Połącz się z nami
„gaz

WIADOMOŚCI

Mądrze zainwestujemy niemal 8 miliardów złotych! Otwieramy nowy rozdział dla Pomorza Zachodniego

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
– Największy skok, dzięki Funduszom Europejskim, dokonał się w województwie zachodniopomorskim. To jest obiektywne stwierdzenie, w oparciu o dokument Polskiej Akademii Nauk – podkreślał prof. Jerzy Buzek, podczas konferencji inauguracyjnej nowy program regionalny. Co będzie priorytetem tego unijnego otwarcia? W jakie działania zainwestujemy niemal 8 miliardów złotych z polityki spójności Unii Europejskiej?
Wielka szansa dla regionu
„Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027” to nowa nazwa programu regionalnego. Zastąpi dotychczasowy Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego.
W piątek, 31 marca 2023 r. oficjalnie uruchomiono program.
– To dla nas rozpoczęcie kolejnego wielkiego wyzwania w dziele zmiany i modernizacji Pomorza Zachodniego. Dziękuję naszym partnerom. Razem ze światem biznesu, samorządami i NGO udało nam się zbudować sieć partnerstwa i przebudować dotychczasową gospodarkę – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Marszałek przypomniał, że kiedy startowaliśmy z pierwszą perspektywą (2005-2007), zachodniopomorskie mierzyło się z wysokim bezrobociem, niskim PKB czy problemami gospodarczymi (popegeerowska spuścizna czy problemy przemysłu stoczniowego).
– Dzięki partnerskiej współpracy udało nam się jednak przebudować gospodarkę. Dziś myślimy, jak inwestować lepiej, więcej i bardziej efektywnie. Mamy aspirację być zielonym, cyfrowym i innowacyjnym regionem – podkreślał podczas spotkania marszałek Geblewicz. – Chcemy, żeby w każdym miejscu województwa żyło się dobrze, z właściwym standardem usług publicznych.
Podobnie jak jest to w tej perspektywie finansowej, budżet nowego programu będą tworzyć środki na inwestycje pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (1,2 miliarda euro) oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego (468 milionów euro). W sumie to 1 miliard 686 milionów euro.
Podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie programu, głos zabrał gość honorowy wydarzenia prof. Jerzy Buzek, premier Rządu RP w latach 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Buzek przypomniał, że po reformie samorządowej, wiosną 1998 roku, nie wszyscy wierzyli w rozwój regionów.
– Do Unii Europejskiej weszliśmy sześć lat po tym, jak podjęliśmy decyzję, że będziemy mieli silne regiony. Te regiony były na początku niezadowolone, bo finansowanie było potężne dla gmin, dla powiatów też niezłe, natomiast dla województw… Pierwsze kontrakty regionalne na podstawie polskiego budżetu zawierałem na około 60-70 milionów złotych na rok. Nie mieliśmy pieniędzy   unijnych, to było z polskiego budżetu. Proszę sobie wyobrazić – na wszystkie kontrakty regionalne w sumie miliard złotych. Ale mówiliśmy: będziecie mieli pieniądze, wielkie pieniądze, które zadecydują o przyszłości kraju, o przyszłości naszych małych ojczyzn. I to się stało, dzięki UE – podkreślał prof. Buzek.
Prof. Buzek podkreślił, że od momentu wstąpienia do UE, w 2004 roku, Pomorze Zachodnie przeszło wielką, pozytywną metamorfozę.
– Największy skok, dzięki Funduszom Europejskim, dokonał się w województwie zachodniopomorskim. To jest obiektywne stwierdzenie, w oparciu o dokument Polskiej Akademii Nauk – mówił prof. Jerzy Buzek. – Nową perspektywę rozpoczynamy z pewnym opóźnieniem, ale na pewno dacie sobie z tym radę – stwierdził.
Prof. Buzek zaznaczył jednak, że Fundusze Europejskie 2021-27 wiążą się z wielkimi wyzwaniami dla Polski, Europy, świata. – Budujemy zupełnie nowy świat!
Jaki to będzie świat?
Kluczowym wyzwaniem nowej perspektywy będą „zielone” inwestycje. Ponad 33% ze środków z EFRR to wydatki na tzw. agendę klimatyczną. – To oznacza inwestycje w OZE zarówno w samorządach, jak w przedsiębiorstwach, w efektywność energetyczną czy we wzmacnianie ochrony środowiska – wyliczał marszałek Geblewicz.
