sobota , 1 października 2022
Strona główna / Lokalne / Komunikacja miejska. Będzie 5 nowych Solarisów

Komunikacja miejska. Będzie 5 nowych Solarisów

Najpóźniej za rok Komunikacja Autobusowa sp. z o.o. odbierze 5 nowych autobusów wyprodukowanych przez Solaris Bus & Coach sp. z o.o. Dziś Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podpisał w tej sprawie umowę. Koszt zakupu nowych autobusów to 6,9 mln złotych, z czego 4,2 mln złotych to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Jesteśmy gotowi dostarczyć autobusy jeszcze przed wakacjami przyszłego roku – powiedział Waldemar Wlazło, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowo-Zachodniego Solaris Bus & Coach sp. z o.o.

Niskie podłogi, klimatyzacja, porty USB

Dostawca nowych autobusów został wybrany w drodze przetargu nieograniczonego, który ogłoszony był w marcu tego roku. Zamówienie było podzielone na dwie części. Pierwsza dotyczyła dwóch autobusów o długości od 10,2 do 10,5 metrów i pojemności 75-88 pasażerów, w tym co najmniej 23 miejsca siedzące. Natomiast druga to 3 pojazdy o długości 11,5 do 12,2 metrów i pojemności 85-98 pasażerów z przynajmniej 27 miejscami siedzącymi.

Wymagane były m.in. niska podłoga, klimatyzacja i ogrzewanie, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, monitoring i kamery zewnętrzne, system informacji pasażerskiej i system zliczania pasażerów.

Kolejnym wymogiem była niskoemisyjność – napęd spalinowy Diesla spełniający normę EURO 6, silniki o mocy co najmniej odpowiednio 200 i 220 kW oraz pojemności odpowiednio 6,5-11 l i 9,2-11 l) oraz dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dla obu części zamówienia oferty złożyła firma Solaris Bus & Coach sp. z o.o. Oferta za pierwszą część to 2. 718 300 zł brutto, a drugą –  4. 225 050 zł brutto.

Spełniają najwyższe normy

21 lipca 2022r. ogłoszono wyniki przetargu. Po potwierdzeniu promesy do realizacji zadania inwestycyjnego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, dziś 16 sierpnia 2022r. Prezydenta Świnoujścia podpisał umowę na dostawę autobusów Solaris Urbino 10,5 oraz Solaris Urbino 12.

Są to autobusy, które mają najwyższą obecnie normę emisyjną dla pojazdów spalinowych Euro 6 – powiedział Waldemar Wlazło, który podpisał umowę z imieniu Solaris Bus &Coach.

Wraz z zawarciem umów dostawy podpisano trójstronne umowy gwarancyjno-serwisowe pomiędzy Solaris Bus & Coach sp. z o.o. jako Wykonawcę, Gminę-Miasto Świnoujście jako Zamawiającego  oraz Komunikację Autobusową sp. z o.o. jako Użytkownika.

Umowa zakłada dostarczenie nowych autobusów w terminie 12 miesięcy. Jednak jak zapewnił Waldemar Wlazło, jeśli (np. w związku z uruchomienie tunelu pod Świną) będzie taka potrzeba, to spółka dostarczy pojazdy wcześniej, jeszcze przed sezonem letnim.

W podpisaniu umowy udział wzięli również Anna Pawlak (na pierwszym zdjęciu pierwsza od prawej) z Banku Gospodarstwa Krajowego, który potwierdził promesę do realizacji zadania inwestycyjnego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych oraz Marzenna Łazowik z Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. w Świnoujściu (na zdjęciu druga od lewej).

Środki na nowe pojazdy dla miejskiej komunikacji to nie jedyne uzyskane przez Miasto Gminę Świnoujście z Rządowego Funduszu Polski Ład. Kolejne 35 mln złotych Miasto otrzymało na budowę nowej stacji uzdatniania wody na Mulniku oraz 5 mln złotych na nową leśną promenadę.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Chcesz pracować w dziale utrzymania tunelu? Jest praca

Jest praca. Inspektor w dziale utrzymania tunelu pod Świną. Kandydaci powinni mieć wykształcenie min. średnie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.