poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Bez kategorii / Serwer wirtualny zamiast hostingu współdzielonego. Jak wybrać najlepszy VPS?

Serwer wirtualny zamiast hostingu współdzielonego. Jak wybrać najlepszy VPS?

Wybierany najczęściej i powszechnie uważany za podstawową usługę hostingową jest bez wątpienia hosting współdzielony. Swoja popularność zawdzięcza przede wszystkim łatwości obsługi – żeby swobodnie korzystać z tej opcji nie trzeba posiadać umiejętności administrowania serwerem. Poza tym hosting współdzielony jest stosunkowo tani i wystarczający technicznie w przypadku prostych stron www czy mniejszych sklepów online.Jednak gdy zainteresowanie twoją witryną ze strony internautów jest coraz większe, hosting współdzielony może okazać się za mało wydajny. W tej sytuacji potrzebne będzie bardziej zaawansowane rozwiązanie, najlepiej w postaci wirtualnego serwera VPS. Czy taka usługa jest kosztowna? Jakie serwery VPS są dziś uważane za najlepsze? Jak wybrać odpowiednią ofertę rynkową? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w tekście poniżej.

Różne rodzaje hostingu – którą usługę wybrać?

Ceny hostingu wyznaczane są według dość prostej zasady: im bardziej rozbudowana usługa, tym wyższy koszt dla klienta. Z tego powodu najtańszym rozwiązaniem dla użytkownika jest hosting współdzielony, nieco droższy, choć wciąż stosunkowo tani – serwer VPS, a opcję najdroższą stanowi serwer dedykowany.

Jaka jest różnica pomiędzy tymi usługami oraz jakie jest ich przeznaczenie? W przypadku hostingu współdzielonego, poza niską ceną, ważna jest także prosta konstrukcja usługi, która nie wymaga od użytkownika żadnych umiejętności z zakresu zarządzania serwerami. Za organizację udostępnianej przestrzeni odpowiada operator, natomiast klient jedynie korzysta z hostingu i nie musi dbać o żadne aspekty techniczne. Opcja ta sprawdza się w przypadku  prostej strony www o mniejszym ruchu oraz niewielkiego sklepu internetowego. Gdy jednak ruch rośnie powyżej setek wizyt dziennie, hosting taki może okazać się nieefektywny. Należy wówczas rozpatrzyć rozwiązanie w postaci serwera VPS. Usługa ta może być też przydatna do:

  • tworzenia oprogramowania;
  • prowadzenia własnego serwera pocztowego;
  • nauki administrowania serwerów.

Najbardziej rozbudowaną formą hostingu jest serwer dedykowany. W przypadku hostingu współdzielonego na jednym serwerze swoje pliki przechowuje wielu użytkowników. Przy usłudze VPS użytkowników serwera jest znacznie mniej, ale jednak ciągle więcej niż jeden. Z kolei dla serwerów dedykowanych obowiązuje zasada, że pojedynczą fizyczną maszyną zarządza wyłącznie jeden klient. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie głównie w przypadku dużych instytucji, które przetwarzają znaczące ilości danych, w tym danych wrażliwych (urzędy, banki, szpitale).

Czym dokładnie jest VPS?

VPS to skrót od angielskiego Virtual Private Server. Określa się nim specyficzną usługę hostingową nazywaną wirtualnym serwerem prywatnym.  VPS to przyznana w ramach umowy z operatorem internetowym cześć serwera, która stanowi pewną całość działającą jak odrębna maszyna fizyczna. Stąd określenie „wirtualny”. Użytkownik otrzymuje od dostawcy usługi określoną przestrzeń dyskową do dyspozycji, a także dostęp do parametrów technicznych hostingu. Zarządza wirtualną przestrzenią, która została mu udostępniona tak, jakby administrował całym fizycznym serwerem. VPS wyposaża się w indywidualny system plików, alokacji i użytkowników. Rozwiązanie daje możliwość zainstalowania na wirtualnym serwerze dowolnego zestawu aplikacji. Jak nietrudno zauważyć, VPS to opcja hostingowa lokowana pomiędzy hostingiem współdzielonym, a serwerem dedykowanym.

Jak wybrać odpowiedni serwer VPS?

Oferty proponowane przez operatorów internetowych zwykle mają więcej niż jeden wariant. Najczęściej wybrać można do trzech lub nawet czterech opcji, co pozwala lepiej dopasować hosting do twoich potrzeb. Przed podjęciem decyzji warto szczególnie przyjrzeć się takim parametrom jak:

  • oferowana pojemność dyskowa – różnice mogą sięgać nawet kilkuset GB;
  • pojemność pamięci operacyjnej (RAM);
  • specyfikacja procesora – istotna jest zwłaszcza liczba wątków, rdzeni oraz częstotliwości taktowania, ponieważ najbardziej wpływają na jego wydajność;
  • stacje dysków – najszybsze rozwiązania to dziś dyski SSD;
  • liczba dostępnych adresów IP.

Ważna jest także technologia wirtualizacji oraz współczynnik SLA, który zapewnia ciągłość dostępu do usług.

Zobacz również

Praca z domu a wysokość rachunków za energię elektryczną

Od momentu odwołania stanu epidemii w naszym kraju, wiele firm zdecydowało się na powrót pracowników …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.