W sferze gospodarki duży nacisk zostanie położony na strefę B+R. Będą środki na badania i wdrożenia oraz podnoszenie konkurencyjności firm. W tym obszarze większe możliwości będą miały tereny uznawane za wykluczone. Dla Specjalnej Strefy Włączenia dostępne będą dotacje, w większych miastach raczej pożyczki.
Na rozwój B+R cel zostanie przeznaczonych 49,4 mln euro. To ważne, bo przedsiębiorstwa wciąż mają zbyt małą świadomość korzyści z prowadzonych działań B+R. Firmy, które są świadome tej zależności, częściej wprowadzają nowe produkty czy usługi w oparciu o wyniki prac B+R. Dostępne będą też granty dla zespołów badawczych i na inwestycje w infrastrukturę w szkołach wyższych.
Na trwały wzrost i konkurencyjność mikro-, małych i średnich firm zostanie przeznaczona kwota 120 mln euro. Dla MŚP dostępne będą dotacje, pożyczki oraz pożyczki z umorzeniem. Ważne będą inwestycje w rozwój przedsiębiorstw czy inwestycje na obszarze Specjalnej Strefy Włączenia. Z tych środków rozwijane będą także inkubatory przedsiębiorczości oraz usługi na rzecz tworzenia nowych firm.
– Dalej będziemy inwestować w transport: w czysty transport w miastach, drogi oraz pociągi zeroemisyjne – mówił marszałek.
Mocno rozwijana będzie też sieć tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim – Rozkręciliśmy wielki projekt sieci tras rowerowych i nie możemy go teraz zatrzymać. To inwestycje w rozwój potencjału turystycznego regionu – wyjaśniał marszałek.
Po dwóch perspektywach finansowych powstało 1358,68 km dróg dla rowerów, ciągów pieszo-rowerowych, pasów rowerowych. W porównaniu z rokiem 2019 zwiększył się ruch turystyczny o 32,8%.
W nowej perspektywie nie zabraknie inwestycji w ochronę zdrowia, edukację oraz włączenie społeczne. – Dalej realizowane będą projekty podnoszące kompetencje. Chcąc budować innowacyjną gospodarkę, musimy korzystać z tego potencjału – podkreślał marszałek.
Poprawy wymaga również stan usług cyfrowych w administracji, medycynie i kulturze. Konieczne będzie przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, szczególnie na obszarach wiejskich.
Oferta dla samorządów
Wkład z programu FEPZ na instrumenty terytorialne wyniesie 320 mln EUR. Z tych środków będzie można np. przeprowadzać termomodernizację budynków publicznych JST, budynków komunalnych czy rozwijać zrównoważony transport publiczny w obszarach funkcjonalnych miast. (W poprzedniej perspektywie tabor pasażerski w komunikacji miejskiej wzbogacił się o 169 pojazdów).
W dalszym ciągu możliwe do realizacji będą inwestycje zwiększające dostęp do edukacji oraz do usług społecznych i zdrowotnych. Realizowane będą inwestycje w obszarze turystyki i kultury czy instytucji popularyzujących naukę.
Wsparcie rozwoju terytorialnego i promocja partnerskiego modelu współpracy samorządów lokalnych dostępne będą w: Miejskich Obszarach Funkcjonalnych – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, w pozostałych obszarach funkcjonalnych – Inny Instrument Terytorialny (IIT) oraz w ramach Lokalnych Grup Działania – Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS).
W konkursach samorządy będą mogły starać się o wsparcie w obszarze: gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami i ochrony środowiska.
Z pomocą eurofunduszy będą powstały nowe przedszkola, a szkoły będą wyposażane w sprzęt poprawiający dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Priorytetem będzie też aktywne włączanie społeczne – będą tworzone i rozwijane jednostki takie jak CIS, ZAZ czy WTZ. Ma powstawać też infrastruktura placówek zapewniających opiekę zdeinstytucjonalizowaną. Wspierane będą też rodziny oraz piecza zastępcza.
Kiedy dostępny będzie nowy program?
Pierwsze konkursy mają ruszyć już w II kwartale, a w III i IV kwartale naborów będzie już więcej. – Będziemy stopniowo tę machinę uruchamiali. To proces, a jesteśmy w trudnym momencie. Musimy zamknąć perspektywę, w której się znajdujemy i następnie uruchomić konkursy – tłumaczył marszałek Olgierd Geblewicz.

