Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Mądrze zainwestujemy niemal 8 miliardów złotych! Otwieramy nowy rozdział dla Pomorza Zachodniego

Opublikowano

na

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
– Największy skok, dzięki Funduszom Europejskim, dokonał się w województwie zachodniopomorskim. To jest obiektywne stwierdzenie, w oparciu o dokument Polskiej Akademii Nauk – podkreślał prof. Jerzy Buzek, podczas konferencji inauguracyjnej nowy program regionalny. Co będzie priorytetem tego unijnego otwarcia? W jakie działania zainwestujemy niemal 8 miliardów złotych z polityki spójności Unii Europejskiej?
Wielka szansa dla regionu
„Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027” to nowa nazwa programu regionalnego. Zastąpi dotychczasowy Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego.
W piątek, 31 marca 2023 r. oficjalnie uruchomiono program.
– To dla nas rozpoczęcie kolejnego wielkiego wyzwania w dziele zmiany i modernizacji Pomorza Zachodniego. Dziękuję naszym partnerom. Razem ze światem biznesu, samorządami i NGO udało nam się zbudować sieć partnerstwa i przebudować dotychczasową gospodarkę – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Marszałek przypomniał, że kiedy startowaliśmy z pierwszą perspektywą (2005-2007), zachodniopomorskie mierzyło się z wysokim bezrobociem, niskim PKB czy problemami gospodarczymi (popegeerowska spuścizna czy problemy przemysłu stoczniowego).
– Dzięki partnerskiej współpracy udało nam się jednak przebudować gospodarkę. Dziś myślimy, jak inwestować lepiej, więcej i bardziej efektywnie. Mamy aspirację być zielonym, cyfrowym i innowacyjnym regionem – podkreślał podczas spotkania marszałek Geblewicz. – Chcemy, żeby w każdym miejscu województwa żyło się dobrze, z właściwym standardem usług publicznych.
Podobnie jak jest to w tej perspektywie finansowej, budżet nowego programu będą tworzyć środki na inwestycje pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (1,2 miliarda euro) oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego (468 milionów euro). W sumie to 1 miliard 686 milionów euro.
Podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie programu, głos zabrał gość honorowy wydarzenia prof. Jerzy Buzek, premier Rządu RP w latach 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Buzek przypomniał, że po reformie samorządowej, wiosną 1998 roku, nie wszyscy wierzyli w rozwój regionów.
– Do Unii Europejskiej weszliśmy sześć lat po tym, jak podjęliśmy decyzję, że będziemy mieli silne regiony. Te regiony były na początku niezadowolone, bo finansowanie było potężne dla gmin, dla powiatów też niezłe, natomiast dla województw… Pierwsze kontrakty regionalne na podstawie polskiego budżetu zawierałem na około 60-70 milionów złotych na rok. Nie mieliśmy pieniędzy   unijnych, to było z polskiego budżetu. Proszę sobie wyobrazić – na wszystkie kontrakty regionalne w sumie miliard złotych. Ale mówiliśmy: będziecie mieli pieniądze, wielkie pieniądze, które zadecydują o przyszłości kraju, o przyszłości naszych małych ojczyzn. I to się stało, dzięki UE – podkreślał prof. Buzek.
Prof. Buzek podkreślił, że od momentu wstąpienia do UE, w 2004 roku, Pomorze Zachodnie przeszło wielką, pozytywną metamorfozę.
– Największy skok, dzięki Funduszom Europejskim, dokonał się w województwie zachodniopomorskim. To jest obiektywne stwierdzenie, w oparciu o dokument Polskiej Akademii Nauk – mówił prof. Jerzy Buzek. – Nową perspektywę rozpoczynamy z pewnym opóźnieniem, ale na pewno dacie sobie z tym radę – stwierdził.
Prof. Buzek zaznaczył jednak, że Fundusze Europejskie 2021-27 wiążą się z wielkimi wyzwaniami dla Polski, Europy, świata. – Budujemy zupełnie nowy świat!
Jaki to będzie świat?
Kluczowym wyzwaniem nowej perspektywy będą „zielone” inwestycje. Ponad 33% ze środków z EFRR to wydatki na tzw. agendę klimatyczną. – To oznacza inwestycje w OZE zarówno w samorządach, jak w przedsiębiorstwach, w efektywność energetyczną czy we wzmacnianie ochrony środowiska – wyliczał marszałek Geblewicz.
