Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Nowoczesna stacja uzdatniania wody dla Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

Pixabay

Trwa przetarg na budowę stacji uzdatniania wody pitnej z ujęcia Mulnik. Będzie to – obok już istniejących stacji „Wydrzany” i „Granica” – trzecie źródło wody dla Świnoujścia. Stacja powstanie w ramach programu zaopatrzenia Świnoujścia w wodę, który prowadzi Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

W pierwszym – już trwającym – etapie, konsorcjum firm STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa oraz STRABAG AG z Austrii buduje nowe ujęcie wody wraz z infrastrukturą towarzyszącą na Mulniku. Drugim etapem będzie budowa stacji uzdatniania wody z tego nowego ujęcia.

Zapewne pamiętają Państwo złe doświadczenia z odsalarni, jaką miasto wybudowało przed laty. Ówczesna technologia była bardzo kosztowna, przez co kwoty, które mieszkańcy miasta musieli wnosić za wodę, wrosły wielokrotnie. Od tego czasu wiele zmieniło się na lepsze. Nowoczesne technologie umożliwiają uzyskiwanie dobrej jakości wody w zdecydowanie niższych cenach, a przewidywany wzrost opłat po wybudowaniu stacji uzdatniania wody w Świnoujściu nie powinien być wyższy niż 20-25 procent. Stąd decyzja samorządu o optymalnym wyborze metody uzdatniania wody.

UM Świnoujście

Dlaczego inwestycja będzie akurat na Mulniku?

– Wobec braku dodatkowych zasobów wody podziemnej, w ilościach umożliwiających pokrycie zapotrzebowania na wodę pitną w lewobrzeżnej części Świnoujścia, analizowaliśmy możliwość pozyskania wody powierzchniowej z akwenów sąsiadujących z miastem – mówi Małgorzata Bogdał, dyrektor ZWiK. – W Świnoujściu jedynym źródłem wody powierzchniowej jest woda zasolona. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o wyborze lokalizacji ujęcia wody powierzchniowej, w pierwszej kolejności wykonane zostały analizy w zakresie jakości i stabilności parametrów wody powierzchniowej oraz dostępności terenu pod lokalizację ujęcia wody. Następnie przeprowadzono analizę możliwych wariantów sposobu ujmowania wody, między innymi takich jak pobór wody powierzchniowej poprzez studnie infiltracyjne zlokalizowane nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego i przy akwenie Mulnik, wybudowanie stawów infiltracyjnych w tych lokalizacjach, pobór wody powierzchniowej z wykorzystaniem drenów zapuszczonych pod starorzeczem Świny. Na tej podstawie wytypowano optymalną lokalizację i sposób pracy ujęcia wody. Ostatecznie podjęta została decyzja o budowie ujęcia wody powierzchniowej, słonawej, zlokalizowanego w starorzeczu rzeki Świny – Mulnik i budowie stacji uzdatniania wody słonawej.

Dziś zaopatrzenie Świnoujścia w wodę pitną oparte jest na wodzie podziemnej, ujmowanej ze studni głębinowych zlokalizowanych w lewobrzeżnej i prawobrzeżnej części miasta. W 2019 r. zaczęły obowiązywać stopniowe ograniczenia możliwości poboru wody podziemnej w lewobrzeżnej części miasta o ok. 1/3 od dotychczasowych dostępnych zasobów wody. Ograniczenia te są wynikiem pogarszania się jakości wód podziemnych, w szczególności wzrostu zawartości chlorków.

– By zminimalizować proces pogarszania jakości wód podziemnych, wprowadziliśmy program naprawczy – dodaje Małgorzata Bogdał. – W tym działania ograniczające wielkość poboru wody oraz pozyskanie alternatywnych źródeł wody pitnej dla Świnoujścia.