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

 1. Krys temu

  31 marca 2023 na 20:04

  21 października 2021 w Parlamencie Europejskim przeprowadzono głosowanie w sprawie przyjęcia rezolucji dotyczącej Polski. Wzięło w nim udział 671 eurodeputowanych.

  Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się 502 członków Parlamentu Europejskiego a 153 było przeciw. Rezolucję przeciwko Polsce poparły m.in. frakcje Europejskiej Partii Ludowej, S&D, Zieloni oraz Lewica Przeciw byli Europejscy Konserwatyści oraz Tożsamość i Demokracja, w skład której wchodzą m.in. partie Marine Le Pen oraz Matteo Salviniego.

  Rezolucja PE ws. Polski – jak głosowali europosłowie?
  Przeciw przyjęciu rezolucji w sprawie Polski głosowali wszyscy europosłowie Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwnego zdania było kilkudziesięciu polskich eurodeputowanych. „Za” głosowali:

  Magdalena Adamowicz
  Bartosz Arłukoiwcz
  Marek Balt
  Marek Belka
  Robert Biedroń
  Jerzy Buzek
  Włodzimierz Cimoszewicz
  Jarosław Duda
  Tomasz Frankowski
  Andrzej Halicki
  Krzysztof Hetman
  Dauta Huebner
  Adam Jarubas
  Jarosław Kalinowski
  Ewa Kopacz
  Łukasz Kohut
  Janusz Lewandowski
  Bogusław Liberadzki
  Elżbieta Łukacijewska
  Leszek Miller
  Janina Ochojska
  Jan Olbrycht
  Radosław Sikorski
  Sylwia Spurek
  Róża Thun
  Rezolucja PE ws. Polski – czego dotyczy?
  Przyjęcie rezolucji oznacza, że Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych działań w obronie praworządności w Polsce po ostatnim wyroku TK poprzez uruchomienie mechanizmu warunkowości.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

W woj. zachodniopomorskim odnotowano trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Wilgotność ściółki jest a poziomie 10 proc. – przekazała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. Obecnie nie jest wydany zakaz wchodzenia do lasów.

„Od dłuższego czasu nie padało, co powoduje, że w lesie jest bardzo sucho. Wilgotność ściółki jest bardzo niska, wynosi około 10 proc. Jest ona sucha niczym kartka papieru” – przekazała Jolanta Sojka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

„Trzeba mieć świadomość, że w takich warunkach niewiele trzeba, aby wybuchł pożar, wystarcz iskra z niedopałka papierosa. Trzeba mieć świadomość, że każdy pożar to określone straty, zarówno te niepoliczalne w środowisku leśnym, aż po te wymierne finansowe” – dodała.

Od początku roku na terenie lasów w Polsce odnotowano ponad 600 pożarów. Z czego sto na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, średnia powierzchnia każdego z nich około 8 arów.

Na terenie RDLP w Szczecinie, każdego dnia, nad bezpieczeństwem lasów czuwa około 200 leśników, funkcjonuje też rozbudowany system ochrony przeciwpożarowej.

„To będzie trudny czas dla służb leśnych odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową lasów. Prognozy, które na najbliższy czas mamy, są dla nas niekorzystne. Zapowiadane są wysokie temperatury, brak opadów lub też niewielka ich ilość. To wszystko sprawia, że to zagrożenie pożarowe nadal będzie bardzo wysokie” – przekazała Sojka.

RDLP w Szczecinie apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie. „Przypominam też, że na terenach śródleśnych, czy też bezpośrednio przylegających do lasu nie można rozpalać ognia, grilla, czy palić papierosów” – podkreśla Sojka.

Do dyspozycji RDLP w Szczecinie jest m.in. 60 punktów obserwacyjnych, których zadaniem jest wykrywanie dymów nad lasem, które zwiastują pożar; 35 samochodów patrolowo-gaśniczych i trzy leśne bazy lotnicze: w Goleniowie, Rzepinie i Lipach Wielkich. Dyżur pełni łącznie 5 samolotów gaśniczych i jeden patrolowy.(PAP)

misz/ mark/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wiemy, kto wygrał w szkolnych igrzyskach. Sprawdź wyniki

Foto: OSiR Wyspiarz

Ośrodek Sportu i Rekreacji „ Wyspiarz” w dniu 07 czerwca 2023 r zorganizował na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Matejki 22  Festiwal Sztafet dziewcząt i chłopców:
W kategorii Igrzysk Dzieci sztafeta 4 x 100m i sztafeta szwedzka (100m, 200m, 300m, 400)
W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej sztafeta 4 x 100m i sztafeta olimpijska (100m, 200m, 400m, 800m)
W kategorii Licealiada sztafeta 4 x 100m i sztafeta 4 x 400m

Celem imprezy było wyłonienie najlepszych sztafet, które reprezentować będą nasz powiat w finałach wojewódzkich, a ten odbędzie się 13 czerwca na stadionie przy ul. Litewskiej w Szczecinie.
Pogoda jak zawsze dopisała a dodatkową temperaturę podnosiły  emocje towarzyszące zmaganiom młodych adeptów lekkiej atletyki i ich opiekunów.

