Strona główna / Lokalne / Minister Moskwa: na pewno na ten sezon węgla nie zabraknie
Mazowieckie, 31.08.2022. Sk³ad wêgla w jednej z podwarszawskich miejscowoœci, 31 bm. Trwa trudna sytuacja na rynku wêgla kamiennego. (ls/dw) PAP/Leszek Szymañski

Minister Moskwa: na pewno na ten sezon węgla nie zabraknie

Na pewno na ten sezon węgla nie zabraknie ani w energetyce, ani w ciepłownictwie, ani w gospodarstwach domowych – zapewniła w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

„Tego węgla z importu nie zabraknie, obie spółki realizują wszystkie zamówienia zgodnie z planem. I to sortowanie też jest szybko realizowane, następnie przekazywane na takie zbiorcze zsypiska w kraju, potem na składy” – powiedziała Moskwa w poniedziałek w Programie 3 Polskiego Radia.

 

Premier Mateusz Morawiecki polecił w czerwcu ściąganie węgla dwóm spółkom, które się w tym wyspecjalizowały: PGE Paliwa i Weglokoks.

 

„Na pewno na ten sezon tego węgla nie zabraknie ani w energetyce, ani w cieple, ani w gospodarstwach domowych” – zapewniła Moskwa.

 

Jak mówił w ubiegłym tygodniu szef rządu, PGE Paliwa i Weglokoks „ściągają węgiel z Kolumbii, Indonezji, z innych kierunków i następnie odsiewają ten węgiel, sortują po to, żeby odsiać ten węgiel o większym przekroju po to, żeby on się nadawał do tych pieców, które mogą spalać tylko tego typu węgiel”.

 

W kwietniu br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium naszego kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi. (PAP)

 

autor: Aneta Oksiuta

 

aop/ mmu/

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.