Odwrócona osmoza: na czym polega odsalanie wody

Proces odwróconej osmozy jest najczęściej wykorzystywanym procesem do uzdatniana wody słonawej, tak by nadawała się do picia. Taka metoda będzie również funkcjonować w Świnoujściu. Na czym polega? Na separowaniu z wody substancji w niej zawartych przy użyciu specjalnych membran. Trafiająca na membrany woda, zawierająca np. chlorki, sód, siarczany, magnez, wapń, jest ich pozbawiana. Po przejściu przez membrany otrzymuje się praktycznie czystą wodę. Ilość zatrzymanych chlorków na membranach osiąga 98 %. Mając na uwadze fakt, że w woda ujmowana z akwenu Mulnik (słonawa) może zawierać nawet 4.000 mg/l chlorków, to po filtracji na membranach ich zawartości spadnie do poziomu ok. 80,0 mg/l – przy normie dla wody pitnej wynoszącej 250,0 mg/l. Z wody słonej zostanie uzyskana woda słodka.

Układ technologiczny przewidywany na planowanej do budowy stacji uzdatniania wody słonawej w pierwszej kolejności będzie oczyszczał wodę ze związków żelaza, manganu, jonu amonowego, a także usuwał substancje organiczne. Wszystko po to, by na membrany do odwróconej osmozy trafiała woda jak najlepiej oczyszczona z tych substancji. Ponieważ proces odwróconej osmozy usuwa z wody także ważne dla zdrowia minerały, takie jak na przykład wapń i magnez, dlatego w projektowanej stacji uzdatniania wody przewiduje się jej wzbogacenie w wymienione pierwiastki. Zanim woda trafi do sieci miejskiej, zostanie zmieszana z wodą podziemną uzdatnianą obecnie na stacji uzdatniania wody Wydrzany. Woda będzie mieszana w odpowiedniej proporcji, zyskując wspomniane minerały.

Podstawowe zalety metody odwróconej osmozy to skuteczność w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń. Membrany pozwalają skutecznie usunąć chlorki, ale także stanowią dodatkową barierę dla bakterii i wirusów. Do wad metody zaliczyć należy spore straty wody – usuwane z wody sole są odprowadzane z procesu uzdatniania jako tzw. „solanka”. Stanowi ona blisko 30 % strumienia wody podawanej na membrany. W projektowanym układzie technologicznym solanka będzie odprowadzana z powrotem do środowiska wraz ze ściekami oczyszczonymi w oczyszczalni. Tym samym przed odprowadzeniem do środowiska będzie ona rozcieńczana uzyskując stężenie nie większe niż jest w akwenie, do którego będzie zrzucana. Drugą wadą membran odwróconej osmozy są koszty związane z przetłaczaniem wody przez membrany. By przepchnąć wodę przez układ membran konieczne jest wytworzenie dużego ciśnienia, które w zależności od temperatury wody jest wyższe (przy niskich temperaturach) lub niższe (latem). Na szczęście profil produkcyjny wody pitnej w Świnoujściu sprzyja optymalizacji tych kosztów – ponieważ szczególnie wysokie zapotrzebowanie na wodę występuje właśnie latem, czyli przy najniższym ciśnieniu potrzebnym do przetłoczenia wody przez membrany.

Na świecie jest sporo układów uzdatniających wodę na potrzeby mieszkańców metodą odwróconej osmozy (po sąsiedzku – ok 100 km od Świnoujścia – miejscowość Lussow), ale także liczne stacje w Hiszpanii (np. Barcelona), Szwecji czy Izraelu.

Ile to będzie kosztować?

