo z ukraińskim przedsiębiorcami. Nie odbudujemy Ukrainy bez aktywności gospodarczej samych Ukraińców – tłumaczył Jacek Piechota. – Po raz pierwszy współorganizatorem Baltic Business Forum będzie Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców Ukrainy. Na czele tego związku stoi Anatolij Kinach, były premier i minister gospodarki Ukrainy – dodał Jacek Piechota.
Anatolij Kinach przyjedzie do Świnoujścia podpisać umowę o stałej współpracy przy organizacji Forum. Gośćmi specjalnymi tegorocznego BBF będą ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia oraz mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn.
Grupa ukraińskich samorządowców i przedsiębiorców będzie uczestniczyć w obradach on-line.
Podczas 14. Baltic Business Forum debatom gospodarczym, spotkaniom ekonomistów i prawników, towarzyszyć będą takie wątki jak pomoc humanitarna, integracja, szkoła i praca dla uchodźców. Jedną z prelegentek będzie Katerina Zavizhenets, prezes Stowarzyszenia Mi-Gracja.
– Działamy w kierunku integracji nie tylko społecznej, zachęcamy do usamodzielnienia, do aktywności zawodowej – wyjaśniła Katerina Zavizhenets.
Pochodząca z Odessy szczecinianka od początku wojny na Ukrainie pomaga uchodźcom przybywającym do Polski, na Pomorze Zachodnie.
– Polska to nasz najlepszy sąsiad. Dziękuję, że nas tak gościcie – mówiła Katerina Zavizhenets podczas spotkania z mediami przed Baltic Business Forum. – Dziękuję za wsparcie naszych przedsiębiorców. Biznesy na Ukrainie nie mogą normalnie funkcjonować. Jestem przekonana, że przyjeżdżający tu są dobrym partnerem dla Polski, dla regionu.
14. Baltic Business Forum HYBRID odbędzie się w dniach 23-25 maja 2022 r. w Świnoujściu. Debaty będą się toczyć wokół kilku osi tematycznych. Np.: „Region ABC – Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne po agresji Rosji na Ukrainę. Geopolityka i gospodarka”, „Wojna, czyli nowe rozdanie w gospodarce. Problemy i szanse polskich i ukraińskich firm”, „Business wbrew wojnie. Ukraińskie doświadczenia”, „Od Nord Stream do niezależności energetycznej. Wyzwania dla Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej”. Debata o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii; „Uwolnić potencjał migracyjny”.
Trzeciego dnia zaplanowano cykl spotkań dedykowanych samorządom (BBF dla samorządów). W dyskusji „Made in Polish Regions. Jak wzmocnić potencjał eksportowy regionów?” wezmą m.in. radni sejmiku województwa zachodniopomorskiego i prezydent Wrocławia w latach 2002-18.
Więcej informacji i szczegółowy program na:
Organizatorzy: Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Miasto Świnoujście oraz Województwo Zachodniopomorskie.

Zobacz również

Dopłata do roweru elektrycznego dla każdego mieszkańca Świnoujścia? Tego chcą niektórzy radni

– Uważamy, że jest odpowiedni moment do tego, aby stworzyć program dopłat zachęcający mieszkańców naszego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.