W sferze gospodarki duży nacisk zostanie położony na strefę B+R. Będą środki na badania i wdrożenia oraz podnoszenie konkurencyjności firm. W tym obszarze większe możliwości będą miały tereny uznawane za wykluczone. Dla Specjalnej Strefy Włączenia dostępne będą dotacje, w większych miastach raczej pożyczki.
Na rozwój B+R cel zostanie przeznaczonych 49,4 mln euro. To ważne, bo przedsiębiorstwa wciąż mają zbyt małą świadomość korzyści z prowadzonych działań B+R. Firmy, które są świadome tej zależności, częściej wprowadzają nowe produkty czy usługi w oparciu o wyniki prac B+R. Dostępne będą też granty dla zespołów badawczych i na inwestycje w infrastrukturę w szkołach wyższych.
Na trwały wzrost i konkurencyjność mikro-, małych i średnich firm zostanie przeznaczona kwota 120 mln euro. Dla MŚP dostępne będą dotacje, pożyczki oraz pożyczki z umorzeniem. Ważne będą inwestycje w rozwój przedsiębiorstw czy inwestycje na obszarze Specjalnej Strefy Włączenia. Z tych środków rozwijane będą także inkubatory przedsiębiorczości oraz usługi na rzecz tworzenia nowych firm.
– Dalej będziemy inwestować w transport: w czysty transport w miastach, drogi oraz pociągi zeroemisyjne – mówił marszałek.
Mocno rozwijana będzie też sieć tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim – Rozkręciliśmy wielki projekt sieci tras rowerowych i nie możemy go teraz zatrzymać. To inwestycje w rozwój potencjału turystycznego regionu – wyjaśniał marszałek.
Po dwóch perspektywach finansowych powstało 1358,68 km dróg dla rowerów, ciągów pieszo-rowerowych, pasów rowerowych. W porównaniu z rokiem 2019 zwiększył się ruch turystyczny o 32,8%.
W nowej perspektywie nie zabraknie inwestycji w ochronę zdrowia, edukację oraz włączenie społeczne. – Dalej realizowane będą projekty podnoszące kompetencje. Chcąc budować innowacyjną gospodarkę, musimy korzystać z tego potencjału – podkreślał marszałek.
Poprawy wymaga również stan usług cyfrowych w administracji, medycynie i kulturze. Konieczne będzie przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, szczególnie na obszarach wiejskich.
Oferta dla samorządów
Wkład z programu FEPZ na instrumenty terytorialne wyniesie 320 mln EUR. Z tych środków będzie można np. przeprowadzać termomodernizację budynków publicznych JST, budynków komunalnych czy rozwijać zrównoważony transport publiczny w obszarach funkcjonalnych miast. (W poprzedniej perspektywie tabor pasażerski w komunikacji miejskiej wzbogacił się o 169 pojazdów).
W dalszym ciągu możliwe do realizacji będą inwestycje zwiększające dostęp do edukacji oraz do usług społecznych i zdrowotnych. Realizowane będą inwestycje w obszarze turystyki i kultury czy instytucji popularyzujących naukę.
Wsparcie rozwoju terytorialnego i promocja partnerskiego modelu współpracy samorządów lokalnych dostępne będą w: Miejskich Obszarach Funkcjonalnych – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, w pozostałych obszarach funkcjonalnych – Inny Instrument Terytorialny (IIT) oraz w ramach Lokalnych Grup Działania – Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS).
W konkursach samorządy będą mogły starać się o wsparcie w obszarze: gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami i ochrony środowiska.
Z pomocą eurofunduszy będą powstały nowe przedszkola, a szkoły będą wyposażane w sprzęt poprawiający dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Priorytetem będzie też aktywne włączanie społeczne – będą tworzone i rozwijane jednostki takie jak CIS, ZAZ czy WTZ. Ma powstawać też infrastruktura placówek zapewniających opiekę zdeinstytucjonalizowaną. Wspierane będą też rodziny oraz piecza zastępcza.
Kiedy dostępny będzie nowy program?
Pierwsze konkursy mają ruszyć już w II kwartale, a w III i IV kwartale naborów będzie już więcej. – Będziemy stopniowo tę machinę uruchamiali. To proces, a jesteśmy w trudnym momencie. Musimy zamknąć perspektywę, w której się znajdujemy i następnie uruchomić konkursy – tłumaczył marszałek Olgierd Geblewicz.
Continue Reading
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Krys

    31 marca 2023 na 20:04

    21 października 2021 w Parlamencie Europejskim przeprowadzono głosowanie w sprawie przyjęcia rezolucji dotyczącej Polski. Wzięło w nim udział 671 eurodeputowanych.

    Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się 502 członków Parlamentu Europejskiego a 153 było przeciw. Rezolucję przeciwko Polsce poparły m.in. frakcje Europejskiej Partii Ludowej, S&D, Zieloni oraz Lewica Przeciw byli Europejscy Konserwatyści oraz Tożsamość i Demokracja, w skład której wchodzą m.in. partie Marine Le Pen oraz Matteo Salviniego.

    Rezolucja PE ws. Polski – jak głosowali europosłowie?
    Przeciw przyjęciu rezolucji w sprawie Polski głosowali wszyscy europosłowie Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwnego zdania było kilkudziesięciu polskich eurodeputowanych. „Za” głosowali:

    Magdalena Adamowicz
    Bartosz Arłukoiwcz
    Marek Balt
    Marek Belka
    Robert Biedroń
    Jerzy Buzek
    Włodzimierz Cimoszewicz
    Jarosław Duda
    Tomasz Frankowski
    Andrzej Halicki
    Krzysztof Hetman
    Dauta Huebner
    Adam Jarubas
    Jarosław Kalinowski
    Ewa Kopacz
    Łukasz Kohut
    Janusz Lewandowski
    Bogusław Liberadzki
    Elżbieta Łukacijewska
    Leszek Miller
    Janina Ochojska
    Jan Olbrycht
    Radosław Sikorski
    Sylwia Spurek
    Róża Thun
    Rezolucja PE ws. Polski – czego dotyczy?
    Przyjęcie rezolucji oznacza, że Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych działań w obronie praworządności w Polsce po ostatnim wyroku TK poprzez uruchomienie mechanizmu warunkowości.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

WIADOMOŚCI

Świnoujście rośnie razem z offshore. Terminal ORLEN szykuje się do rozbudowy

Opublikowano

na

Foto: ORLEN Neptun

Minął rok od uruchomienia pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Inwestycja, która jeszcze niedawno była ambitnym projektem na mapie portowej Polski, dziś staje się jednym z najważniejszych punktów rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku. Teraz przed terminalem może otworzyć się kolejny etap – rozbudowa.

Spółka ORLEN Neptun oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały list intencyjny dotyczący dalszego rozwoju Świnoujście Offshore Terminal. To pierwszy formalny krok, który ma przygotować inwestycję do obsługi rosnącej liczby projektów morskich farm wiatrowych realizowanych w Polsce i na wodach sąsiednich państw.

Już pierwszy rok działalności pokazał, że terminal nie jest przedsięwzięciem „na przyszłość”, ale infrastrukturą realnie wykorzystywaną przez rynek. Obiekt obsługuje nie tylko projekty Grupy ORLEN związane z kolejną fazą rozwoju offshore na Bałtyku, ale przyciąga także klientów zewnętrznych – w tym zagranicznych operatorów. Wśród firm korzystających z terminala znalazły się m.in. Ocean Winds i Smulders.

Terminal w Świnoujściu pełni podwójną rolę – jest jednocześnie miejscem instalacji elementów farm wiatrowych oraz portem logistycznym przygotowującym komponenty do transportu i montażu na morzu. Dzięki parametrom technicznym należy dziś do najbardziej zaawansowanych tego typu obiektów w regionie.

To właśnie tutaj mogą być obsługiwane ogromne elementy nowoczesnych turbin wiatrowych oraz specjalistyczne jednostki instalacyjne typu jack-up i heavy lift. Infrastruktura została przygotowana do pracy z turbinami o mocy około 15 MW i większej, a nośność nabrzeża – sięgająca 50 ton na metr kwadratowy – należy do najwyższych w Europie.

Dla mieszkańców Świnoujścia znaczenie tej inwestycji wykracza jednak daleko poza sektor energetyczny.

Budowa terminala angażowała 95 polskich podmiotów, a obecnie przy jego codziennym funkcjonowaniu uczestniczy już ponad 20 lokalnych firm świadczących usługi serwisowe i techniczne. Dodatkowo ORLEN zdecydował o rejestracji spółki w Świnoujściu, co oznacza większy udział regionu w korzyściach gospodarczych płynących z inwestycji.