Realizacja inwestycji budowy nowego źródła wody dla Świnoujścia została podzielona na dwa zadania tj.: budowa ujęcia wody powierzchniowej słonawej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dla zaopatrzenia w wodę m. Świnoujście – realizacja zadania w trybie zaprojektuj i wybuduj oraz budowa stacji uzdatniania wody powierzchniowej słonawej w Świnoujściu wraz z infrastrukturą. Zadanie pierwsze jest już w trakcie realizacji. a jego zakończenie planowane jest na ostatni kwartał 2023 r. Koszt realizacji inwestycji, zgodnie z zapisami umowy, wynosi 11 627 000 zł. netto. Inwestycja jest finansowana ze środków z pożyczki z NFOŚiGW uzyskanej w ramach programu priorytetowego „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”. Regulamin programu przewiduje uzyskanie umorzenia do 30 % wysokości pożyczki. Na budowę stacji uzdatniania wody powierzchniowej słonawej Gmina Miasto Świnoujście uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, w wysokości 35 000 000 zł. Zadanie będzie realizowane w trybie „ zaprojektuj i wybuduj”. Planowany termin podpisania umowy z wykonawcą to maj 2023. Przewidywany czas realizacji inwestycji to 33 miesiące od podpisania umowy z wykonawcą.

– Wydatki na inwestycję spowodują tylko nieznaczny wzrost kosztów pozyskania wody dla mieszkańców miasta – mówi Małgorzata Bogdał. – Z naszych analiz wynika, że utrzymamy średnie ceny na tle kraju. To był główny powód, dla którego zdecydowaliśmy się na tę inwestycję.

Czytaj dalej
2 komentarze

1 Komentarz

  1. Miki Maus temu

    29 marca 2023 na 20:48

    Skończy się biesiadowanie i popijawy na Mulniku 🙂

  2. grzegorz gruzz temu

    29 marca 2023 na 20:22

    Woda w mulniku jest słonawa a przy cofce bardziej słona. Próbowano na zalewie- klapa, próbowano w Karsiborze- klapa,że słoną w parku-klapa. Znów miliony pójdą w błoto jakie znajduje się na dnie mulnika.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Zawody kolejnej edycji „Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych”

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

25 kwietnia 2024 r., na Stadionie Miejskim odbyły się kolejne zawody VII  edycji „Świnoujskich  Czwartków Lekkoatletycznych”.
Czwartki Lekkoatletyczne to impreza o zasięgu ogólnokrajowym, podczas której dzieci ze świnoujskich szkół rywalizują ze sobą podczas rundy jesiennej i wiosennej w trzech kategoriach wiekowych w następujących konkurencjach: bieg na 60 m, 300 m, 600 m (dziewczęta) i 1000 m (chłopcy), skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową. Organizatorem zawodów jest Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Najlepsi uczestnicy tegorocznej edycji, tradycyjnie już, wezmą udział w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w Łodzi w dniach 15-16 czerwca 2024 r. Ogólnopolski finał zawodów jest jedną z największych imprez lekkoatletycznych w Europie dla dzieci w wieku do 12 roku życia, trwa dwa dni i bierze w niej corocznie udział kilka tysięcy dzieci z całej Polski.
Najlepsze wyniki uzyskane przez naszych młodych biegaczy w dniu 25.04.2024r.

Dziewczęta
60 m
2013 i młodsi – Helena Grudzień STSG – 9,10
2012 – Lena Kowalska SP2 – 9,40
2011 – Aleksandra Pancer Sp6 – 8,61

Chłopcy
60 m
2013 i młodsi – Alan Olszewski SP6 – 12,17
2012 – Szymon Nadratowski SP1 – 9,41

Dziewczęta
300 m
2013 i młodsi – Natalia Smolińska SP6 – 51,99
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 50,16

Chłopcy
300 m
2013 i młodsi – Nikodem Giłka Sp4 – 55,19
2011 – Bruno Blankowski SP6 – 85,50

Dziewczęta
600 m
2013 i młodsi – Natalia Włodarczyk SP6 – 2.28,64

Dziewczęta
skok w dal
2013 i młodsi – Helena Grudzień STSG – 3,80
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 3,93
2011 – Aleksandra Pancer SP6 -4,55

Chłopcy
skok w dal
2013 i młodsi – Nikodem Giłka SP4 – 3,15

Dziewczęta
rzut piłeczką palantową
2013 i młodsi – Natalia Włodarczak SP6 – 20,00
2012 – Alicja Wiśniewska SP6 – 17,00

