Strona główna / Lokalne / Społeczniczki i Społecznicy zapowiadają tegoroczne działania. Spotkanie z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem

Społeczniczki i Społecznicy zapowiadają tegoroczne działania. Spotkanie z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz spotkał się dziś (17 bm.) ze Społeczniczkami i Społecznikami, którzy szykują się do realizacji tegorocznych działań, głównie na terenie gminy Dobra. A te zapowiadają się wyjątkowo ciekawie. Przed nami „Dobre Lato Filmowe”, polsko-ukraińskie warsztaty kulinarne w Mierzynie czy dobrze znane zawody i rajdy rowerowe organizowane przez klub „Gryfus”.
Gwarancja społecznych działań
„Społecznik” to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od  2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować ponad 3,1 tys. inicjatyw. Przed nami kolejnych 590 w podziale na  pięć wydzielonych w programie subregionów. Każdy z nich otrzyma szansę na realizację blisko 120 pomysłów.
–  Nazwa Programu Społecznik przy zapowiedzi różnych wydarzeń i akcji w regionie to gwarancja, że zostały one przygotowane przez lokalne organizacje pozarządowe, przez mieszkańców dla mieszkańców danej miejscowości. Wśród tegorocznych propozycji znajdziemy projekty zaangażowane społecznie, ale i zachęcające do wspólnego spędzania wolnego czasu. Serdecznie zachęcam do udziału w zaplanowanych rajdach, spotkaniach i warsztatach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
We wtorek, 17 maja 2022 r. marszałek Olgierd Geblewicz rozmawiał  z przedstawicielami organizacji pozarządowych na temat zaplanowanych działań. Podpisano umowy dotacyjne. Na spotkaniach obecni byli m.in. członkowie Stowarzyszenia Mi-Gracja, Fundacji  Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, Stowarzyszenia „Dobra Platforma”, Koła Gospodyń Wiejskich Mierzynianki czy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn.
Część tegorocznych projektów, które otrzymały wsparcie w Programie Społecznik  dotyczyć będzie  działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców. Przedsięwzięcia te przy ocenie wniosków otrzymały dodatkowe punkty, podobnie jak działania młodzieżowe i proekologiczne.
Wspólne gotowanie i warsztaty
Stowarzyszenie Mi‐Gracja dotację z programu  w wysokości 5 tys. zł  przeznaczy na działania dla dzieci i młodzieży, które znalazły schronienie przed wojną w regionie. Organizacja zaplanowała warsztaty pn. „Harmonizacja”. Mają one stanowić wsparcie w  procesie adaptacji społeczno‐emocjonalnej najmłodszych obywateli Ukrainy. Spotkania odbędą się w ogrodzie INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury.
Inny pomysł na integrację ma Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzynie, które zorganizuje polsko-ukraińskie warsztaty kulinarne. Zwieńczeniem projektu będzie wydanie dwujęzycznej książki kulinarnej. Natomiast Stowarzyszenie „Dobra Platforma” zaprosi dzieci z Polski i Ukrainy do udziału w warsztatach kwiatowych. Zaplanowano w sumie cztery takie spotkania. Integracją zajmie się także Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn. Planuje rodzinne wydarzenie w plenerze pn. „Integracja sąsiedzka dzieci”.
W tegorocznej edycji Programu Społecznik nie zabraknie także projektów sportowych i promujących turystykę rowerową. Zadba o to m.in. Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra. Ze wsparciem marszałkowskiego programu odbędzie się: Drugi Rodzinny Rajd Rowerowy po Gminie Dobra, VII Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy (trasa 15 km), Ultra Gryfus Kids 202 , VII Rodzinny Rajd Rowerowy „Do rezerwatu Świdwie z Gryfusem” (Szczecin i powiat policki).
Ciekawie zapowiada się też projekt „Dobre Lato Filmowe”. Wieczorne seanse filmowe  odbędą się latem w Wołczkowie, Dołujach i Stolcu.
Na tegoroczne działania w Programie Społecznik zostanie przeznaczona kwota 3 mln zł z budżetu województwa.
Dofinansowane projekty będą realizowane od maja do końca roku, po podpisaniu przez organizacje umów.
Ważne linki
Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2022 – 2024, w tym listy rankingowe znajdują się na:
  • stronie internetowej Operatora – Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A https://spolecznik.karrsa.eu/
  • w zakładce SPOŁECZNIK stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.:  www.wzp.pl
  • na  profilu Programu Społecznik  na Facebooku
  • W mediach społecznościowych Społeczniczki i Społecznicy wykorzystywać będą oznaczenia: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik,#społecznik, #KARR.
Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Biuro ds. organizacji pozarządowych Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
„Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego”.

Zobacz również

101. parkrun dla Horsta

Pamiętacie, jak w dzieciństwie spędzaliście się każdą wolną chwilę na dworze? Zabawy poza domem były …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.