W kategorii Igrzysk Dzieci – sztafeta  4 x 100m  dziewczęta
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 – 60.57
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – 67.47
W kategorii Igrzysk Dzieci – sztafeta 4 x 100m  chłopcy
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 –  61.06
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 – 63.48

W kategorii Igrzysk Dzieci – dziewczęta, sztafeta szwedzka 100m, 200m, 300m, 400m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 – 2.46.70
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 –3.14.70
W kategorii Igrzysk Dzieci – chłopcy,  sztafeta szwedzka 100m, 200m, 300m, 400m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 –  2.33.34
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 – 2.36.62

W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej – dziewczęta: sztafeta 4 x 100m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 – 66.52
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – 68.56
W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej – chłopcy: sztafeta 4 x 100m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6  – 55.39
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – 60.66

W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej – dziewczęta: sztafeta olimpijska 100m, 200m, 400m, 800m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – 6.25.39
W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej – chłopcy: sztafeta olimpijska 100m, 200m, 400m, 800m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6  – 3.53.31
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – 4.25.50

W kategorii Szkół Średnich – Licealiada – dziewczęta  4 x 100m
I miejsce – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszko I – 53.10
II miejsce – Zach. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – 65.36
III miejsce – Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki – 66.98

W kategorii Szkół Średnich – Licealiada – chłopcy  4 x 100m
I miejsce – Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki – 51.43
II miejsce – Zach. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – 52.37
III miejsce- Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego  – 56.77

W kategorii Szkół Średnich – Licealiada – dziewczęta  4 x 400m
I miejsce – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszko I – 4.54.61
II miejsce – Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki – 5.32.43

W kategorii Szkół Średnich – Licealiada – chłopcy  4 x 400m
I miejsce – Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki – 4.15.34
II miejsce- Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego  – 4.19.23

Na zakończenie zawodów w  każdej sztafecie  za I – III miejsca zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale  ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „ Wyspiarz ”

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowy administrator schroniska dla zwierząt. Zmieniono numer telefonu

Od czerwca schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu administruje Fundacja SpeakUp. Zmienił się także numer telefonu do placówki pomagającej zwierzakom na 792 333 540. 

Fundacja SpeakUp do tej pory była znana świnoujścianom m.in. z utworzenia jadłodzielni, pomocy charytatywnej, organizacji imprez dla dzieci. 

Jak czytamy na internetowej stronie fundacji, są grupą ludzi, którzy pasjonują się w dostrzeganiu możliwości drugiego człowieka. Ich misją jest motywowanie obywateli do aktywizacji, podejmowania inicjatywy i integracji. 

Nowy facebookowy profil schroniska: https://www.facebook.com/profile.php?id=100093059332535

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Koleje Dolnośląskie ruszają do Świnoujścia. Wakacyjna oferta dla miłośników Bałtyku

Foto: Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie uruchamiają wakacyjne bezpośrednie połączenie do Świnoujścia. Pociąg zabierze pasażerów nad morze z dworca Wrocław Główny w sobotę rano, a wróci w niedzielę wieczorem. Połączenie zostanie uruchomione 24 czerwca, a sprzedaż biletów ruszy dwa tygodnie wcześniej.

Nad polskie morze będzie można dostać się pociągiem Kolei Dolnośląskich w czasie nieprzekraczającym sześciu godzin – to najszybsze rozkładowe połączenie na odcinku Wrocław – Świnoujście. Oferta będzie dostępna w weekendy oraz 15 sierpnia.

– Nowe wakacyjne połączenie Kolei Dolnośląskich to nie tylko świetna okazja dla Dolnoślązaków, aby udać się na weekend nad polskie morze. To także najszybsze kolejowe połączenie Świnoujście – Wrocław Główny, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Trasę pokonamy bowiem planowo już w pięć i pół godziny – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Cena biletu w relacji Wrocław Główny – Świnoujście oraz Świnoujście – Wrocław Główny wyniesie 79 zł, natomiast w relacji Legnica – Świnoujście oraz Świnoujście – Legnica – 69 zł. Bilety z rezerwacją miejsc będzie można kupić na 30 dni przed podróżą w aplikacji Koleo.