Chłopcy
rzut piłeczką palantową
2013 i młodsi – Michał Szyszka SP6 – 20,00
2012 – Szymon Nadratowski SP1 – 32,00

Pełny komunikat z zawodów na stronie www.osir.swinoujscie.pl

Kolejne zawody odbędą się już 9 maja 2024 r., godzina 16.00, Stadiom Miejski w Świnoujściu ul. Matejki 22 – serdecznie zapraszamy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych sukcesów sportowych.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Abonament za parkowanie w innym miejscu. Zmienia się operator strefy

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Zmiany dla kierowców w Świnoujściu. Z początkiem maja zmieni się operator Strefy Parkowania – informuje Twoje Radio.

– Nie będzie to już prywatna spółka, która dotąd zajmowała się tym, tylko Komunikacja Autobusowa – spółka należąca do miasta. To, co powinni wiedzieć mieszkańcy czy korzystając ze strefy, to że od 1 maja Biuro Strefy Płatnego Parkowania zlokalizowane będzie przy ulicy Grunwaldzkiej 72 przy przejściu granicznym Świnoujście Garz i tam trzeba będzie załatwiać wszystkie sprawy związane z opłatami dodatkowymi i z abonamentem z którego korzystają mieszkańcy – wyjaśnia Jarosław Jaz z Urzędu Miasta Świnoujście.

Stawki opłat za parkowanie w SPP pozostają bez zmian.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szczecin: pięcioro poszkodowanych po zderzeniu brytyjskich pojazdów wojskowych

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Na ul. Szosa Stargardzka w Szczecinie doszło do zderzenia brytyjskich pojazdów wojskowych jadących w kolumnie – poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie mł. bryg. Tomasz Kubiak. Poszkodowanych zostało pięcioro żołnierzy – podało pogotowie.

Do zdarzenia doszło po godz. 17 na ul. Szosa Stargardzka (dk10) w Szczecinie.

„Zderzyły się brytyjskie pojazdy ciężarowe jadące w kolumnie. Trzy pojazdy zostały uszkodzone” – poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie mł. bryg. Tomasz Kubiak. Jak dodał, poszkodowani zostali przekazani pogotowiu ratunkowemu.

Natalia Dorochowicz, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, przekazała PAP, że na miejsce przyjechały trzy zespoły ratownictwa medycznego. Znajdowało się tam pięcioro poszkodowanych, czterech mężczyzn i kobieta.

„Doznane urazy pacjentów to m.in. urazy kończyn dolnych i ból kręgosłupa. Wszyscy pacjenci są przytomni, w stanie stabilnym i nic nie zagraża ich życiu” – podała rzeczniczka pogotowia.

Do zderzenia doszło na jezdni w kierunku Stargardu. Na miejsce zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej. (PAP)

misz/ jann/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

„Bieg po Kulturę” w Międzyzdrojach – Celebrowanie Dnia Flagi RP

Opublikowano

w dniu

Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach wraz z Urzędem Miejskim, Golden Tulip Międzyzdroje Residence i X Szczepem „Gniazdo” Związku Harcerstwa Polskiego zapraszają wszystkich entuzjastów aktywności fizycznej i kultury na wyjątkowe wydarzenie „Bieg po Kulturę”. Wydarzenie odbędzie się w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i będzie świetną okazją do świętowania narodowych barw w sportowym stylu.

Dlaczego warto wziąć udział?

„Bieg po Kulturę” to nie tylko możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu, ale także okazja do integracji z lokalną społecznością i uczczenia Dnia Flagi RP. Co więcej, udział w biegu jest bezpłatny, co sprawia, że jest to wydarzenie otwarte dla każdego – niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. W tegorocznej edycji wydarzenia poza biegaczami zapraszamy również entuzjastów Nordic Walking do aktywnego uczestnictwa.