Rozbudowa – jeśli przejdzie etap analiz i pozyskania finansowania – ma zwiększyć możliwości przeładunkowe i logistyczne terminala. To odpowiedź na przewidywany wzrost liczby inwestycji offshore na Bałtyku w najbliższych kilkunastu latach.

Przedstawiciele rządu podkreślają, że rozwój tego typu infrastruktury to nie tylko kwestia transformacji energetycznej, ale również bezpieczeństwa państwa i budowy niezależności od importowanych surowców.

Dla Świnoujścia oznacza to coś jeszcze – umacnianie pozycji miasta jako jednego z najważniejszych portów nowej gospodarki morskiej w Europie Północnej.

Continue Reading

WIADOMOŚCI

Tragiczny wypadek na wyspie Uznam. Nie żyje 22-letni obywatel Polski

Opublikowano

na

Foto: AI

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło w sobotę, 7 czerwca, wieczorem na niemieckiej drodze B111 pomiędzy miejscowościami Zempin i Koserow na wyspie Uznam. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy, którym podróżowali obywatele Polski. Jedna osoba zginęła na miejscu, a dwie kolejne zostały ciężko ranne.

Według wstępnych ustaleń niemieckiej policji do wypadku doszło około godziny 18:35 w rejonie Lüttenort. Samochód marki Renault, którym podróżowały trzy osoby, jechał od strony Zempin w kierunku Ückeritz.

Po zakończeniu manewru wyprzedzania 40-letni kierowca stracił panowanie nad pojazdem. Auto zjechało z jezdni na prawe pobocze, a następnie kilkukrotnie dachowało i zatrzymało się w przydrożnym rowie pomiędzy drogą a linią kolejową.

W wyniku wypadku kierowca oraz 22-letnia pasażerka odnieśli obrażenia zagrażające życiu. Oboje zostali przetransportowani do szpitala w Greifswaldzie.

Najtragiczniejsze skutki poniósł 22-letni pasażer podróżujący na tylnym siedzeniu. Pomimo podjętych działań ratunkowych jego życia nie udało się uratować – zmarł na miejscu zdarzenia.

Na miejscu pracowały liczne służby ratunkowe – trzy patrole policji, trzy zespoły ratownictwa medycznego, lekarz pogotowia, śmigłowiec ratunkowy oraz 21 strażaków z ochotniczych straży pożarnych z Zempin i Koserow.

Na czas działań ratowniczych i usuwania skutków wypadku droga B111 oraz przebiegająca obok linia kolejowa zostały zamknięte na około cztery godziny.

Niemiecka prokuratura w Stralsundzie zleciła udział rzeczoznawcy DEKRA w celu ustalenia dokładnych przyczyn zdarzenia. Wszczęto postępowanie dotyczące nieumyślnego spowodowania śmierci oraz nieumyślnego spowodowania obrażeń ciała.

Wsparciem objęto również bliskich ofiar obecnych na miejscu – rodzinie zapewniono pomoc psychologiczną i opiekę duszpasterską.

Continue Reading

WIADOMOŚCI

Zmiana na czele 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Piotr Sikora obejmie nowe stanowisko

Opublikowano

na

Foto: 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

To ważna zmiana dla jednej z najważniejszych jednostek wojskowych stacjonujących w Świnoujściu. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża będzie miała nowego dowódcę.

Podczas uroczystej zbiórki na pokładzie ORP „Lublin” wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył decyzje personalne dotyczące kierownictwa Marynarki Wojennej.

Z dniem 1 lipca kontradmirał Piotr Sikora, dotychczasowy dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, obejmie stanowisko Zastępcy Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To awans oznaczający przejście do struktur odpowiedzialnych za planowanie i prowadzenie działań operacyjnych Sił Zbrojnych RP.

Dowodzenie świnoujską flotyllą przejmie komandor Artur Kołaczyński, który do tej pory pełnił funkcję szefa sztabu Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego.

Zmiana dowódcy to ważny moment dla 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – jednostki od lat silnie związanej ze Świnoujściem i będącej jednym z filarów obecności Marynarki Wojennej na polskim wybrzeżu. Flotylla odpowiada m.in. za działania przeciwminowe, wsparcie operacji morskich oraz zabezpieczenie interesów bezpieczeństwa państwa na Bałtyku.

