Strona główna / Lokalne / Przebudowa dróg na Warszowie. Trzeba było unieważnić przetarg

Przebudowa dróg na Warszowie. Trzeba było unieważnić przetarg

Wiele lat, bo od roku 2014 trwały prace przygotowawcze do budowy i przebudowy dróg na Warszowie, po których odbywa się ruch do portu oraz pozostały ruch samochodowy. Z uwagi na wysoką rangę tematu Miasto w trybie bezkonkursowym otrzymało środki z UE w kwocie 122 mln złotych.

To stanowi 85% wartości całego przedsięwzięcia pn. „Sprawny i przyjazny środowisku dostęp do infrastruktury portu w Świnoujściu” obejmującego:

1. Przebudowę ul. Barlickiego pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Wolińską i Dworcową.

2. Budowę nowego odcinka drogi łączącej ulicę Barlickiego z drogą krajową nr 3.

3a. Przebudowę drogi powiatowej (ul. Ludzi Morza) – odcinek północny od ul. Barlickiego do ul. Norweskiej.

3b. Przebudowę ul. Ludzi Morza pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Barlickiego i nowo projektowaną drogą (tzw. obwodnicą Bazy Las).

4. Budowę odcinka drogi (tzw. obwodnicy Bazy Las) pomiędzy drogą krajową nr 3 a ulicą Ludzi Morza.

5. Budowę estakady nad torami pomiędzy drogą S3 a ul. Ku Morzu.

6. Przebudowę ul. Ku Morzu.

Koszt całej inwestycji szacowano na ok. 145 mln zł.

Długi proces przygotowawczy. Dlaczego?

Proces przygotowawczy znacznie się przedłużył, głównie z powodu konieczności koordynacji z innymi inwestycjami prowadzonymi w tym obszarze przez PKP (modernizacja linii kolejowych) oraz GDDKiA (budowa S3). Ponadto spółka Gaz System w styczniu 2021 r. zwróciła się z wnioskiem o zmianę przebiegu drogi Ku Morzu prowadzącej m.in. do latarni morskiej.

Z tego powodu Miasto zwróciło się z prośbą o koordynację wszystkich inwestycji do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. To przyspieszyło i ostatecznie pozwoliło ukończyć projektowanie części dróg a następnie ogłosić przetarg na budowę. Zmieniony przebieg drogi Ku Morzu w dalszym ciągu jest w procesie projektowania przez Gaz System.

Wzrosły ceny

Niestety w ostatnim czasie znacznie wzrosły ceny w budownictwie i oferty na poszczególne drogi przekroczyły kwoty, jakimi Miasto dysponowało na realizację tego przedsięwzięcia. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze nie tylko koszt robót z ofert wykonawców, ale również koszty nadzoru nad robotami, projektów budowlanych oraz rezerwę na wzrost cen i roboty nie dające się wcześniej przewidzieć.

Miasto szacuje, że dla ukończenia zadania niezbędna jest dodatkowa kwota w wysokości ok. 60-80 mln zł. To koszt budowy estakady nad torami prowadzącej z drogi S3 do ul. Ku Morzu, w kierunku terminala LNG.

Estakada do portu i gazoportu

Z racji tego, że na razie ruch z terminala nie jest duży, Miasto zaproponowało odstąpienie od realizacji estakady w tym etapie, przekierowanie ruchu z LNG w kierunku realizowanego przez GDDKiA węzła S3 prowadzącego ruch do przyszłego terminala kontenerowego. w miejsce estakady zaproponowało przywrócenie do projektu przebudowy ul. Fińskiej, po której odbywa się intensywny ruch ciężarowy z Terminala promowego.

Niestety, taki pomysł nie znalazł poparcia u głównego interesariusza tej inwestycji, czyli Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, dla którego budowa estakady nad torami jest niezbędnym elementem do realizacji już na obecnym etapie. Wniosek Miasta o finansowanie tego odcinka drogi przez ZMPSiŚ lub inny podmiot skarbu państwa pozostał bez odpowiedzi.

Trzeba zaznaczyć, że estakada nad torami będzie służyć wyłącznie pojazdom jadącym do portu i terminala LNG, stąd oczekiwanie współudziału tych podmiotów w realizacji tego kosztownego obiektu, zarówno na etapie budowy jak później w okresie eksploatacji. Centrum Unijnych Projektów Transportowych udzielające Miastu środki z UE jest przychylne wnioskowanej przez Miasto racjonalnej na tym etapie zmianie (wykonano nowe studium wykonalności, które potwierdza spełnienie warunków dofinansowania). Jednak warunkuje zmianę umowy o dofinansowanie poparciem ZMPSiŚ oraz decyzją Ministra Infrastruktury. A takich brak.