Pociąg z Wrocławia wyruszy nad morze w sobotę o godzinie 5:40 i planowo ma przyjechać do Świnoujścia o 11:10. Powrót będzie odbywał się w niedzielę o godzinie 16:40. Pełen rozkład jazdy jest dostępny poniżej:

Sobotnie godziny odjazdu na trasie Wrocław Główny ➤ Świnoujście
– Wrocław Główny  – 5.40
– Legnica – 6.25
– Lubin – 6.40
– Głogów – 7.09
– Zielona Góra Główna – 7.59
– Szczecin Dąbie – 10.04
– Międzyzdroje – 10.59
– Świnoujście – 11.10

Niedzielne godziny odjazdu na trasie Świnoujście ➤ Wrocław Główny
– Świnoujście – 16.40
– Międzyzdroje – 16.53
– Szczecin Dąbie – 17.47
– Zielona Góra Główna – 20.02
– Głogów – 20.40
– Lubin – 21.15
– Legnica – 21.30
– Wrocław Główny – 22.07

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Warszów zatrzymał się na 1,5 godziny. Interweniowali policjanci

Nie ma tygodnia w którym mieszkańcy nie protestowaliby sprzeciwiając się zamknięciu ulicy prowadzącej do zabytków i plaży. Kolejny taki protest odbył się w środę. Policjanci musieli studzić emocje niektórych agresywnych kierowców.

Manifestanci zablokowali w środę ulicę Wolińską oraz Barlickiego. Przechodzili przez przejścia dla pieszych uniemożliwiając ruch samochodowy.

– Jesteśmy zdesperowani. Blokuje się nas od 60 dni i nikt z tym nic nie robi. Problem sam się nie rozwiąże. Wojewoda musi coś zrobić. Nie widzimy innego sposobu na zwrócenie uwagi na nasz problem. Będziemy wychodzić na ulicę do skutku. Tu żyjemy w naszym Świnoujściu i chcemy takich samych praw jak mieszkańcy każdego innego miasta w Polsce. Chcemy dostępu do tego do czego mieli dostęp nasi ojcowie i dziadkowie. Nie zgadzamy się na traktowanie nas przedmiotowo, jak śmieci – mówi jedna z protestujących.

Podczas środowej manifestacji doszło do trzech niebezpiecznych zdarzeń. W pierwszym kierowca busa na polkowickich rejestracjach na przejeździe rowerowym wjechał w rowerzystę, w kolejnym kierująca osobówką wjechała w manifestującego mężczyznę. Na szczęście w obu przypadkach nikomu nic się nie stało. W trzeciej sytuacji mężczyzna kierujący mercedesem na leszczyńskich rejestracjach nie zatrzymał się na pasach i doprowadził do awantury z protestującymi. We wszystkich sytuacjach interweniowali policjanci.

Protest trwał około 1,5 godziny. W tym czasie ulice dzielnicy Warszów były zablokowane.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Jak dotrzeć do latarni morskiej i Fortu Gerharda? Podpowiadamy

Przypomnijmy, na wniosek służb Wojewoda Zachodniopomorski zamkną drogę lądową do Latarni Morskiej w Świnoujściu i Fortu Gerharda. Do dwóch najważniejszych zabytków można dostać się wyłącznie statkiem. Na tę chwilę jedynym armatorem jest Adler Schiffe.

Statki wypływają codziennie z nabrzeża przy ulicy Wybrzeże Władysława IV o godzinie 10.00 oraz 12.45, następnym przystankiem jest nabrzeże na Warszowie (przy promie Bielik) – o godzinie 10.15 oraz 13.00 i kolejny przystanek to nabrzeże GPK, tuż przy Forcie Gerharda oraz latarni morskiej.

Oprócz poniedziałków i czwartków można płynąć również statkiem ADLER XI o godzinie 11.00 z ulicy Wybrzeże Władysława IV (ten statek nie zatrzymuje się na Warszowie).

Powroty z latarni morskiej i Fortu Gerharda są o godzinie 13.15 oraz 16.15. Dodatkowo można wrócić statkiem ADLER XI (bez poniedziałków i czwartków) o godzinie 13.45.

Ceny:

Za pakiet, który zawiera rejs w dwie strony, zwiedzanie Fortu Gerharda z przewodnikiem oraz zwiedzanie latarni morskiej jest to koszt 56 zł / osoba dorosła, taki sam pakiet dla dzieci 40 zł

Przypominamy, że bez ograniczeń są dostępne również inne atrakcje, czyli Fort Anioła i Fort Zachodni (na lewobrzeżu) oraz Podziemne Miasto na prawobrzeżu. Ten ostatni obiekt od czwartku do niedzieli ma wejścia o następujących godzinach: 10.30, 11.30, 12.30, 14.00, 15.00, 16.30

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524