Podczas uroczystości minister obrony narodowej wręczył również wyróżnienia marynarzom 8 Flotylli za wzorową służbę, profesjonalizm, zaangażowanie oraz szczególny wkład w realizację zadań na rzecz Sił Zbrojnych RP.

Dla mieszkańców Świnoujścia to kolejny rozdział w historii lokalnego garnizonu i przypomnienie, że miasto pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków polskiej Marynarki Wojennej.

Kontradmirałowi Piotrowi Sikorze gratulujemy awansu, a komandorowi Arturowi Kołaczyńskiemu życzymy powodzenia w nowej roli i pomyślności w dowodzeniu świnoujską flotyllą.

Continue Reading

WIADOMOŚCI

Blisko 8,7 mln zł unijnego wsparcia dla PEC. Podpisano umowę na modernizację sieci ciepłowniczej

Opublikowano

na

To jedna z większych inwestycji w miejską infrastrukturę ciepłowniczą ostatnich lat. W poniedziałek, 8 czerwca, na terenie Ciepłowni Miejskiej przy ul. Daszyńskiego podpisano umowę o dofinansowanie strategicznego projektu modernizacji sieci ciepłowniczej w Świnoujściu.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. pozyskało na ten cel blisko 8,66 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021–2027. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 14 526 440 zł.

Projekt realizowany będzie pod nazwą „Efektywność energetyczna zaczyna się od sieci – nowoczesne rozwiązania zarządzania zmodernizowaną siecią ciepłowniczą na przykładzie nadmorskiego ekosystemu miejskiego Świnoujścia”.

W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli: Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska, Prezes Zarządu PEC Renata Bielaszewska-Mamzer oraz Wiceprezes Zarządu Tomasz Horbik.

Inwestycja ma przynieść mieszkańcom przede wszystkim większe bezpieczeństwo i stabilność dostaw ciepła, ale również poprawić efektywność energetyczną całego systemu.

W ramach projektu zaplanowano modernizację i budowę łącznie 2,79 km sieci ciepłowniczej. Kluczowym elementem będzie połączenie istniejących magistral w rejonie ulic Jachtowej, Zdrojowej i Moniuszki w układ pierścieniowy. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć ryzyko przerw w dostawach i zwiększy niezawodność całego systemu.

Znaczącą częścią przedsięwzięcia będzie także cyfryzacja sieci ciepłowniczejW 300 punktach pomiarowych wdrożona zostanie technologia radiowego odczytu liczników NB-IoT. Dzięki temu możliwe będzie bieżące monitorowanie zużycia ciepła oraz szybsze wykrywanie potencjalnych awarii.

Projekt obejmuje również działania związane z odnawialnymi źródłami energii. Przy ul. Daszyńskiego zmodernizowany zostanie węzeł cieplny, a dodatkowo powstanie magazyn ciepła zasilany układem hybrydowym OZE.

Realizacja inwestycji ma przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i pyłów.

Źródło: Biuro Prezydenta Miasta

Continue Reading

WIADOMOŚCI

Złote gody w Świnoujściu. Prezydent Joanna Agatowska wręczyła medale za długoletnie pożycie małżeńskie

Opublikowano

na

To wyjątkowy jubileusz, który jest świadectwem miłości, wzajemnego szacunku i wytrwałości. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 roku, w Świnoujściu odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie parom, które przeżyły razem co najmniej 50 lat.

Odznaczenia, nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczyła Prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska. Podczas spotkania nie zabrakło gratulacji, kwiatów oraz życzeń kolejnych lat spędzonych w zdrowiu, szczęściu i rodzinnej atmosferze.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest jednym z najbardziej wyjątkowych odznaczeń państwowych. Trafia do małżonków, którzy przez pół wieku wspólnie budowali rodzinę, pokonywali codzienne wyzwania i pozostawali sobie wierni mimo zmieniających się czasów.

W gronie tegorocznych jubilatów znaleźli się:

·         Zofia i Zbigniew Hejnowscy

·         Teresa i Roman Pękalscy

·         Grażyna i Marek Zimowscy

·         Józefa i Krzysztof Dąbrowscy

·         Helena i Kazimierz Grzybowscy

·         Emilia i Maciej Kubiakowie

·         Danuta i Lech Płonka

·         Janina i Stefan Skrzypiec

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane są małżonkom, którzy pozostają w związku małżeńskim przez co najmniej 50 lat. Wnioski o nadanie odznaczeń składane są za pośrednictwem Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zamieszkania jubilatów, a samo wyróżnienie nadaje Prezydent RP.