W kolejnym rozdaniu

W tych okolicznościach  Miasto zostało zmuszone do unieważnienia przetargu. Kolejny przetarg niewątpliwie nie zapewni tańszych ofert, więc Miasto będzie teraz oczekiwało w dalszym ciągu na dodatkowe wsparcie finansowe. Wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie ponownie zabiegać o środki zewnętrzne na powyższe przedsięwzięcie z nowej perspektywy unijnej 2021-2027.

Pozostaje więc czekać i mieć nadzieję na pomyślne zakończenie. Ulice Barlickiego, Ludzi Morza, Fińska są bowiem w bardzo złym stanie technicznym i coraz bardziej niebezpieczne dla ruchu. Obecna ul. Ku Morzu z powodu bezpieczeństwa terminala LNG może być niebawem zamknięta. Nową, w zmienionym przebiegu, gwarantuje jednak wybudować Gaz System, ale prawdopodobnie już bez wsparcia ze środków unijnych będących w puli Miasta, o co spółka ta zabiegała.

Tymczasem Miasto oficjalnie wystąpiło z wnioskiem o dofinansowanie już zrealizowanych prac projektowych, które opiewają na kwotę ok. 6 mln zł. Wg. CUPT warunkiem tak znaczącej zmiany jest zgoda rządu na wpisanie dofinasowanie budowy dróg na podstawie ww. projektów w nowej edycji środków w trybie bezkonkursowym.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Świnoujski szpital: „Byliśmy na Jarmarku Wikingów”

Nawet wiking musi dbać o zdrowie – stąd obecność pracowników świnoujskiego szpitala na Festiwalu Słowian …

3 komentarze

  1. Miasto zostalo ograne przez LNG, które z własnych środków przebudowało ul. Ku Morzu i teraz tlumaczac to względami bezpieczeństwa planuje jej zamknięcie. Stąd konieczność wytyczenia nowego przebiegu drogi do lokalnych atrakcji latarni i fortu. Urażone miasto odbiło piłeczkę wycofując się z finansowania estakady nad linia kolejową do nowego węzła drogowego na S-3. W efekcie LNG chce dojazdu do terminala z S-3 poprzez węzeł przy wylocie tunelu z ul Fińską i wiaduktem przez tory i prawdopodobnie dogadując sie z Portem przez ich teren do do swojego terminalu. Pozostaje więc pytanie po co zbudowano wiadukt nad torami od Barlickiego do ul. Ku Morzu. Czyżby dzisiejszy Gaz System odstąpi za sowitą oplata ul. Ku Morzu dla projektowanego Terminalu Kontenerowego a ciężarówki z gazem będą dojeżdżać do Terminalu Gazowego poprzez ul. Fińska, Dworcową, Bunkrową i teren Portu do ul. Ku Morzu?

  2. Miasto zostalo ograne przez LNG, które z własnych środków przebudowało ul. Ku Morzu i teraz tlumaczac to względami bezpieczeństwa planuje jej zamknięcie. Stąd konieczność wytyczenia nowego przebiegu drogi do lokalnych atrakcji latarni i fortu. Urazone miasto odbiło piłeczkę wycofując się z finansowania estakady nsd linia kolejową do nowego węzła drogowego na S-3. W efekcie LNG chce dojazdu do terminala z S-3 poprzez węzeł przy wylocie tunelu z ul Fińską i wiaduktem przez tory i prawdopodobnie dogadując sie z Portem przez ich teren do do swojego terminalu. Pozostaje więc pytanie po co zbudowano wiadukt nad torami od Barlickiego do ul. Ku Morzu. Czyżby dzisiejszy Gaz System odstąpi za sowitą oplata ul. Ku Morzu dla projektowanego Terminalu Kontenerowego a ciężarówki z gazem będą dojeżdżać do Terminalu Gazowego poprzez ul. Fińska, Dworcową, Bunkrową i teren Portu do ul. Ku Morzu?

  3. ┌∩┐(◕_◕)┌∩┐

    Dlaczego sponsorujemy zachcianki jakimś przybłędom?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.