Organizatorzy zapewniają nie tylko profesjonalną organizację wydarzenia, ale także mnóstwo pozytywnej energii i możliwość spędzenia czasu w wyjątkowo patriotycznej atmosferze. Bieg zakończy się w Amfiteatrze w Międzyzdrojach, gdzie na uczestników będą czekać dodatkowe atrakcje.

Dołącz do nas i świętuj Dzień Flagi na sportowo! Czy jest lepszy sposób na pokazanie dumy narodowej, niż uczestnictwo w biegu poświęconym kulturze i tradycji naszego kraju? Nie przegap tej wyjątkowej okazji do zabawy i integracji. Zapraszamy do Międzyzdrojów!

Szczegóły wydarzenia:

  • Data i czas: Bieg odbędzie się 2 maja 2024 r. (czwartek). Start zaplanowany jest na godzinę 11:00.
  • Miejsce startu: Golden Tulip Międzyzdroje Residence przy ul. Gryfa Pomorskiego 79.
  • Meta: Amfiteatr w Międzyzdrojach przy ul. Bohaterów Warszawy 18A.
  • Dystans: Trasa biegu wynosi około 5 km, przebiegając przez malownicze zakątki Międzyzdrojów.
  • Zapisy: do 1 maja 2024 r. na stronie www.elektronicznezapisy.pl/event/10572 lub na miejscu imprezy.

Liczba miejsc jest ograniczona do 100 uczestników, więc warto się pośpieszyć.

Więcej informacji: www.mdkmiedzyzdroje.com lub pod tel. 91 32 82 600.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W sobotę kolejne spotkanie przy zupie dla osób samotnych

Opublikowano

w dniu

Zachęcamy do uczestnictwa w  comiesięcznym spotkaniu przy zupie w Świnoujściu. Spotkajmy się 27.04 2024 r. na placu przed budynkiem Urzędu Miasta Świnoujścia o 13:00.

Inicjatywę Świnoujskich Zbiórek przy Zupie prowadzą miejscowi wolontariusze w porozumieniu ze Świnoujskim Centrum Wolontariatu. Jest to idealna szansa, by okazać wsparcie osobom samotnym i szukającym emocjonalnego podparcia, a także poczucia przynależności do społeczności. Za przygotowanie zupy odpowiada kulinarny zespół hotelu Radisson Blu.

Jeżeli w waszym otoczeniu jest ktoś, kto może czuć się osamotniony lub odrzucony, prosimy o przyprowadzenie tej osoby na to wyjątkowe spotkanie. Razem mamy szansę budować mocną, jednoczącą społeczność Świnoujścia, pokazując empatię i otwartość na potrzeby innych.

Warto pamiętać, że pomoc nie musi mieć wymiaru materialnego – często wystarczy życzliwe słowo, porcja zupy czy miły gest, by zmienić czyjeś życie i dodać mu nadziei.

Dołączcie do nas w nadchodzącą sobotę, aby wspierać tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

Ciepło zapraszamy.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

OSiR zaprasza na biegi majowe

Opublikowano

w dniu

W imieniu organizatora zapraszamy na imprezę biegową, która odbędzie się 3 maja na terenie Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Podczas imprezy zaplanowane są biegi dla dzieci oraz bieg w kategorii OPEN.

O godzinie 12:00 wystartują Biegi Majowe (dzieci i młodzież) na:

  • 250 m (przedszkolaki 2017 i młodsi),
  • 400 m (kl. I-II i kl. III-IV),
  • 800 m (kl. V-VI i VII-VIII oraz szkoła średnia).

Natomiast o godzinie 13:45 wystartuje bieg w kategorii OPEN na dystansie 2500 m, trasa biegu to dwie pętle (bieżnia + trasa po koronie stadionu).

Zgłoszenia:
•    zapisy na stronie www.osir.swinoujscie.pl do 02.05.2024 r.
•    zapisy w dniu imprezy Biuro Zawodów czynne w godz. 10:00 – 11:45
Stadion Miejski OSiR „Wyspiarz”, ul. Matejki 22 (budynek na trybunie)

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524