Dla wielu uczestników poniedziałkowej uroczystości było to nie tylko oficjalne odznaczenie, ale przede wszystkim okazja do wspomnień, rodzinnych spotkań oraz podkreślenia wartości, które od dziesięcioleci stanowią fundament trwałych małżeństw.

Wszystkim odznaczonym parom składamy serdeczne gratulacje i życzenia kolejnych wspólnych lat w zdrowiu, miłości i pomyślności.

Źródło: Biuro Prezydenta Miasta

Continue Reading

WIADOMOŚCI

Historyczny sukces koszykarzy. The Sailors Świnoujście na podium województwa

Opublikowano

na

Drużyna The Sailors Świnoujście U16 zakończyła sezon 2025/2026 znaczącym sukcesem, zdobywając brązowy medal w rozgrywkach o Mistrzostwo Województwa Zachodniopomorskiego organizowanych przez Zachodniopomorski Związek Koszykówki. Młodzi koszykarze zakończyli rywalizację z imponującym bilansem 11 zwycięstw i zaledwie 3 porażek, co pozwoliło im stanąć na podium wojewódzkich rozgrywek.

To szczególne osiągnięcie, ponieważ dla zawodników ze Świnoujścia był to pierwszy sezon rywalizacji w oficjalnych rozgrywkach ligowych. Mimo debiutu na tym poziomie rozgrywek drużyna od początku prezentowała ambitną postawę i systematycznie rozwijała swoje umiejętności.

Brązowy medal zdobyty przez zespół ze Świnoujścia znalazł odzwierciedlenie w końcowej klasyfikacji rozgrywek. Pełna tabela sezonu U16M dostępna jest na stronie Zachodniopomorskiego Związku Koszykówki: https://zozkosz.com/liga/254/tabela.html

Rozgrywane mecze dostarczały wielu emocji zarówno zawodnikom, jak i kibicom. Nie brakowało zaciętej walki, zwrotów akcji oraz spotkań rozstrzyganych w końcowych minutach. Młodzi koszykarze przez cały rok szkoleniowy konsekwentnie pracowali na treningach, co znalazło odzwierciedlenie w końcowym wyniku.

Na osiągnięty sukces wpływ miała również praca trenera Jacka Chmielewskiego, który od początku buduje zespół w oparciu o systematyczne szkolenie, rozwój indywidualnych umiejętności zawodników oraz odpowiednie przygotowanie do rywalizacji sportowej. Zdobycie medalu wojewódzkiego już w debiutanckim sezonie pokazuje, że przyjęty model szkolenia przynosi wymierne efekty i stanowi solidny fundament dla dalszego rozwoju młodych koszykarzy.

Trzecie miejsce w województwie jest tym bardziej wartościowe, że drużyna rywalizowała z bardziej doświadczonymi zespołami, które od kilku lat uczestniczą w rozgrywkach młodzieżowych. Mimo braku ligowego doświadczenia zawodnicy The Sailors pokazali charakter, zaangażowanie oraz duży potencjał sportowy.

W trakcie sezonu barwy The Sailors Świnoujście U16 reprezentowało łącznie 20 zawodników. Szeroka kadra pozwoliła na systematyczny rozwój całej grupy, a zdobyte doświadczenie z pewnością zaprocentuje w kolejnych latach.

Osiągnięty wynik jest ważnym krokiem w rozwoju świnoujskiej koszykówki młodzieżowej. Brązowy medal mistrzostw województwa oraz bilans 11 wygranych i 3 przegranych potwierdzają, że prowadzony proces szkoleniowy przynosi efekty, a młodzi zawodnicy są gotowi do podejmowania kolejnych sportowych wyzwań.

W klubie nikt nie ukrywa, że zakończony sezon traktowany jest jako początek długofalowego projektu. Zdobycie miejsca na podium wojewódzkich rozgrywek pokazuje, że The Sailors Świnoujście dysponują utalentowaną grupą młodych koszykarzy, którzy w przyszłości mogą odgrywać jeszcze ważniejszą rolę na koszykarskich parkietach regionu.

Jeśli rozwój zespołu będzie przebiegał w dotychczasowym tempie, kibice świnoujskiej koszykówki mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Continue Reading
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2026, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524