Strona główna / Lokalne / Prezes PKN Orlen: gazu w Polsce nie zabraknie
PAP/Tomasz Waszczuk

Prezes PKN Orlen: gazu w Polsce nie zabraknie

Gazu w Polsce nie zabraknie – zapewnił w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami, a magazyny gazu są wypełnione w 100 procentach.

Jak mówił podczas środowej konferencji szef PKN Orlen, podpisany w środę z amerykańską firmą Sempra Infrastructure kontrakt na dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r. jest ważny, „by zabezpieczać dodatkowo nasz system i wzrost zużycia gazu w Polsce, ale i w regionie”.

 

Wskazał, że mamy też zabezpieczoną logistykę. „To jest 8 gazowców, które będą dostarczać ten gaz do Polski. Już dwa gazowce zostały odebrane, pozostałe gazowce będą odebrane do 2025 r.” – wskazał.

 

Jak zaznaczył, „to nie jest tylko kontakt, ale cała logistyka”. „Bez logistyki, która powstała wcześniej, która powstaje, nie bylibyśmy bezpieczni” – dodał.

 

Obajtek zapewnił jednocześnie Polaków, że gazu nie zabraknie. „Jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami” – dodał. Jak wskazał, w 100 proc. mamy wypełnione magazyny gazu (3 mld 200 mln m sześc.). Wydobycie krajowe to 3 mld 700 m sześc. gazu – mówił.

 

„80 proc. zarezerwowanych mocy – Baltic Pipe to jest 6 mld 500 mln metrów sześć. gazu, w tym niedawno podpisany kontrakt z firmą Equinor wynegocjowany na 2,5 mld m. sześc. gazu” – przypomniał. Dodał, że na szelfie norweskim wydobywamy dziś ok. 3 mld m sześc. gazu.

 

„Tam dokonujemy procesów inwestycyjnych i będziemy dokonywać coraz większych procesów inwestycyjnych. W ciągu paru lat zwiększymy wydobycie do 4 mld m sześc. gazu” – zapowiedział.

 

Jak zapewnił Obajtek, „to zabezpiecza nasze bezpieczeństwo”. Zaznaczył, że również „mamy w 100 proc. wykorzystanie Gazoportu – to jest ok. 6 mld m sześc.”. (PAP)

 

autorka: Magdalena Jarco

 

maja/ wkr/ ab/ pad/

Zobacz również

ŚOT organizuje bezpłatne spacery z przewodnikami. Pierwszy już w sobotę

Tajemnicze podziemia, które wyglądają tak, jak w 1945 roku. Nabrzeże, przy którym został zbombardowany przez …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.