Strona główna / Bez kategorii / Jak usprawnić w domu opiekę nad osobą niepełnosprawną?

Jak usprawnić w domu opiekę nad osobą niepełnosprawną?

W domu przede wszystkim powinno być wygodnie, ładnie i bezpiecznie. Szczególnie jednak powinniśmy pomyśleć o tych aspektach, jeżeli w domu jest osoba starsza albo niepełnosprawna. Trzeba tu wdrożyć na pewno różne praktyczne rozwiązania, które uczynią codzienne życie o wiele bardziej wygodnym.

Jakich ułatwień w domu wymaga osoba niepełnosprawna?

Bardzo często niezwykle dużym wyzwaniem będzie dla nas opieka nad osobą niepełnosprawną. Szczególnie musimy się zainteresować tutaj tym, w jaki sposób zorganizować przestrzeń w domu, aby gwarantowane było bezpieczeństwo i wygoda. Na szczęście w dzisiejszych czasach będziemy mieli dostęp do bardzo różnych praktycznych projektów, a także doradztwa internetowego. Można znaleźć wiele ciekawych stron internetowych, poprzez które będziemy mogli bardzo szybko rozeznać się w bardzo innowacyjnych propozycjach architektonicznych. Z reguły zresztą osoby niepełnosprawne albo starsze same będą wiedziały, czego im potrzeba. Dlatego trzeba przeprowadzić wiele rozmów ze wszystkimi domownikami, abyśmy wiedzieli, jakie bariery architektoniczne usunąć. Bardzo ważne będą, chociażby uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych, które powinny być zlokalizowane w odpowiednich miejscach. Nie mogą one oczywiście być zamontowane na chybił trafił byle gdzie. Trzeba bardzo szczegółowo zaplanować tego typu projekty no i oczywiście będziemy potrzebowali tu rekomendacji od bardzo doświadczonych architektów wnętrz. Nie tylko jednak chodzi o uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych, choć one będą kluczowe. Należy także zamontować kabinę prysznicową odpowiednio obszerną i ustawić tam wygodny stołek.

Czy tylko uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych są ważne?

Musimy sobie także bezwzględnie uzmysłowić, że potrzebne będą nam nie tylko uchwyty, ale chociażby odpowiednio szerokie wejście do łazienki. To jest szczególnie ważna kwestia, jeżeli chcemy, aby osoba niepełnosprawna albo starsza była w miarę samodzielna i mogła się poruszać po całym mieszkaniu bez pomocy. Ktoś taki może się poruszać na wózku albo o kulach i dlatego musi mieć gwarantowaną odpowiednią szerokość otworów drzwiowych. Poza tym koniecznie trzeba także pomyśleć o powierzchni podłogowej. Musi być maksymalnie bezpieczna. Jeżeli chodzi o łazienkę i kuchnię, to powinny tam być wyłożone płytki antypoślizgowe. Wiadomo przecież, czym może grozić upadek w przypadku osób starszych albo niepełnosprawnych. Poza tym, jeżeli jest to osoba trwale unieruchomiona, to przyda się także dysk obrotowy, który będzie ułatwiać obracanie niepełnosprawnego.

Zobacz również

Mamy 120 000! To nie fejk!

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może dotyczyć każdego z nas. Tę zakaźną chorobę wywołuje wirus …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.